Põhisisu juurde
Agriculture and rural development

Suska sechlońska KGT

Kaitstud geograafiline tähis (KGT) tagab, et vähemalt üks tootmis-, töötlemis- või valmistamisetapp toimub selles piirkonnas.

Päritolu

Suur osa toote Suska sechlońska KGT ajaloost on näha selle nimes.

ploomikorv ja „Suska sechlońska“ ploomide kott

„Suska“ tähistab kuivatatud ja suitsutatud ploomi, samas kui nimetus „sechlońska“ tuleneb Lõuna-Poolas asuvast Sechna külast, kust kohalik suitsutamise ja kuivatamise traditsioon on alguse saanud. Tegelikult tuleneb nimi Sechna poolakeelsest sõnast „suszenie“, mis tähendab „kuivatamist“, mis viitab sügavale seosele piirkonna ja selle kulinaarse traditsiooni vahel.

Kuigi ajalugu ei kajasta täpselt, millal traditsioon algas, ütleb legend meile, et kohalik vaimulik tutvustas piirkonnas ploomide suitsutamist ja julgustas koguduseliikmeid seda tava kasutama, levitades oma teadmisi ja tehnikaid.

Kogu piirkonnas maastikul hajutatult paiknevad puuviljakuivatid toimivad toote ajalugu tutvustavate mälestusmärkidena. Neist kuivatusahjudest vanim on üle 100 aasta vana. Kuigi see enam ei tööta, on sellel sama struktuur ja omadused nagu tänapäeval kasutatavatel kuivatusahjudel, mis tõendab, et tootmismeetod on läbi sajandi püsinud peaaegu muutumatuna. Piirkonnas on kokku 677 kuivatusahju, mis kõik on kujundatud ja ehitatud kohalike elanike poolt kohalikule maastikule kohandatud stiilis.

Kuivatamis- ja suitsutamistraditsioonid ei ole seotud mitte ainult piirkonna maastikuga, vaid ka selle kultuuriga. Kohalikud luuletajad ja laulukirjutajad ei pea inspiratsiooni saamiseks taevasse vaatama, nende muusaks on lihtne suitsutatud ploom. Ühe kohaliku laulu sõnad ülistavad linna, kus traditsioon algas:

…Oj Sechna, Sechna ty skopciała wiosko,
gdyby nie suszarnie byłabyś stolicą…
[Oh Sechna, suitsust mustunud Sechna,
kui ei oleks puuviljakuivateid, siis oleksid sa pealinn …]

Traditsiooni tunnustatakse ka ploomifestivalil (Święto Suszonej Śliwki), mis toimub Dobrocieszi külas alates 2001. aastast. Piirkonna külastajad võivad ka liikuda mööda „ploomi turismiteed“, mis on kohalike ploomiaedade ja puuviljakuivatite vahel kulgev tee.

Lisaks paljude turistide meelitamisele oma kodupiirkonda on Suska sechlońska KGT aastate jooksul pälvinud palju tunnustust, sealhulgas kiituskiri võistluselt Nasze Kulinarne Dziedzictwo (meie kultuuripärand) 2000. aastal, auhind võistluselt Perła 2004 (Pärl 2004) Poola parima piirkondliku toote eest ja esimene auhind 2006. aasta küsitlusel Małopolski Smak (Väike-Poola maitse).

Seda tunnustati ka 2010. aastal, kui Euroopa Komisjon registreeris kaitstud geograafilise tähisena (KGT) nimetuse Suska sechlońska, tunnustades ainulaadset seost toote ja selle päritolupiirkonna vahel.

Tootmine

Toodet Suska sechlońska KGT toodetakse Väike-Poola vojevoodkonna neljas omavalitsusüksuses: Laskowa, Iwkowa, Łososina Dolna ja Żegocina.

Suska sechlońska KGT tootmiseks kasutatakse ainult hariliku ploomipuu (prunus domestica L. ssp. domestica) ja sellest aretatud sortide Promis, Tolar, Nektawit, Valjevka ja Stanley vilju. Need sordid sobivad ideaalselt kuivatamiseks ja suitsutamiseks, kuna nende suhkrusisaldus on suur ja veesisaldus suhteliselt väike. Viljad peavad olema ka kõrge kvaliteediga; mädaplekkidega, kahjustatud või saastumise tunnustega ploome ei tohi kasutada.

Pärast puudelt korjamist viiakse ploomid kuivatamiseks ja suitsutamiseks puuviljakuivatitesse.

ploomid kuivatatakse puuviljaahjus

Kuivatusahjud on ehitatud maastikule, paiknevad tellistest alusel ja on kaetud viilkatusega. Igas puuviljakuivatis on vähemalt üks kamber, kuigi mõned kuivatid mahutavad kuni viis kambrit. Kambrid on umbes 2 meetri laiused, 3,5 meetri pikkused ja keskelt poolitatud puidust barjääriga. 

Iga kambri all on ahi, mille peale asetatakse puidust rest. Rest koosneb üksteise kõrval asetsevatest oksakohtadeta puuvarbadest laiusega 4 cm, kõrgusega 3 cm ja pikkusega umbes 1 meeter. Pulgad on paigutatud nii, et oleks tagatud suitsu ja sooja õhu ringkäik umbes 180 cm kõrgusel maapinnast.

Ploomid laotatakse restidele 20-40 cm paksuse kihina. Tootjad keeravad kuivatatavate ploomide massi kord päevas spetsiaalse kühvli abil ringi.

Suitsutamine ja kuivatamine kestab sõltuvalt ploomikihi paksusest 4-6 päeva. Kui suits tõuseb ülespoole, tõuseb temperatuur kuivatusahjus 45 °C ja 60 °C vahel. Suits kuivatab ja säilitab vilju, andes neile ainulaadse suitsuse värvuse, lõhna ja maitse. Kuivatamise käigus ploomidest nõrguv mahl katab viljad, andes neile magusa järelmaitse.

Lisateave

Suska sechlońska KGT – õiguslik kirjeldus

Kaitstud geograafiline tähis

Kvaliteetne toit ja jook kõikjal Euroopas