Направо към основното съдържание
Agriculture and rural development

Спиртни напитки

Подробна информация във връзка с търговията със спиртни напитки, географски указания, правни основания и комитети. 

Общ преглед

Спиртни напитки се произвеждат във всички държави от ЕС, както за вътрешно потребление, така и за износ. 47-те категории на спиртните напитки, регулирани на равнище ЕС (например ром, уиски, бренди, водка) и приблизително 250-те географски указания (напр. ром Мадейра, ирландско уиски, коняк, полска водка) са ясен знак, че секторът е дълбоко вкоренен в европейската култура и традиции.

С износа на стойност 9,74 милиарда евро за държави извън ЕС през 2022 г. (2/3 от които представляват продукти с географско указание), спиртните напитки са допринесли с над 5 милиарда евро за положителния търговски баланс на ЕС, осигурявайки приблизително 1,2 милиона преки работни места в производството и продажбите.

Политика

ЕС не подкрепя производството на спиртни напитки, но предвижда обща законодателна рамка по отношение на тяхното производство и етикетиране и за защитата на географските указания за спиртните напитки.

Правно основание

Разпоредбите, уреждащи производството и етикетирането на спиртни напитки, са установени в Регламент (ЕС) 2019/787. В тях се дава определение за „спиртна напитка“ и за 44-те категории спиртни напитки, разрешени в ЕС, като се посочват подробни правила, които да бъдат следвани при тяхното производство, описание, представяне и етикетиране.

Освен това в тях се определят условията, при които юридическите наименования, разрешени за всяка категория или географско указание, могат да се използват, когато спиртните напитки се комбинират с други храни. И накрая, определя се видът алкохол, който може да се използва в производството на спиртни напитки и всяка друга алкохолна напитка, произвеждана и продавана в ЕС.

Неотдавна Комисията публикува насоки относно етикетирането на спиртните напитки, в които се разясняват всички правила, които стопанските субекти в хранителната промишленост трябва да спазват, за да информират правилно потребителите за съдържанието на даден продукт, който е спиртна напитка или съдържа спиртни напитки.

Приложимите правила относно географските указания в сектора на спиртните напитки са определени и в Регламент (ЕС) 2019/787, както и в делегиран регламент (ЕС) 2021/1235 на Комисията и регламент за изпълнение (ЕС) 2021/1236 на Комисията.

Публични регистри за спиртните напитки

Първият публичен регистър съдържа информация за контакт с органите, които упражняват надзор върху процесите на отлежаване на спиртните напитки. Нейното публикуване се изисква от правото на ЕС.

Вторият публичен регистър съдържа информация за контакт с компетентните органи, отговарящи за другите проверки, изисквани съгласно Регламент (ЕС) 2019/787 относно спиртните напитки.

И двата регистъра имат за цел да информират заинтересованите страни както в ЕС, така и извън него.

29 СЕПТЕМВРИ 2022 Г.
Public register of bodies supervising ageing processes of spirit drinks
29 СЕПТЕМВРИ 2022 Г.
Public register of competent authorities ensuring compliance with Regulation (EU) 2019/787

Комитети

Различни комитети, съставени от представители на правителствата и председателствани от представител на Европейската комисия, заседават редовно, за да гарантират, че отговорността на Комисията за приемането на актове за изпълнение се упражнява под контрола на държавите от ЕС.

В комитета и експертната група за спиртните напитки се обсъждат въпроси като развитието на пазарните цени, производството и търговията в държавите от ЕС и извън него.

Ролята на групата за граждански диалог по въпросите на спиртните напитки е да подпомага Европейската комисия при поддържането на редовен диалог със заинтересованите страни по всички въпроси, свързани със сектора на спиртните напитки.