Pāriet uz galveno saturu
Agriculture and rural development

Āfrika

ES ir Āfrikas galvenā partnere lauksaimniecības produktu tirdzniecības, ārvalstu ieguldījumu un attīstības palīdzības jomā.

Āfrikas Savienības un ES sadarbība

Lauksaimniecība un lauku ekonomika nodrošina iztiku 70 % Āfrikas iedzīvotāju, tāpēc tās ir būtiskas, lai Āfrikai nodrošinātu mierīgu, pārtikušu un integrētu nākotni.

Sadarbībā ar Āfrikas Savienību (ĀS) Eiropas Savienība (ES) iestājas par Āfrikas lauksaimniecības nozares un lauku apvidu ilgtspējīgu attīstību. Īstenojot spēcīgu un stratēģisku sadarbību, ĀS un ES partnerība pārtikas un lauksaimniecības jomā veicina zināšanu nodošanu, labas prakses apmaiņu un darbības, kas sekmē darbvietu radīšanu un iekļaujošu izaugsmi Āfrikas lauku ekonomikā.

Ursula von der Leyen

“Vēlos panākt visaptverošu Eiropas stratēģiju attiecībā uz Āfriku, mūsu tuvo kaimiņkontinentu un pašsaprotamo partneri.”

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena

Lauksaimniecība Āfrikas un ES partnerībā

Āfrikas un ES partnerības ietvaros ĀS un ES sadarbojas, lai stiprinātu ekonomisko sadarbību un veicinātu ilgtspējīgu attīstību saskaņā ar Āfrikas un ES kopējo stratēģiju.

Sestajā ES un ĀS samitā 2022. gada februārī tika panākta vienošanās par dokumentu “Kopīgs redzējums 2030. gadam”, kurā izklāstīta atjauninātā pievēršanās Āfrikas un ES partnerībai.

Lauksaimniecībai ir būtiska nozīme partnerības nākotnē. Strādājot kopā, ĀS un ES var veicināt Āfrikas kontinenta ilgtspējīgu ekonomisko, sociālo un vidisko attīstību. Par to tika panākta vienošanās ĀS un ES sestā samita dokumentā “Kopīgs redzējums 2030. gadam”.

ĀS un ES lauksaimniecības ministru konferences

Ministru politiskais dialogs ir Āfrikas un ES lauksaimniecības partnerības priekšplānā.

  1. 2016. gada jūlijs

    Pirmajā ĀS un ES lauksaimniecības ministru konferencē, kas 2016. gada jūlijā notika Nordveikā, kā svarīgs ilgtspējīgas attīstības un darbvietu radīšanas faktors Āfrikā tika īpaši izcelta lauksaimniecība un agropārtikas uzņēmējdarbība.

  2. 2017. gada jūlijs

    Otrā ĀS un ES lauksaimniecības ministru konference, kas 2017  gada jūlijā notika Romā, deva taustāmus un reālistiskus rezultātus, kas tika izmantoti piektajā ĀS un ES samitā 2017. gada novembrī Abidžanā. Rezultāti aptvēra inovatīvu finansējumu, pētniecības un izglītības partnerības, ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu izstrādi, ilgtspējīgas pārvaldības praksi, kā arī rīcību klimata pārmaiņu, pārtikas zudumu un pārtikas atkritumu mazināšanas jomā.

  3. 2019. gada jūnijs

    Trešajā ministru konferencē, kas notika Romā 2019. gada 21. jūnijā, abas Savienības apņēmās vēl vairāk stiprināt partnerību pārtikas un lauksaimniecības jomā atbilstīgi kopīgai politiskai deklarācijai un rīcības programmai.

  4. 2021. gada jūnijs

    Ceturtajā ministru konferencē 2021. gada 22. jūnijā galvenā uzmanība tika pievērsta investīcijām un konkurētspējai, pētniecībai un inovācijai, digitālajiem risinājumiem un reģionālajai tirdzniecības integrācijai.

  5. 2023. gada jūnijs

    Piektā ĀS un ES lauksaimniecības ministru konference notika 2023. gada 30. jūnijā Romā (ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas (FAO) telpās). Tajā norisinājās četras augsta līmeņa tematiskās sesijas: i) ilgtspējīgas investīcijas agropārtikas nozares atbalstīšanai, ii) pētniecība un inovācija viedākai politikai un tehnoloģijām, iii) agropārtikas sistēmu klimatnoturība un iv) reģionāla tirdzniecības integrācija. Konference ietvēra arī paralēlus pasākumus un ministru plenārsesiju.

Darba grupa Āfrikas lauku reģioniem

Eiropas Komisija 2018. gadā izveidoja Darba grupu Āfrikas lauku reģioniem (TFRA), kuras mērķis ir stiprināt ES un ĀS partnerību pārtikas un lauksaimniecības jomā, konsultējot par to, kā vislabāk veicināt ilgtspējīgu attīstību un darbvietu radīšanu Āfrikas agropārtikas nozarē un lauku ekonomikā.

Darbā grupā Āfrikas lauku reģioniem strādāja 11 neatkarīgi lauksaimniecības, lauksaimniecības uzņēmējdarbības, tirdzniecības, attīstības politikas un migrācijas eksperti.

Darba grupa 2019. gada martā publicēja izpildziņojumu, kurā izklāstītas Āfrikas lauku reģionu pārveides stratēģijas un ieteikumi.

Ieteikumi veidoja pamatu programmai lauku reģionu pārveides jomā, par kuru ES un ĀS lauksaimniecības komisāri un ministri vienojās ceturtajā ĀS un ES lauksaimniecības ministru konferencē.

Āfrikas un ES partnerības rīcības programma lauku reģionu pārveidei

Pamatojoties uz darba grupas ziņojumā ietvertajiem ieteikumiem, ĀS un ES pieņēma politisku deklarāciju un 2019. gada jūnijā notikušajā trešajā ĀS un ES lauksaimniecības ministru konferencē sāka rīcības programmu lauku reģionu pārveidei.

Pasākumi