Правно основание и правила за IPARD
Регулаторната рамка за IPARD се състои от 3 вида споразумения между Европейската комисия и съответната държава: споразумение за финансово рамково партньорство, секторно споразумение и споразумение за финансиране. Съдържанието на тези споразумения се основава на следните регламенти, които са част от регулаторната рамка на ИПП III:
- Регламент (ЕС) 2021/1529 на Съвета за създаване на Инструмент за предприсъединителна помощ (ИПП III);
- Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/2236 на Комисията относно специалните правила за изпълнение на Регламент (ЕС) 2021/1529 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Инструмент за предприсъединителна помощ (ИПП III);
- Делегиран регламент (ЕС) 2021/2128 на Комисията за определянето на някои специфични цели и тематични приоритети за помощ по линия на Инструмента за предприсъединителна помощ (ИПП III).
Инструментът ИПП III трябва да се допълва с:
- Регламент (ЕС) 2021/947 за създаване на Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество – Глобална Европа.
Освен това предприсъединителната помощ трябва да отговаря на общите разпоредби за управлението на бюджета на ЕС:
- Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 за финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза
Конкретните програми IPARD за всяка страна се съставят от националните органи и се одобряват от Европейската комисия. Актуалните версии на програмите IPARD са налични на националните уебсайтове за IPARD.
Подробни прозрачни правила и процедури за националните институции по IPARD се одобряват от Комисията за всяка мярка, преди тя да започне да се прилага, чрез споразумения за финансиране, сключени между Европейската комисия и държавите по IPARD III.