Ugrás a fő tartalomra
Agriculture and rural development

Az Afrika vidéki területeivel foglalkozó munkacsoport

Az EU–Afrika partnerség megerősítése az élelmiszer-ágazat és a mezőgazdaság területén

Háttér-információk

2018 szeptemberében Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke közleményt adott ki a fenntartható beruházásokra és munkahelyekre irányuló Afrika–Európa szövetségről, amely az Afrikai Unióval (AU) folytatott megerősített együttműködés és párbeszéd révén erőteljesebb kötelezettségvállalást tartalmazott Afrika vidéki területeinek fenntartható fejlesztése iránt.

Ebben a kontextusban jött létre az Afrika vidéki területeivel foglalkozó munkacsoport. A munkacsoport azzal kapcsolatos tanácsokat ad a Bizottságnak, hogy miként tudna az EU a leghatékonyabban hozzájárulni Afrika agrár-élelmiszeripari ágazatának és vidéki gazdaságának fenntartható fejlődéséhez, valamint a munkahelyteremtéshez.

A munkacsoport tizenegy tagja a mezőgazdaság, az agrárvállalkozás és az agráripar (különösen az afrikai agrár-élelmiszeripari ágazat), valamint a kereskedelem, a fejlesztéspolitika és a migrációval kapcsolatos kérdések terén rendelkezik szakértelemmel. A munkacsoport tagjainak feladata, hogy:

  • tanácsokat fogalmazzanak meg arra nézve, hogy a meglévő kezdeményezésekkel való jobb koordináció révén miképp lehet sokszorosítani a ráfordítások hatását és ösztönözni az afrikai mezőgazdaságba, az agrárvállalkozásokba és az agráripar fejlesztésébe irányuló köz- és magánberuházásokat,
  • feltérképezzék azokat a módszereket, amelyekkel az uniós mezőgazdasági és vidékfejlesztési szakpolitikákban szerzett tudás és szakértelem továbbadható annak érdekében, hogy Afrika vidéki területein új munkahelyek jöjjenek létre és a helyi lakosság jövedelmi viszonyai ennek következtében javuljanak,
  • beazonosítsák azokat a stratégiákat, amelyekkel előmozdíthatók és rangsorolhatók Afrikában a mezőgazdasági szakpolitikai intézkedések és a szabályozási reformok (a CAADP pontjaival és a malabói nyilatkozattal összhangban), továbbá megkönnyíthetők az afrikai mezőgazdaságba és mezőgazdasági vállalkozásokba irányuló, felelős magánberuházások, valamint fellendíthető az Afrikán belüli kereskedelem és az afrikai országokból induló exporttevékenységek,
  • feltérképezzék a mezőgazdaságban, a mezőgazdasági vállalkozásokban és az agráriumban dolgozó afrikai fiatalok támogatásának lehetséges stratégiáit.
young black male farmer attending to his crop

A munkacsoport 2019. évi jelentése

2019 márciusában a munkacsoport jelentést adott ki feladatai végrehajtásáról, amelyben stratégiákra és szakpolitikákra tesz javaslatot Afrika vidéki térségének átalakításával kapcsolatban. A javaslatok között szerepelt az AU és az EU közötti együttműködés kiaknázása, valamint az Afrika–EU közös stratégiához, a 2030-ig tartó időszakra szóló menetrendhez és az ENSZ fenntartható fejlődési céljaihoz való határozott hozzájárulás.

Jelentésében a munkacsoport az afrikai agrár-élelmiszeripari ágazat és a vidéki gazdaság fejlesztését célzó – három szinten: az emberek között, a vállalkozások között és a kormányok között megvalósítandó – innovatív partnerséget javasolt.

Az afrikai mezőgazdaság és vidéki gazdaság átalakítása érdekében a jelentés négy stratégiai fellépési területet határozott meg közép- és hosszú távon:

  1. a munkahelyteremtés és a jövedelemnövekedés területi megközelítése;
  2. a föld és a természeti erőforrások fenntartható kezelése és az éghajlat-politika;
  3. az afrikai mezőgazdaság fenntartható átalakításának támogatása;
  4. az afrikai élelmiszeripar és élelmiszerpiacok fejlesztése.

Az említett fellépési területekkel kapcsolatos együttműködés elindítása érdekében a munkacsoport hat rövid és középtávú kezdeményezést javasolt:

  • a vidéki irányítás és egy területfejlesztésen alapuló innovatív helyi cselekvési program támogatása

  • a környezeti fenntarthatóság általános érvényesítése és az éghajlat-politika előmozdítása

  • tudásfejlesztési, innovációs és hálózatépítési kezdeményezés indítása a mezőgazdaság és a vidéki területek átalakítása érdekében

  • a magánfinanszírozáshoz és az uniós együttműködési eszközökhöz jutás javítása a kis és közepes méretű mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozások számára

  • a fenntartható értékláncok fejlesztésének, a regionális integrációnak és a régión belüli kereskedelemnek a fokozása

  • a mezőgazdasággal és vidékfejlesztéssel kapcsolatos európai és afrikai szakértelem megosztása

Jelentés

Az Afrika vidéki területeivel foglalkozó munkacsoport 2019 márciusában közzétett teljes összefoglaló jelentése

2019. MÁRCIUS 7.
Report: An Africa-Europe agenda for rural transformation - Task force rural Africa

Nyilvános konzultáció

Az érintettek 2019 májusában nyilvános konzultáció keretében nyilváníthattak véleményt az Afrika vidéki területeivel foglalkozó munkacsoport jelentéséről és ajánlásairól. A konzultáció eredményei 2019 decemberében kerültek közzétételre.

2019. DECEMBER 20.
Outcomes of the public consultation on the Task force rural Africa report

A jelentés 2020. évi aktualizálása

2020 augusztusában a munkacsoport a Covid19-világjárvány hatását, valamint az uniós éghajlat-politikában az európai zöld megállapodás következtében végbement változásokat figyelembe véve frissítette az ajánlásait.

Az így elkészült jelentésből az derül ki, hogy az élelmezés- és táplálkozásbiztonság olyan alapvető politikai, gazdasági és társadalmi jelentőségre tett szert, hogy azt minden jövőbeli intézkedés és tervezés központi elemének kell tekinteni. E következtetés alapján a munkacsoport több olyan rövid és hosszú távú ajánlást fogalmazott meg, amelyeket a munkacsoport tagjai fontosnak tartanak a Covid19-világjárvány alakította új világ szempontjából.

Rövid távon a munkacsoport azt ajánlja, hogy az AU és az EU kötelezze el magát a következő három magas szintű politikai prioritás mellett:

  • a Covid19 által, illetve bizonyos országok és régiók esetében a szentjánoskenyérfa-pestis által érintett, leginkább kiszolgáltatott helyzetben lévő afrikai lakosság sürgős szükségleteinek kezelése,
  • hosszú távon fenntartható afrikai élelmiszerrendszerek alapjainak lefektetése a helyi élelmiszer-ellátás és a vidéki gazdaság rezilienciájának megerősítése révén,
  • az éghajlat-politikai intézkedések magasabb szintű politikai prioritássá tétele egy Afrika és Európa között kialakítandó klímaszövetség révén, valamint megállapodás e szövetség létrehozásának első szakaszairól.

Az aktualizált ajánlásokkal a 2021. júniusi AU–EU mezőgazdasági miniszteri csúcstalálkozón foglalkoztak.

2020. AUGUSZTUS 27.
Priorities for Africa's food and nutrition security post-covid-19 – Task force rural Africa

Hírek