Ülevaade
Euroopa Liit on üks maailma suurimaid kodulinnuliha tootjaid ja linnukasvatussaaduste netoeksportijaid. ELi aastatoodangu maht on ligikaudu 13,4 miljonit tonni.
EL impordib kõrge väärtusega kodulinnulihatooteid, sealhulgas rinnaliha ja linnuliha sisaldavaid valmistisi, peamiselt Brasiiliast, Taist ja Ukrainast. Samas ekspordib EL madalama väärtusega linnulihatooteid.
Kodulinnuliha kuulub ELi riikide vahelise põllumajandustoodete ühise turukorralduse alla, millel on mitu ülesannet. Nende hulgas on põllumajandusturgudele turvavõrgu loomine ja kvaliteedi miinimumnõuete kehtestamine. Kodulinnukasvatajad võivad samuti saada otsetoetuste vormis sissetulekutoetust.
Turumeetmed ja turustamisstandardid
EL ei sekku tavaliselt kodulinnulihaturgude toimimisse, kuid loomahaiguste ja tarbijate usalduse kaotuse korral on võimalikud erakorralised turutoetusmeetmed.
EL on kehtestanud kodulinnuliha turustamisstandardid. Need on mõeldud toodete kvaliteedi parandamiseks, tarbijate kaitsmiseks ning standardite ühtsuse tagamiseks kogu ELi turul.
Neis standardites on sätestatud üksikasjalikud eeskirjad, millele kodulinnulihatooted peavad vastama, et neid saaks ELis turustada. Need hõlmavad järgmist:
- müüginimetused;
- kvaliteedi järgi liigitamine;
- töötlemise käigus imendunud ja tehniliselt vältimatu veesisalduse piirnormid kodulinnulihas;
- kodulinnukasvatuse erinevate alternatiivsete meetodite määratlused ja märgistamine.
Lisateave
Kaubandusmeetmed
Impordilitsentsid
Väljaspool ELi toodetud ja ELi imporditud kodulinnuliha suhtes kohaldatakse litsentse. See on veel üks meetod, mida Euroopa Komisjon kasutab kaubavoogude jälgimiseks. Import on lubatud ainult siis, kui see vastab ELi loomatervise- ja toiduohutusstandarditele.
Imporditollimaksud
Kodulinnuliha impordi suhtes kohaldatakse imporditollimakse. Nende imporditollimaksude abil tagab EL, et selles sektoris tegutsevad ELi ettevõtjad suudavad konkureerida ELi siseturul kolmandate riikidega.
Tariifikvoodid
Importi korraldatakse tariifikvootide süsteemi abil. Süsteemis on kindlaks määratud konkreetsete riikide kvoodid või on import avatud kõikide riikide tootjatele (erga omnes). Kvoodimahud võivad igal aastal muutuda. Seda võivad põhjustada kavakohane suurenemine, uued läbirääkimised või riigi ühinemine ELiga.
Täiendavad imporditollimaksud
Kodulinnuliha impordi suhtes võidakse kohaldada täiendavaid imporditollimakse, et tasakaalustada ELi turule tekitatavat ebasoodsat mõju. Neid tollimakse kohaldatakse juhul, kui imporditavate toodete hind on ELi poolt WTO-le teatatud hinnatasemest madalam (käivitushind).
Turustamisstandardid
Imporditud kodulinnuliha peab vastama ELis turustamise standarditele, mis on sätestatud komisjoni määruses (EÜ) nr 543/2008. Määruses nõutakse, et imporditud kodulinnulihaga, millel on teatav valikuline märgistus, peab olema kaasas päritoluriigi pädeva asutuse väljastatud sertifikaat, mis tõendab vastavust ELi turustamisstandarditele.
Määruse kohaselt on Ühendkuningriik* teavitanud komisjoni oma pädevatest asutustest.
Ilma et see piiraks komisjoni määruse (EÜ) nr 543/2008 kohaldamist Ühendkuningriigi suhtes ja Ühendkuningriigis seoses Põhja-Iirimaaga vastavalt Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi Euroopa Liidust ja Euroopa Aatomienergiaühendusest väljaastumise lepingu Iirimaa ja Põhja-Iirimaa protokolli artikli 5 lõikele 4 ja 2. lisa punktile 31 (ELT L 29, 31.1.2020, lk 7).
Õiguslikud alused
Määrus (EL) 1308/2013 ja selle artikkel 220 – määrusega kehtestatakse põllumajandustoodete ühine turukorraldus ning selle artikliga 220 nähakse ette meetmed seoses loomahaigustega ja tarbijate usalduse kaotusega, mille on põhjustanud risk inimeste, loomade või taimede tervisele.
Komisjoni määrus (EÜ) nr 543/2008 – määrusega kehtestatakse nõukogu määruse (EÜ) nr 1234/2007 üksikasjalikud rakenduseeskirjad seoses kodulinnuliha turustamisstandarditega
Komisjoni rakendusmäärus (EL) 2017/1185 – rakendusmäärusega kehtestatakse eeskirjad hindade ja tootmisega seotud teabe edastamise kohta.
Turujärelevalve
EL jälgib kodulinnulihaturgu, et avastada turu ebastabiilsus, anda põllumajandustootjatele ja töötlejatele täpset teavet turuolukorra kohta ning aidata kaasa riikliku poliitika kujundamisele.
Turujärelevalve praktikas
Iga ELi riik peab esitama igal kolmapäeval hiljemalt kl 12.00 (Brüsseli aja järgi) Euroopa Komisjonile A-klassi tervete kanade (nn 65% kanad) või, kui see on representatiivsem, muul viisil müügiks pakutud tervete kanade müügihinna tapamajades või hulgihinnad, mis on registreeritud tüüpilistel turgudel.
Lisateave
- Kodulinnulihaturu ülevaade
- Turuolukord
- Broilerite iganädalased turuhinnad
- Kaubandus
- Tariifikvootide andmebaas
Komiteed
Mitmed komiteed, mis koosnevad valitsuste esindajatest ja mille eesistujaks on Euroopa Komisjoni esindaja, kohtuvad korrapäraselt ning nende ülesanne on tagada, et Euroopa Komisjon võtab rakendusakte vastu ELi riikide kontrolli all.
Põllumajandusturgude eksperdirühm kohtub regulaarselt, et arutada selliseid valdkondi nagu turuhindade areng, tootmine ja kaubandus ELis ning kolmandates riikides.
Kodanikuühiskonnaga loomsete saaduste üle dialoogi pidamise rühm aitab komisjonil pidada korrapäraseid arutelusid kõigi kodulinnulihaga seotud küsimuste üle.
Seotud lingid
The short-term outlook is based on reflections of market experts within the European Commission's Department for Agriculture and Rural Development.
This report presents the medium-term outlook for the major EU agricultural commodity markets and agricultural income, from now to 2035.
A monthly summary of price data for agricultural inputs, products and consumer food prices, at both an EU and world level.
The civil dialogue group on animal products represents five sectors: beef and veal, pigmeat, poultrymeat and eggs, sheepmeat and goatmeat, and beekeeping.