Právní základ nástroje IPARD a související pravidla
Regulační rámec pro nástroj IPARD sestává ze tří typů dohod mezi Evropskou komisí a příslušnou zemí. Jde o: dohodu o finančním rámcovém partnerství (FFPA), odvětvovou dohodu (SA) a dohodu o financování (FA). Obsah těchto dohod vychází z následujících nařízení, která jsou součástí regulačního rámce NPP III:
- Nařízení (EU) 2021/1529, kterým se zřizuje Nástroj předvstupní pomoci (NPP III)
- Prováděcí nařízení Komise (EU) 2021/2236 o zvláštních prováděcích pravidlech k nařízení (EU) 2021/1529, kterým se zřizuje Nástroj předvstupní pomoci (NPP III)
- Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2021/2128, pokud jde o stanovení některých specifických cílů a tematických priorit pro pomoc v rámci Nástroje předvstupní pomoci (NPP III)
Nástroj NPP III by se měl doplňovat s těmito předpisy:
- Nařízení (EU) 2021/947, kterým se zřizuje Nástroj pro sousedství a rozvojovou a mezinárodní spolupráci – Globální Evropa (NDICI)
Předvstupní pomoc musí být navíc v souladu s obecnými ustanoveními, jimiž se spravuje rozpočet EU:
- Nařízení (EU, Euratom) 2018/1046, kterým se stanoví finanční pravidla pro souhrnný rozpočet EU
Specifické programy IPARD pro jednotlivé země vypracovávají příslušné vnitrostátní orgány a schvaluje je Evropská komise. Aktuální verze programů IPARD jsou k dispozici na vnitrostátních internetových stránkách věnovaných tomuto nástroji.
Podrobná transparentní pravidla a postupy pro vnitrostátní instituce odpovědné za program IPARD schvaluje pro jednotlivá opatření Komise ještě před zahájením provádění programu, a to prostřednictvím dohod o financování uzavřených mezi Komisí a příslušnými zeměmi nástroje IPARD III.