Právny základ a pravidlá nástroja IPARD
Regulačný rámec nástroja IPARD pozostáva z 3 typov dohôd medzi Európskou komisiou a príslušnou krajinou: dohoda o finančnom rámcovom partnerstve (FFPA), sektorová dohoda (SA) a dohoda o financovaní (FA). Obsah týchto dohôd vychádza z týchto nariadení, ktoré sú súčasťou regulačného rámca nástroja IPA III:
- nariadenie (EÚ) 2021/1529, ktorým sa zriaďuje nástroj predvstupovej pomoci (IPA III);
- vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2021/2236 o osobitných pravidlách pre vykonávanie nariadenia (EÚ) 2021/1529, ktorým sa zriaďuje nástroj predvstupovej pomoci (IPA III);
- delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2021/2128, ktorým sa stanovujú určité špecifické ciele a tematické priority pomoci v rámci nástroja predvstupovej pomoci (IPA III).
Nástroj IPA III by mal dopĺňať:
- nariadenie (EÚ) 2021/947, ktorým sa zriaďuje Nástroj susedstva a rozvojovej a medzinárodnej spolupráce – Globálna Európa (NDICI)
Okrem toho sa od predvstupovej pomoci požaduje súlad so všeobecnými ustanoveniami riadenia rozpočtu EÚ:
- nariadenie (EÚ, Euratom) 2018/1046 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet EÚ.
Konkrétne programy IPARD pre každú krajinu vypracúvajú vnútroštátne orgány a schvaľuje ich Európska komisia. Súčasné verzie programov IPARD nájdete na webových sídlach národných iniciatív IPARD.
Podrobné transparentné pravidlá a postupy pre národné inštitúcie IPARD schvaľuje Komisia pre každé opatrenie pred začiatkom vykonávania programu IPARD prostredníctvom dohôd o financovaní medzi Európskou komisiou a krajinami IPARD III.