Ugrás a fő tartalomra
Agriculture and rural development

Szeszes italok

Részletes információk a szeszes italok forgalmazásával, a földrajzi árujelzőkkel, a jogalapokkal és a szakbizottságokkal kapcsolatban 

Áttekintés

Szeszes italokat az összes uniós országban gyártanak, mind hazai fogyasztásra, mind pedig exportra. Az a tény, hogy 47, uniós szinten szabályozott szeszesital-kategória létezik (pl. a rum, a whisky, a brandy vagy a vodka), és hogy az EU hozzávetőleg 250, földrajzi árujelzővel ellátott szeszesital-terméket tart nyilván (lásd: madeirai rum, ír whisky, francia konyak, lengyel vodka stb.), egyértelműen jelzi, milyen erősen kötődik az ágazat az európai kultúrához és hagyományokhoz.

2022-ben a szeszes italok nem uniós országokba irányuló kivitele 9,74 milliárd eurót tett ki (amelynek kétharmada földrajzi árujelzővel ellátott termékekből származott). A szeszes italok több mint 5 milliárd euróval járultak hozzá az EU pozitív kereskedelmi mérlegéhez, mintegy 1,2 millió közvetlen munkahelyet biztosítva a termelésben és az értékesítésben.

Szakpolitika

Az Európai Unió nem támogatja a szeszes italok gyártását, de közös jogszabályi keretet hozott létre előállításuk és címkézésük, valamint földrajzi árujelzőik oltalma tekintetében.

Jogalapok

A szeszes italok gyártására és jelölésére vonatkozó szabályokat az (EU) 2019/787 rendelet fekteti le. Ez a rendelet határozza meg a „szeszes ital” fogalmát és az EU-ban engedélyezett 44 szeszesital-kategóriát, és ez a rendelet rögzíti a szeszes italok előállítása, leírása, megjelenítése és jelölése során követendő részletes szabályokat.

A rendelet azt is meghatározza, milyen feltételek teljesülése esetén lehet használni az egyes kategóriákban engedélyezett ún. előírt neveket és földrajzi árujelzőket abban az esetben, ha a szeszes italt más élelmiszerekkel kombinálják. Végezetül pedig rögzíti, milyen típusú alkoholt lehet felhasználni az EU-ban gyártott és értékesített szeszes italok és más alkoholtartalmú italok előállításához.

A Bizottság nemrégiben útmutatót tett közzé a szeszes italok jelölésére vonatkozóan. Az útmutató ismerteti, milyen szabályok szerint kell az élelmiszer-vállalkozóknak eljárniuk annak érdekében, hogy megfelelő tájékoztatást adjanak a fogyasztóknak a szeszes italnak minősülő vagy szeszes italt tartalmazó termékek összetételéről.

A szeszes italok földrajzi árujelzőire alkalmazandó szabályokat az (EU) 2019/787 rendelet, az (EU) 2021/1235 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet és az (EU) 2021/1236 bizottsági végrehajtási rendelet állapítja meg.

A szeszes italok nyilvános jegyzéke

Az első nyilvános jegyzék a szeszes italok érlelési folyamatait felügyelő testületek elérhetőségi adatait tartalmazza. A jegyzék közzétételét az uniós jog írja elő.

A második nyilvános jegyzék a szeszes italokról szóló (EU) 2019/787 rendeletben előírt egyéb ellenőrzésekért felelős illetékes hatóságok elérhetőségi adatait tünteti fel.

Mindkét jegyzék azt a célt szolgálja, hogy – az EU-n belül és az EU-n kívül egyaránt – tájékoztassa az érdekelteket.

2022. SZEPTEMBER 29.
Public register of bodies supervising ageing processes of spirit drinks
2022. SZEPTEMBER 29.
Public register of competent authorities ensuring compliance with Regulation (EU) 2019/787

Bizottságok

Kormányképviselőkből álló és az Európai Bizottság képviselőjének elnökletével működő, rendszeresen ülésező bizottságok gondoskodnak arról, hogy az Európai Bizottság az uniós országok ellenőrzése alatt gyakorolja végrehajtási jogi aktusok elfogadásával kapcsolatos hatáskörét.

A szeszes italokkal foglalkozó bizottság és szakértői csoport többek között azokat a fejleményeket vitatja meg, amelyek az uniós és nem uniós országokban a piaci árak, a termelés és a kereskedelem terén jelentkeznek.

A szeszes italok témájában folytatandó civil párbeszédért felelős csoport abban segíti az Európai Bizottságot, hogy folyamatosan konzultáljon az érdekelt felekkel a szeszesital-ágazattal kapcsolatos kérdésekről.