Prehľad
Správa o perspektívach poľnohospodárstva EÚ, ktorá sa uverejňuje raz ročne, prináša výhľad v oblasti významných poľnohospodárskych trhov EÚ, príjmov a životného prostredia od súčasnosti do roku 2032. Vychádza zo súboru predpokladov týkajúcich sa makroekonomických podmienok, daného prostredia poľnohospodárskej a obchodnej politiky, ako aj vývoja na medzinárodnom trhu na základe najnovšieho výhľadu OECD-FAO.
Tieto predpoklady vychádzajú z relatívne bezproblémového vývoja na trhu, hoci v skutočnosti zvyknú byť trhy oveľa nestálejšie. Výhľad preto nie je prognózou. Presnejšie povedané, vyhliadky zodpovedajú priemerným trendom na poľnohospodárskych trhoch, ktoré by mali nasledovať v danom makroekonomickom prostredí, ak by politiky zostali nezmenené.
Najnovšie vydanie
The Medium-term outlook report provides an overview of the medium-term prospects for major EU agricultural markets, income and environment until 2032.

Súvisiace informácie
Vizualizácie údajov Spoločného výskumného centra Európskej komisie
O správe

Správa predstavuje strednodobý výhľad v oblasti poľnohospodárskych trhov, príjmov a životného prostredia EÚ od súčasnosti do roku 2032, pričom vychádza zo súboru koherentných makroekonomických predpokladov, ktoré sa v čase analýzy považovali za najpresnejšie.
Toto vydanie bolo pripravené v značne sa meniacom prostredí:
- Obnova po pandémii COVID-19 viedla začiatkom roka 2022 k narušeniu dodávok a obchodu a zvýšeniu cien komodít a vstupných nákladov.
- Ďalšie vážne otrasy prišli v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu. Tie spôsobili ďalšiu neistotu na poľnohospodárskych trhoch a v oblasti globálnej potravinovej bezpečnosti.
- To všetko sa dialo na pozadí zmien, ku ktorým dochádza v dôsledku rušivých poveternostných javov súvisiacich so zmenou klímy, i v dôsledku ohnísk nákazy zvierat.
V správe sa zohľadňujú strategické plány SPP jednotlivých krajín EÚ a možný následný vývoj na trhu. Sledujú sa v nej aj dôsledky:
- špecifických cieľov SPP,
- širších zmien súvisiacich s uplatňovaním udržateľných výrobných metód,
- zníženia energetickej závislosti,
- posilnenia odolnosti tohto odvetvia,
- zmeny stravovania.
Udržateľný rast vo všeobecnosti ostáva i naďalej jedným z kľúčových faktorov ovplyvňujúcich budúci vývoj v poľnohospodárstve EÚ. Pri schvaľovaní a vykonávaní príslušných právnych predpisov sa zohľadňujú opatrenia vyplývajúce zo stratégie Z farmy na stôl a stratégie v oblasti biodiverzity. V opačnom prípade sa smerovanie zmeny týkajúcej sa týchto opatrení posudzuje len v rozsahu, ktorý bol na jednotlivých trhoch pozorovateľný len doteraz.
K správe je pripojená analýza súboru vybraných neistôt na trhu na účely merania prípadných odchýlok vo výsledkoch. Odchýlky môžu pochádzať najmä z výkyvov, pokiaľ ide o makroekonomické prostredie a výnosy hlavných plodín a mlieka. Uvádzajú sa aj osobitné scenáre pre extrémne výkyvy počasia a možné zníženie hustoty hospodárskych zvierat v porovnaní so súčasnými úrovňami na regionálnej úrovni.
Táto správa Komisie je spoločným úsilím Generálneho riaditeľstva pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka a Spoločného výskumného centra. Za obsah zodpovedá generálne riaditeľstvo.