Pereiti prie pagrindinio turinio
Agriculture and rural development

Afrikos kaimo vietovių klausimų darbo grupė

ES ir Afrikos partnerystės maisto ir ūkininkavimo srityje stiprinimas

Darbo grupės sukūrimo aplinkybės

2018 m. rugsėjo mėn. Europos Komisijos pirmininkas J.–C. Junckeris parengė Komunikatą dėl Afrikos ir Europos tvarių investicijų ir darbo vietų kūrimo aljanso, kuriame tvirčiau įsipareigota siekti darnaus vystymosi Afrikos kaimo vietovėse palaikant glaudesnį bendradarbiavimą ir dialogą su Afrikos Sąjunga (AS).

Šiomis aplinkybėmis suburta Afrikos kaimo vietovių klausimų darbo grupė (toliau – darbo grupė), kurios tikslas – konsultuoti Komisiją, kaip geriausia prisidėti prie darnaus vystymosi ir darbo vietų kūrimo Afrikos žemės ūkio maisto produktų ir kaimo ekonomikos sektoriuose.

Darbo grupę sudarantys 11 narių turi žinių ir patirties žemės ūkio, žemės ūkio verslo ir žemės ūkio pramonės (visų pirma su Afrikos žemės ūkio maisto produktų sektoriumi susijusių žinių), taip pat išmano su prekyba, vystymosi politika ir migracija susijusius klausimus. Darbo grupės narių užduotys:

  • konsultuoti, kaip paspartinti poveikį užtikrinant glaudesnį koordinavimą su vykdomomis iniciatyvomis, kaip paskatinti viešąsias ir privačiąsias investicijas Afrikos žemės ūkio, žemės ūkio verslo ir žemės ūkio pramonės plėtros srityse;
  • nagrinėti būdus, kaip dalytis žiniomis ir praktine patirtimi, įgyta ES žemės ūkio ir kaimo plėtros politikos srityse, siekiant Afrikos kaimo vietovėse kurti darbo vietas ir generuoti pajamas;
  • nustatyti strategijas, kuriomis Afrikos šalyse būtų skatinama ir pirmumo tvarka vykdoma žemės ūkio politika ir reguliavimo reforma (laikantis Išsamios Afrikos žemės ūkio vystymosi programos (angl. CAADP) ir Malabo deklaracijos), taip pat sudaryti palankesnes sąlygas ES atsakingoms privačioms investicijoms Afrikos žemės ūkio ir žemės ūkio verslo srityse, siekiant suaktyvinti Afrikos vidaus prekybą ir eksportą iš Afrikos šalių;
  • nustatyti strategijas, kuriomis būtų remiamas žemės ūkio, žemės ūkio verslo ir žemės ūkio pramonės sektoriuose dirbantis Afrikos jaunimas.
young black male farmer attending to his crop

2019 m. vykdomoji ataskaita

2019 m. kovo mėn. darbo grupė parengė vykdomąją ataskaitą, kurioje pateikė strategijų ir politikos priemonių pasiūlymų, kaip pertvarkyti Afrikos kaimo vietoves. Pasiūlymuose nurodyta, kaip išnaudoti AS ir ES tarpusavio bendradarbiavimą, reikšmingai prisidėti prie bendros Afrikos ir ES strategijos, Darbotvarkės iki 2030 m. ir Jungtinių Tautų darnaus vystymosi tikslų.

Ataskaitoje naujovišką partnerystę, kuria skatinama Afrikos žemės ūkio maisto produktų sektoriaus ir kaimo ekonomikos plėtra, darbo grupė ragina įgyvendinti vykdant veiklą trimis – žmonių tarpusavio ryšių, įmonių tarpusavio ryšių ir vyriausybių tarpusavio ryšių – lygmenimis.

