Pāriet uz galveno saturu
Agriculture and rural development

Pārskats

Eiropas Savienībā ir vairāk nekā 350 miljoni dējējvistu. Katru gadu tās izdēj nepilnus 6,7 miljonus tonnu olu. Olu ražotājus ES atbalsta ar tirdzniecības standartiem un laiku pa laikam ar dažiem tirgus atbalsta pasākumiem.

Olas ietilpst tirgus kopīgās organizācijas darbības jomā, bet uz tām nekad nav attiekušies saistītie maksājumi vai ražošanas kvotas.

Tirdzniecības standarti

ES ir spēkā olu tirdzniecības standarti. Tie izstrādāti, lai nodrošinātu nemainīgi augstu produkcijas kvalitāti, aizsargātu patērētājus un garantētu, ka visā ES tirgū tiek piemēroti vienādi standarti.

ES regulējumā ir paredzēti detalizēti noteikumi, kas jāievēro, lai olas varētu tirgot ES. Tajā konkrēti noteikts, kā:

  • olas un olu iepakojums jāmarķē,
  • olas jāšķiro pēc kvalitātes un svara,
  • jādarbojas iepakošanas stacijām,
  • olas jāiepako, jāuzglabā, jātransportē un jānoformē pārdošanai mazumtirdzniecībā.

Tirdzniecība

No trešām valstīm importētām olām uzliek ievedmuitu. Starptautisku un divpusēju tirdzniecības nolīgumu satvarā ES darbojas importa kvotu sistēma, kurā katrai valstij tiek piešķirti noteikti kvotas daudzumi, kas pieejami visiem ražotājiem (erga omnes).

No ārpussavienības valstīm importēt olas lietošanai pārtikā ir atļauts, taču tām jāatbilst īpašiem nosacījumiem, kas attiecas uz dzīvnieku veselību un pārtikas drošumu. Pārtikas olām jāatbilst arī noteikumiem, kas saistīti ar tirdzniecības standartiem.

Juridiskais pamats

Olas ir viens no produktiem, uz kuriem attiecas Regula (ES) Nr. 1308/2013 par lauksaimniecības tirgu kopīgu organizāciju. Tirdzniecības standarti sīkāk noteikti Komisijas Regulā (EK) Nr. 589/2008, bet tirgus uzraudzības praksē piemērojamie kritēriji norādīti Komisijas Īstenošanas regulā (ES) 2017/1185.

Tirgus uzraudzība

Lauksaimniecības tirgu kopīgās organizācijas komitejas iknedēļas sanāksmē Eiropas Komisija iepazīstina ar tirgus stāvokli olu nozarē. ES pārrauga olu tirgu, lai varētu konstatēt tirgus nestabilitāti, lauksaimniekiem un pārstrādātājiem sniegt precīzu informāciju par tirgus situāciju un palīdzēt pieņemt politiskus lēmumus.

Tirgus uzraudzība praksē

Ikvienai ES valstij katru trešdienu ne vēlāk kā plkst. 12.00 (pēc Viduseiropas laika) jāpaziņo Eiropas Komisijai sprostos turētu vistu A kvalitātes klases olu vairumtirdzniecības cena (L un M kategorijas olu vidējā cena), izteikta par 100 kg.

Jāpaziņo produktu cenas iepakošanas centros. Ja sprostos dētas olas vairs nav reprezentatīva produkcija, attiecīgā ES valsts paziņo Komisijai kūtī turētu dējējvistu A kvalitātes klases olu vairumtirdzniecības cenu, izteiktu par 100 kg.

Šīs prasības ir noteiktas Komisijas Īstenošanas regulā (ES) 2017/1185.

Saistīta informācija

Stāvoklis olu tirgū (angļu val., PDF)

Olu tirgus cenas (nedēļas cenas) (angļu val., XLSX)

  • 2024. GADA 18. DECEMBRIS
Dashboard: Eggs
  • 2022. GADA 10. MAIJS
Laying hens by way of keeping

Komitejas

Lai nodrošinātu, ka Komisijas atbildība par īstenošanas aktu pieņemšanu tiktu īstenota ES valstu kontrolē, regulāri tiekas dažādas komitejas, kuru sastāvā ir valdību pārstāvji un kuras vada Komisijas pārstāvis.

Lauksaimniecības tirgu ekspertu grupa regulāri tiekas, lai apspriestu tādas jomas kā tirgus cenu, produkcijas un tirdzniecības dinamika ES un ārpussavienības valstīs.

Dzīvnieku audzēšanas pilsoniskā dialoga grupa palīdz Komisijai uzturēt regulāru dialogu par visiem jautājumiem, kas saistīti ar olām.