Glavni sadržaj
Agriculture and rural development

Radna skupina za ruralnu Afriku

Jačanje partnerstva EU-a i Afrike u području hrane i poljoprivrede.

Radna skupina

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker u rujnu 2018. objavio je Komunikaciju o Savezu Afrike i Europe za održiva ulaganja i radna mjesta, koja je naglasila zalaganje za održivi razvoj ruralne Afrike pojačanom suradnjom i dijalogom s Afričkom unijom.

Tako je osnovana Radna skupina za ruralnu Afriku (TFRA), da bi Komisiji savjetovala kako najkvalitetnije pridonijeti održivom razvoju i otvaranju radnih mjesta u afričkom poljoprivredno-prehrambenom sektoru i ruralnom gospodarstvu.

Jedanaestero članova TFRA-e stručnjaci su za poljoprivredu, agroposlovanje i agroindustriju (posebno poljoprivredno-prehrambeni sektor u Africi) te za trgovinu, razvojnu politiku i pitanje migracija. Dužnosti članova TFRA-e:

  • daju savjete o tome kako brže djelovati uz bolju koordinaciju s postojećim inicijativama za poticanje javnih i privatnih ulaganja u razvoj afričke poljoprivrede, agroposlovanja i agroindustrije
  • razmatraju kako iskoristiti znanje i vještine stečene u provedbi poljoprivredne politike i politike ruralnog razvoja EU-a za povećanje mogućnosti zapošljavanja i ostvarivanje prihoda u ruralnoj Africi
  • utvrđuju strategije kojima će se naglasiti važnost i poticati poljoprivredna politika i regulatorna reforma u afričkim zemljama (u skladu sa Sveobuhvatnim programom za razvoj afričke poljoprivrede i Deklaracijom iz Malaba) te olakšati odgovorna privatna ulaganja u afričku poljoprivredu i agroposlovanje kako bi se potaknula trgovina unutar Afrike i izvoz iz afričkih zemalja
  • utvrđuju strategiju potpore afričkoj mladeži koja radi u poljoprivredi i agroindustriji ili se bavi agroposlovanjem.
young black male farmer attending to his crop

Izvješće, 2019.

U ožujku 2019. TFRA je objavila izvješće u kojem predlaže strategiju i mjere za preobrazbu ruralne Afrike. Tim se prijedlozima nastoji na temelju suradnje Afričke unije i EU-a dati snažan doprinos zajedničkoj strategiji Afrike i EU-a, Programu održivog razvoja do 2030. i ciljevima održivog razvoja Ujedinjenih naroda.

TFRA u izvješću traži inovativno partnerstvo za razvoj afričkog poljoprivredno-prehrambenog sektora i ruralnog gospodarstva, koje će djelovati na tri razine: među građanima, među poduzećima i među vladama.

U izvješću su utvrđena četiri strateška područja srednjoročnog i dugoročnog djelovanja radi preobrazbe afričke poljoprivrede i ruralnog gospodarstva:

  1. teritorijalni pristup otvaranju radnih mjesta i rastu prihoda
  2. održivo upravljanje zemljištem i prirodnim resursima te klimatska politika
  3. pomoć održivoj transformaciji afričke poljoprivrede
  4. razvoj afričke prehrambene industrije i tržišta hrane.

Da bi se potaknula suradnja u tim područjima djelovanja, TFRA je preporučila šest kratkoročnih i srednjoročnih inicijativa:

  • potpora ruralnom upravljanju i inovativnom lokalnom programu mjera, koji počivaju na teritorijalnom razvoju

  • uključivanje okolišne održivosti i promicanje klimatske politike

  • pokretanje inicijative za znanje, inovacije i umrežavanje radi preobrazbe poljoprivrednih i ruralnih područja

  • lakši pristup privatnom financiranju i instrumentima suradnje EU-a za mala i srednja poljoprivredna i prehrambena poduzeća

  • poticanje razvoja odgovornog i održivog lanca vrijednosti, regionalne integracije i trgovine unutar regije

  • razmjena europskih i afričkih stručnih znanja u području poljoprivrede i ruralnog razvoja

Izvješće

Cjelovito izvršno izvješće Radne skupine za ruralnu Afriku, objavljeno u ožujku 2019.

7. OŽUJKA 2019.
Report: An Africa-Europe agenda for rural transformation - Task force rural Africa

Javno savjetovanje

U svibnju 2019. otvoreno je javno savjetovanje radi prikupljanja mišljenja dionika o izvješću i preporukama. Izvješće o rezultatima tog savjetovanja objavljeno je u prosincu 2019.

20. PROSINCA 2019.
Outcomes of the public consultation on the Task force rural Africa report

Ažurirano izvješće, 2020.

U kolovozu 2020. TFRA je ažurirala svoje preporuke kako bi se u obzir uzeli učinci pandemije bolesti COVID-19 i promjene u klimatskoj politici EU-a uvedene europskim zelenim planom.

U izvješću koje je iz toga proizašlo navodi se da su sigurnost opskrbe hranom i sigurnost ishrane postale politički, gospodarski i društveno toliko važne da moraju biti u središtu svih budućih politika i planiranja. Na temelju tog zaključka TFRA je izradila niz kratkoročnih i dugoročnih preporuka koje članovi smatraju relevantnima za novi svijet oblikovan pandemijom bolesti COVID-19.

Kratkoročno, TFRA preporučuje da se Afrička unija i EU obvežu na tri politička prioriteta na visokoj razini:

  • odgovoriti na hitne potrebe najugroženijeg afričkog stanovništva koje je pogođeno bolešću COVID-19, a neke zemlje i regije još i najezdom skakavaca
  • jačati otpornost lokalnih prehrambenih sustava i ruralnog gospodarstva i tako postaviti temelje dugoročno održivih afričkih prehrambenih sustava
  • obvezati se na Klimatski savez Afrike i Europe i postići dogovor o prvim fazama realizacije tog Saveza i time borbu protiv klimatskih promjena učiniti političkim prioritetom.

O ažuriranim preporukama raspravljalo se u lipnju 2021. na sastanku na vrhu ministara poljoprivrede Afričke unije i EU-a.

27. KOLOVOZA 2020.
Priorities for Africa's food and nutrition security post-covid-19 – Task force rural Africa

Novosti