Pāriet uz galveno saturu
Agriculture and rural development

Darba grupa Āfrikas lauku reģioniem

Stiprināt ES un Āfrikas partnerību pārtikas un lauksaimniecības jomā.

Darba grupas priekšvēsture

2018. gada septembrī Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers nāca klajā ar paziņojumu par Āfrikas un Eiropas ilgtspējīgu investīciju un darbvietu aliansi, kas ietvēra spēcīgu apņemšanos veicināt Āfrikas lauku reģionu ilgtspējīgu attīstību, stiprinot sadarbību un dialogu ar Āfrikas Savienību (ĀS).

Šajā kontekstā tika izveidota darba grupa Āfrikas lauku reģioniem (TFRA), kuras uzdevums ir konsultēt Eiropas Komisiju par to, kā vislabāk veicināt ilgtspējīgu attīstību un darbvietu radīšanu Āfrikas lauksaimniecības pārtikas nozarē un lauku ekonomikā.

Vienpadsmit TFRA locekļiem ir speciālās zināšanas lauksaimniecībā, agrouzņēmējdarbībā un agrorūpniecībā (jo īpaši Āfrikas lauksaimniecības pārtikas nozarē), kā arī tirdzniecībā, attīstības politikā un ar migrāciju saistītos jautājumos. TFRA locekļiem ir uzticēti šādi uzdevumi:

  • sniegt padomus par to, kā, uzlabojot koordināciju ar esošajām iniciatīvām, drīzāk panākt vēlamo ietekmi, lai stimulētu publiskās un privātās investīcijas Āfrikas lauksaimniecībā, agrouzņēmējdarbībā un agrorūpnieciskajā attīstībā;
  • izskatīt veidus, kā dalīties Eiropas Savienības lauksaimniecības un lauku attīstības rīcībpolitikas īstenošanā gūtajās zināšanās un zinātībā, kas ļautu paplašināt nodarbinātības iespējas un radīt ienākumus Āfrikas laukos;
  • noteikt, kādas stratēģijas ir vajadzīgas, lai veicinātu un par prioritāti izvirzītu lauksaimniecības rīcībpolitikas un regulējuma reformu Āfrikas valstīs, saskaņā ar Āfrikas Vispārējo lauksaimniecības attīstības programmu (CAADP) un Malabo deklarāciju, un veicināt ES atbildīgas privātas investīcijas Āfrikas lauksaimniecībā un agrouzņēmējdarbībā ar mērķi stimulēt Āfrikas iekšējo tirdzniecību, kā arī eksportu no Āfrikas valstīm;
  • noskaidrot, kā var atbalstīt lauksaimniecībā, agrouzņēmējdarbībā un agrorūpniecībā nodarbinātus Āfrikas jauniešus.
young black male farmer attending to his crop

2019. gada izpildziņojums

2019. gada martā TFRA nāca klajā ar izpildziņojumu, kurā ierosināja stratēģijas un politiku Āfrikas lauku reģionu pārveidei. Priekšlikumos paredzēts stiprināt ĀS un ES sadarbību un palīdzēt praksē īstenot Āfrikas un ES kopējo stratēģiju, Programmu 2030. gadam un Apvienoto Nāciju Organizācijas ilgtspējīgas attīstības mērķus.

TFRA ziņojums aicina izveidot Āfrikas lauksaimniecības pārtikas nozares un lauku ekonomikas attīstībai domātu inovatīvu partnerību, kas darbotos trijos līmeņos: iedzīvotāju savstarpējie kontakti, uzņēmumu savstarpējie kontakti un valdību savstarpējā sadarbība.

Ziņojumā ir izklāstītas četras stratēģiskas rīcības jomas Āfrikas lauksaimniecības un lauku ekonomikas pārveidei, kas piemērojamas vidējā termiņā un ilgtermiņā.

  1. Teritoriāla pieeja attiecībā uz darbvietu radīšanu un ienākumu pieaugumu.
  2. Ilgtspējīga zemes un dabas resursu pārvaldība, kā arī klimatrīcība.
  3. Atbalsts Āfrikas lauksaimniecības ilgtspējīgai pārveidei.
  4. Āfrikas pārtikas rūpniecības un pārtikas tirgu attīstība.

Lai sāktu sadarbību šajās rīcības jomās, TFRA ierosināja sešas īstermiņa līdz vidēja termiņa iniciatīvas:

  • atbalstīt lauku reģionu pārvaldību un inovatīvu vietēju rīcības programmu, kas balstīta uz teritoriālu attīstību;

  • integrēt vides ilgtspēju un veicināt klimatrīcību;

  • sākt zināšanu, inovācijas un tīklu veidošanas iniciatīvu, lai pārveidotu lauksaimniecību un lauku reģionus;

  • uzlabot privātā finansējuma un ES sadarbības instrumentu pieejamību mazajiem un vidējiem lauksaimniecības un pārtikas uzņēmumiem;

  • pastiprināt ilgtspējīgas vērtības ķēdes attīstību, reģionālo integrāciju un tirdzniecību reģionu ietvaros;

  • apkopot Eiropas un Āfrikas īpašās zināšanas lauksaimniecības un lauku attīstības jomā.

Ziņojums

Darba grupas Āfrikas lauku reģioniem pilns izpildziņojums, kas publicēts 2019. gada martā.

2019. GADA 7. MARTS
Report: An Africa-Europe agenda for rural transformation - Task force rural Africa

Sabiedriskā apspriešana

2019. gada maijā tika sākta sabiedriskā apspriešana ar mērķi apkopot ieinteresēto personu viedokļus par TFRA ziņojumu un ieteikumiem. Ziņojums par apspriešanas rezultātiem tika publicēts 2019. gada decembrī.

2019. GADA 20. DECEMBRIS
Outcomes of the public consultation on the Task force rural Africa report

Ziņojuma atjauninājums 2020. gadā

2020. gada augustā TFRA atjaunināja savus ieteikumus, lai ņemtu vērā Covid-19 pandēmijas ietekmi un Eiropas zaļā kursa ieviestās izmaiņas ES klimata politikā.

Ziņojumā ir norādīts, ka pārtikas un uztura nodrošinājums ir kļuvis politiski, ekonomiski un sociāli tik svarīgs, ka tam ir jāpievērš īpaša uzmanība visā turpmākajā politikā un plānošanā. Pamatojoties uz šo secinājumu, TFRA izstrādāja īstermiņa un ilgtermiņa ieteikumu kopumu, kas, pēc darba grupas locekļu domām, ir piemērots jaunajiem apstākļiem pēc Covid-19 pandēmijas.

Īstermiņā TFRA aicina ĀS un ES apņemties īstenot trīs augsta līmeņa politiskās prioritātes:

  • pievērsties Covid-19 pandēmijas skarto visneaizsargātāko Āfrikas iedzīvotāju neatliekamajām vajadzībām un — dažās valstīs un reģionos — risināt siseņu invāzijas radītās problēmas;
  • likt pamatus ilgtspējīgām Āfrikas pārtikas sistēmām ilgtermiņā, stiprinot vietējo pārtikas sistēmu un lauku ekonomikas noturību;
  • noteikt klimatrīcību par stingrāku politisko prioritāti, apņemoties izveidot Āfrikas un Eiropas klimata aliansi, un vienoties par sākotnējiem šīs alianses izveides posmiem.

Atjauninātie ieteikumi tika izskatīti ĀS un ES lauksaimniecības ministru samitā 2021. gada jūnijā.

2020. GADA 27. AUGUSTS
Priorities for Africa's food and nutrition security post-covid-19 – Task force rural Africa

Jaunumi