Ataskaitoje nustatytos keturios strateginės vidutiniojo ir ilgojo laikotarpio Afrikos žemės ūkio ir kaimo ekonomikos pertvarkos veiksmų sritys:

  1. teritorinis požiūris į darbo vietų kūrimą ir pajamų augimą;
  2. tvarus žemės ir gamtos išteklių valdymas ir klimato politikos veiksmai;
  3. parama darniai Afrikos žemės ūkio pertvarkai;
  4. Afrikos maisto pramonės ir maisto produktų rinkų plėtra.

Siekdama paskatinti bendradarbiavimą šių veiksmų srityje, darbo grupė rekomendavo šešias trumpalaikes arba vidutinės trukmės iniciatyvas:

  • vadovaujantis teritorijų planavimu remti kaimo vietovių valdymą ir novatorišką vietos veiksmų programą;

  • integruoti aplinkosauginio tvarumo aspektą ir propaguoti veiksmus klimato kaitos srityje;

  • pradėti žinių, inovacijų ir tinklaveikos iniciatyvą siekiant transformuoti žemės ūkį ir kaimo vietoves;

  • mažoms ir vidutinėms žemės ūkio ir maisto įmonėms sudaryti geresnes galimybes pasinaudoti privačiuoju finansavimu ir ES bendradarbiavimo priemonėmis;

  • išplėtoti tvarios vertės grandinės darnų vystymą, regioninę integraciją ir prekybą regionų viduje;

  • dalytis Europos ir Afrikos praktine patirtimi žemės ūkio ir kaimo plėtros srityse.

Ataskaita

Visas 2019 m. kovo mėn. paskelbtos Afrikos kaimo vietovių klausimų darbo grupės vykdomosios ataskaitos tekstas.

2019 M. KOVO 7 D.
Report: An Africa-Europe agenda for rural transformation - Task force rural Africa

Viešos konsultacijos

2019 m. gegužės mėn. pradėta vieša konsultacija, kurios tikslas – sužinoti suinteresuotųjų subjektų nuomonę apie ataskaitą ir rekomendacijas. Konsultacijos rezultatai paskelbti 2019 m. gruodžio mėn.

2019 M. GRUODŽIO 20 D.
Outcomes of the public consultation on the Task force rural Africa report

2020 m. ataskaitos atnaujinimas

2020 m. rugpjūčio mėn. darbo grupė atnaujino rekomendacijas, kad būtų atsižvelgta į COVID-19 pandemijos poveikį ir dėl Europos žaliojo kurso pakitusią ES klimato politiką.

Parengtoje ataskaitoje pabrėžiama, kad aprūpinimo maistu ir mitybos saugumas tapo politiniu, ekonominiu ir socialiniu požiūriu toks svarbus, kad ateityje formuojant politiką ir rengiant planus jam turi būti skirtas didžiausias dėmesys. Remdamasi šia išvada, darbo grupė parengė trumpalaikių ir ilgalaikių rekomendacijų, kurios, grupės narių nuomone, yra aktualios naujam nūdienos COVID-19 pandemijos paveiktam pasauliui.

Darbo grupė rekomenduoja trumpuoju laikotarpiu AS ir ES įsipareigoti siekti trijų aukšto lygio politinių prioritetų:

  • atsižvelgti į pažeidžiamiausių Afrikos gyventojų, nukentėjusių nuo COVID-19, ir tam tikrų šalių ir regionų, patyrusių skėrių antplūdį, būtiniausius poreikius;
  • padėti ilgalaikių tvarių Afrikos maisto sistemų pagrindus didinant vietos maisto sistemų ir kaimo ekonomikos atsparumą;
  • klimato veiksmus perkelti į naują politinių prioritetų lygmenį įsipareigojant kurti Afrikos ir Europos kovos su klimato kaita aljansą ir susitariant dėl šio aljanso kūrimo pirmųjų etapų.

Atnaujintos rekomendacijos aptartos AS ir ES žemės ūkio ministrų susitikime 2021 m. birželio mėn.

2020 M. RUGPJŪČIO 27 D.
Priorities for Africa's food and nutrition security post-covid-19 – Task force rural Africa

Naujienos