Přehled
V Evropské unii se chová více než 350 milionů nosnic, které každý rok snesou zhruba 6,7 milionu tun vajec. Producenty vajec podporuje EU prostřednictvím obchodních norem a příležitostně také určitými opatřeními na podporu trhu.
Vejce spadají pod společnou organizaci zemědělských trhů a nikdy se na ně nevztahovaly platby vázané na produkci ani produkční kvóty.
Obchodní normy
V EU platí pro vejce obchodní normy, které jsou koncipovány tak, aby zajistily trvale vysokou kvalitu produktů, chránily spotřebitele a zaručovaly konzistentnost norem na celém trhu EU.
Předpisy EU stanoví podrobné podmínky, jež musí vejce splňovat, aby mohla být na trhu EU nabízena. V zásadě určují:
- jak mají být vejce a obaly označeny
- jak mají být vejce tříděna podle kvality a hmotnosti
- jak mají fungovat balírny
- jak mají být vejce balena, skladována, přepravována a nabízena k maloobchodnímu prodeji
Obchod
Vejce dovážená ze třetích zemí podléhají dovoznímu clu. V rámci mezinárodních a dvoustranných obchodních dohod uplatňuje EU systém dovozních kvót přidělovaných jednotlivým zemím, jež jsou otevřené všem producentům (erga omnes).
Dovoz vajec určených ke spotřebě ze zemí mimo EU je povolen, musí však splňovat určité podmínky z oblasti zdraví zvířat a bezpečnosti potravin. Konzumní vejce musí splňovat také podmínky související s obchodními normami.
Právní základ
Vejce patří mezi produkty, na něž se vztahuje nařízení (EU) č. 1308/2013 o společné organizaci trhů se zemědělskými produkty. Obchodní normy jsou dále rozpracovány v prováděcím nařízení Komise (ES) 2023/2466 a v nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2023/2465, kritéria sledování trhu jsou obsažena v prováděcím nařízení Komise (EU) 2017/1185.
Sledování trhu
Evropská komise předkládá informace o situaci na trhu s vejci na měsíčních zasedáních Výboru pro společnou organizaci zemědělských trhů. Evropská unie trh s vejci sleduje, aby včas odhalila jeho případnou nestabilitu, mohla zemědělcům a zpracovatelům poskytovat přesné informace o situaci na trhu a přispívat k přijímání rozhodnutí v oblasti veřejné politiky.
Sledování trhu v praxi
Každá země EU musí Evropské komisi každou středu nejpozději do 12:00 hodin (SEČ) předkládat velkoobchodní cenu vajec třídy A od nosnic v klecích (průměr kategorií L a M), jež se v současné době vztahuje na 100 kg vajec.
Uvádějí se ceny produktů v balírnách. Pokud už produkce nosnic v klecích není reprezentativní, poskytne daný členský stát velkoobchodní cenu vajec třídy A vyprodukovaných nosnicemi chovanými v halách, jež se vztahuje na 100 kg vajec.
Toto je upřesněno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2017/1185.
Související informace
Situace na trhu s vejci (anglicky, PDF)
Týdenní tržní ceny vajec (anglicky, XLSX)
- 23. DUBNA 2025
- 10. KVĚTNA 2022
Výbory
Různé výbory složené ze zástupců vlád, které předsedá zástupce Komise, se pravidelně setkávají v zájmu toho, aby byla odpovědnost Komise za přijímání prováděcích aktů vykonávána pod kontrolou zemí EU.
Odborná skupina pro zemědělské trhy vede pravidelně jednání o tématech, jako je vývoj tržních cen, produkce a obchodu v EU a zemích mimo EU.
Skupina pro občanský dialog o živočišné výrobě pomáhá Komisi vést pravidelný dialog o veškerých tématech týkajících se vajec.
Související odkazy
A monthly summary of price data for agricultural inputs, products and consumer food prices, at both an EU and world level.
The civil dialogue group on animal products represents five sectors: beef and veal, pigmeat, poultrymeat and eggs, sheepmeat and goatmeat, and beekeeping.