Rakkerühma taust
Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker avaldas 2018. aasta septembris Aafrika–Euroopa kestliku investeerimise ja töökohtade loomise allianssi käsitleva teatise, milles ta kutsus üles panustama ELi ja Aafrika Liidu tugevama koostöö ja dialoogi kaudu rohkem Aafrika maapiirkondade kestlikku arengusse.
Selles kontekstis loodi Aafrika maapiirkondade rakkerühm, et nõustada komisjoni selles, kuidas aidata kõige paremini kaasa kestlikule arengule ja töökohtade loomisele Aafrika põllumajandus- ja toidusektoris ning maapiirkondade majanduses.
Aafrika maapiirkondade rakkerühm koosneb üheteistkümnest liikmest, kes on põllumajanduse, põllumajandusettevõtluse või -tööstuse (eelkõige Aafrika toidusektori vallas), kaubanduse, arengupoliitika või rändega seotud küsimuste spetsialistid. Rakkerühmale anti järgmised ülesanded:
- anda nõu selles, kuidas kiirendada mõju olemasolevate algatuste parema koordineerimise kaudu, et suurendada avalikke ja erainvesteeringuid Aafrika põllumajanduse, põllumajandusettevõtluse ja -tööstuse arendamisse;
- uurida võimalusi, kuidas jagada ELi põllumajanduse ja maaelu arengu poliitika raames omandatud teadmisi ja oskusi, et luua tööhõivevõimalusi ja tulu Aafrika maapiirkondades;
- teha kindlaks strateegiad põllumajanduspoliitika ja õigusloome reformi edendamiseks ja esikohale seadmiseks Aafrika riikides (kooskõlas Aafrika põllumajanduse igakülgse arendamise programmiga (CAADP) ja Malabo deklaratsiooniga) ning selle kaudu parandada Aafrika põllumajandusse, põllumajandusettevõtlusesse ja -tööstusesse tehtavate vastutustundlike erainvesteeringute keskkonda, et edendada Aafrika riikide vahelist kaubandust ja põllumajandustoodete eksporti Aafrika riikidest;
- määrata kindlaks parimad strateegiad, mille abil toetada Aafrika noori, kes töötavad põllumajanduses, põllumajandusettevõtluses ja -tööstuses.

2019. aasta kommenteeritud aruanne
Rakkerühm avaldas märtsis 2019 kommenteeritud aruande, mis hõlmab ettepanekuid Aafrika maapiirkondade ümberkujundamise strateegiate ja poliitika kohta. Ettepanekute eesmärk oli parandada koostööd Aafrika Liidu ja Euroopa Liidu vahel Aafrika ja ELi ühisstrateegia, kestliku arengu tegevuskava aastani 2030 ning ÜRO kestliku arengu eesmärkide raames.
Aafrika maapiirkondade rakkerühma aruandes kutsuti üles innovaatilisele partnerlusele, et arendada Aafrika põllumajandus- ja toidusektorit ning maapiirkondade majandust. Partnerlus peaks toimima kolmel tasandil: isikute-, ettevõtjate- ning valitsustevahelisel tasandil.
Aruandes määrati kindlaks neli strateegilist tegevusvaldkonda Aafrika põllumajanduse ja maapiirkondade majanduse ümberkujundamiseks. Partnerlust tuleks kohaldada keskpikas ja pikas perspektiivis järgmistes valdkondades:
- territoriaalne lähenemine töökohtade loomisele ja sissetulekukasvule;
- kestlik maa ja loodusvarade haldamine ning kliimameetmed;
- Aafrika põllumajanduse kestliku ümberkujundamise toetamine;
- Aafrika toiduainetööstuse ja -turgude arendamine.
Kõnealustes tegevusvaldkondades koostöö alustamiseks tegi rakkerühm ettepaneku kuue lühiajalise kuni keskmise tähtajaga algatuse kohta:
toetada maaelu juhtimist ja uuenduslikku kohalikku tegevuskava, mis põhineb territoriaalsel lähenemisviisil;
peavoolustada keskkonnasäästlikkus ja edendada kliimameetmeid;
käivitada põllumajanduse ja maapiirkondade ümberkujundamiseks teadmiste, innovatsiooni ja võrgustike loomise algatus;
parandada väikeste ja keskmise suurusega põllumajandus- ja toiduettevõtete juurdepääsu erasektori rahalistele vahenditele ning ELi koostöövahenditele;
edendada kestliku väärtusahela arengut, piirkondlikku integratsiooni ja piirkondadevahelist kaubandust;
jagada omavahel Euroopa ja Aafrika põllumajanduse ja maaelu arengu alaseid teadmisi ja oskusi.
Aruandlus
Aafrika maapiirkondade rakkerühma täielik kommenteeritud aruanne avaldati märtsis 2019.
- 7. MÄRTS 2019
- Deutsch(3.63 MB - PDF)
- français(2.15 MB - PDF)
- português(3.58 MB - PDF)
Avalik konsultatsioon
Mais 2019 käivitati avalik konsultatsioon, et koguda sidusrühmade seisukohti aruande ja soovituste kohta. Konsultatsiooni tulemused avaldati detsembris 2019.
- 20. DETSEMBER 2019
Ajakohastatud aruanne, 2020
Augustis 2020 ajakohastas rakkerühm soovitusi, et võtta arvesse COVID-19 pandeemia mõju ja Euroopa rohelisest kokkuleppest tulenevaid muudatusi ELi kliimapoliitikas.
Seda tehes rõhutati, et toiduga kindlustatus ja toitumisalane kindlustatus on muutunud poliitilisest, majanduslikust ja sotsiaalsest aspektist niivõrd oluliseks, et see peab olema kogu tulevase poliitika ja planeerimise keskmes. Sellele järeldusele tuginedes koostas rakkerühm mitu lühi- ja pikaajalist soovitust, mis on liikmete arvates COVID-19 pandeemiast tingitud uue reaalsuse seisukohast asjakohased.
Lühiajalises perspektiivis soovitab rakkerühm Aafrika Liidul ja ELil seada kolm kõrgetasemelist poliitilist prioriteeti:
- tegeleda nende kõige haavatavamate Aafrika elanikkonnarühmade kiireloomuliste vajadustega, keda mõjutab COVID-19 ning teatavates riikides ja piirkondades ka tirtsuparved;
- panna alus Aafrika pikaajalistele jätkusuutlikele toidusüsteemidele, tugevdades kohalike toidusüsteemide ja maapiirkondade majanduse vastupanuvõimet;
- muuta kliimameetmete tähtsust poliitiliste prioriteetide seas, võttes kohustuse luua Aafrika ja Euroopa kliimaalane allianss ning leppides kokku selle loomiseks vajalikes esimestes sammudes.
Ajakohastatud soovitusi käsitleti Aafrika Liidu ja ELi põllumajandusministrite tippkohtumisel juunis 2021.
- 27. AUGUST 2020
AL ja EL käivitasid 2019. aasta juunis Aafrika maapiirkondade tegevuskava, tuginedes Aafrika maapiirkondade rakkerühma (TFRA) kommenteeritud aruandes esitatud soovitustele.
