Направо към основното съдържание
Agriculture and rural development

Münchener Bier (ЗГУ)

Защитеното географско указание (ЗГУ) гарантира, че поне един от етапите на производство, преработка или приготвяне протича в съответния регион.

Произход

Мнозина са чували за закона за чистота на бирата (Reinheitsgebot), с който по традиция съставките в германската бира се ограничават до ечемик, вода и хмел. Но знаете ли, че подобни разпоредби са приети в Мюнхен през 1487 г. — 29 години преди закона за цяла Бавария, който след това се превръща в германски стандарт?

Стремежът към високо качество на бирата е тясно свързан с идентичността на града през годините и веднъж дори почти довежда до революция. През 1844 г. протестите против увеличаване на данъка върху бирата са толкова масови и бурни, че възникнали опасения, че монархията ще бъде свалена. Световната репутация на Мюнхенската бира (Münchener Bier) вече е толкова висока, че над шест милиона души посещават Октоберфест в Мюнхен всяка година, за да опитат от прочутата бира.

Мюнхенската бира се предлага в няколко разновидности — от златисто светло пиво (Helles) до тъмно пиво (Doppelbocks), всяко от които има уникален вкус. Когато купувате Мюнхенска бира, можете да разчитате на качество, градено в продължение на над 500 години.

Marienplatz, Мюнхен
„Мариенплац“ от Ashwin Chandrasekaran по лиценз CC BY-SA 2.0

Производство

За всяка качествена бира е нужда качествена вода. Водата, използвана в пивоварните в Мюнхен, се черпи направо от дълбоките кладенци, прокопани през слоеве шистови скали, образували се преди милиони години под града.

След това тази вода се смесва с грубо смлян малц и получената каша се бърка непрестанно, докато се нагрява до различни температури. Това активира ензими в малца и прави съставките му лесно разтворими.

След филтриране на мъстта или утаяване на неразтворимите материали се добавя хмел и сместа се вари около един-два часа. Това разрушава съставките и аромата на хмел и премахва белтъчините, които биха навредили на трайността и вкуса на Münchener Bier (ЗГУ).

След като твърдите съставки, останали в мъстта, се отделят от течността, мъстта, която е още гореща, се охлажда и поставя в съдовете за ферментация, където внимателно се добавя мая. Всички култури от дрожди, използвани в Мюнхенската бира, произхождат от една-единствена клетка дрожди и затова имат идентични качества. Добавянето на мая задейства ферментацията, която трае между 4 и 8 дни. Маята превръща разтворената малцова захар в около една трета алкохол и около една трета въглероден диоксид. Останалата част е неферментиралият малц, който ще определи аромата и характеристиките на бирата.

След края на първата фаза на ферментация оставащата мая се премахва, а бирата се поставя в резервоари. С това започва фазата на вторична ферментация, при която бирата постепенно узрява и се обогатява с естествено произведения въглероден диоксид. След 4 до 11 седмици бирата се сдобива с пълния си аромат и е готова за бутилиране или поставяне в бурета.

За повече информация

Münchener Bier (ЗГУ) — Правен инструмент

Защитено географско указание

Качествени храни и напитки в Европа