Áttekintés
Az Európai Unióban több mint 350 millió tojótyúkot tartanak, melyek évente közel 6,7 millió tonna tojást tojnak. Az Európai Unió forgalmazási előírások és esetenként piactámogatási intézkedések révén támogatja a tojástermelőket.
A tojás a mezőgazdasági piacok közös szervezéséről szóló rendelet hatálya alá tartozik, és sohasem vonatkoztak rá termeléshez kötött kifizetések vagy termelési kvóták.
A forgalmazásra vonatkozó szabályok
A tojásra vonatkozó uniós forgalmazási előírások a termék minőségének javítását, a fogyasztók védelmét, valamint azt hivatottak biztosítani, hogy az Unió teljes piacán ugyanazok az előírások érvényesüljenek.
Csak olyan tojás hozható forgalomba az Unióban, amely megfelel az uniós rendeletekben meghatározott részletes szabályoknak. Általánosságban e szabályok meghatározzák, hogy miként kell:
- a tojásokat és a tojások csomagolását megjelölni;
- a tojásokat minőség és tömeg szerint osztályozni;
- a csomagolóközpontoknak működniük;
- a tojást csomagolni, tárolni, szállítani és kiskereskedelmi forgalomba hozni.
Kereskedelem
A harmadik országokból behozott tojásra importvám vonatkozik. A nemzetközi és a kétoldalú kereskedelmi megállapodások értelmében a behozatalt vámkontingens-rendszer szabályozza: a kontingens lehet országspecifikus vagy minden termelő számára (erga omnes) nyitott.
Unión kívüli országokból akkor szabad fogyasztásra szánt tojást behozni, ha az megfelel bizonyos állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági feltételeknek. Az étkezési tojásnak továbbá meg kell felelnie a forgalmazási előírásokra vonatkozó előírásoknak is.
Jogalap
A tojás a mezőgazdasági piacok közös szervezéséről szóló 1308/2013/EU rendelet hatálya alá tartozik. A forgalmazási előírásokra vonatkozó szabályokat az (EU) 2023/2466 bizottsági végrehajtási rendelet és az (EU) 2023/2465 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet fejti ki részletesebben, míg a piaci nyomon követés szabályait az (EU) 2017/1185 bizottsági végrehajtási rendelet határozza meg.
Piaci nyomon követés
A mezőgazdasági piacok közös szervezésével foglalkozó bizottság havonta ülésezik. Ezeken az üléseken az Európai Bizottság ismerteti a tojáságazat piaci helyzetét is. Az Európai Unió figyelemmel kíséri a tojáspiac alakulását, hogy felismerhesse az esetleges piaci instabilitást, pontos információkkal szolgáljon a piaci helyzetről a mezőgazdasági termelőknek és a feldolgozóknak, valamint segítse a közpolitikai döntéshozatalt.
A piac nyomon követése a gyakorlatban
Valamennyi uniós ország szerdánként legkésőbb déli 12 óráig értesíti a Bizottságot a ketreces tartásból származó A. osztályú tojás nagykereskedelmi áráról (az L és M kategória átlagáráról), amelyet jelenleg 100 kilogrammonként kell megadni.
Az áraknak a csomagolóközpontokban lévő termékre kell vonatkozniuk. Ha a ketreces tartás már nem reprezentatív, az érintett tagállamnak a padlós tartásos tojótyúkoktól származó A. osztályú tojás 100 kilogrammra vetített nagykereskedelmi áráról kell értesítést küldeniük.
Mindezt az (EU) 2017/1185 bizottsági végrehajtási rendelet határozza meg.
Kapcsolódó információk
A tojás piaci helyzete (angol nyelvű dokumentum, PDF-fájl)
A tojás heti piaci ára (angol nyelvű dokumentum, XLSX-fájl)
- 2025. ÁPRILIS 23.
- 2022. MÁJUS 10.
Bizottságok
A tagállami kormányok képviselői rendszeresen összeülnek a Bizottságot képviselő személy elnöklete alatt működő különböző bizottságok keretében. Így a Bizottság a végrehajtási jogi aktusok elfogadásával kapcsolatos hatáskörét az uniós országok ellenőrzésével gyakorolja.
A mezőgazdasági piacokkal foglalkozó szakértői csoport rendszeresen ülésezik, hogy megvitasson olyan kérdéseket, mint a piaci árak alakulása, a termelés, valamint az Unión belüli és a nem uniós országokkal folytatott kereskedelem.
Az állattenyésztéssel foglalkozó civilpárbeszéd-csoport a tojással kapcsolatos rendszeres párbeszéd fenntartásában segíti a Bizottságot.
Kapcsolódó linkek
A monthly summary of price data for agricultural inputs, products and consumer food prices, at both an EU and world level.
The civil dialogue group on animal products represents five sectors: beef and veal, pigmeat, poultrymeat and eggs, sheepmeat and goatmeat, and beekeeping.