Više o proizvodno vezanoj potpori dohotku
U okviru zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) postupno se ukida povezanost primanja potpore dohotku i proizvodnje određenih proizvoda („proizvodno nevezana potpora”). Time se nastoji izbjeći prekomjerna proizvodnja određenih proizvoda i osigurati da poljoprivrednici odgovaraju na stvarnu tržišnu potražnju.
Međutim, ako su određeni sektori važni iz gospodarskih, socijalnih i/ili okolišnih razloga, u nekim situacijama ti sektori ili podsektori mogu primiti potporu za otklanjanje poteškoća kojima su izloženi.
Mehanizmom proizvodno vezane potpore dohotku nastoji se spriječiti eskalacija tih poteškoća:
- poboljšanjem konkurentnosti
- održivosti i/ili
- kvalitete.
Mehanizam proizvodno vezane potpore dohotku posebno je prikladan u situacijama u kojima bi inače došlo do napuštanja proizvodnje, što pak može utjecati na druge dijelove lanca opskrbe ili povezana tržišta te povećati nezaposlenost u ruralnim regijama koje su već gospodarski ugrožene.
Potpora se isplaćuje po životinji ili hektaru predmetnog sektora (npr. u vezi s proizvodnjom) te podliježe različitim važnim uvjetima i strogim ograničenjima kako bi se ublažio rizik od narušavanja tržišta.
Proizvodno vezana potpora dohotku u praksi
U pravilu (uz nekoliko iznimaka u opravdanim slučajevima) države članice EU-a ne smiju upotrijebiti više od 13 % svojeg proračuna za izravna plaćanja za dodjelu proizvodno vezane potpore dohotku. Međutim, potpora proizvodnji proteinskih usjeva može se povećati za do 2 postotna boda zbog horizontalne poteškoće tog sektora i velike ovisnosti o uvozu na razini EU-a.
Mehanizam proizvodno vezane potpore dohotku može se dodijeliti samo određenim sektorima navedenima u Uredbi (EU) 2021/2115 te ako su države članice EU-a:
- obrazložile taj oblik potpore kao dio intervencijske strategije u svojim strateškim planovima u okviru ZPP-a za razdoblje 2023. – 2027.
- obrazložile poteškoće svakog ciljanog sektora
- obrazložile dugoročni cilj potpore, kao što je poboljšanje konkurentnosti, kvalitete i/ili održivosti te
- obrazložile socijalnu, gospodarsku i/ili okolišnu važnost svakog ciljanog sektora.
Novi sustav potpore dohotku u okviru ZPP-a za razdoblje 2023. – 2027. uključuje mjere za osiguravanje pravednije raspodjele financijske potpore za poljoprivrednike i radnike u EU-u.
Države članice EU-a trebale bi voditi računa i o mogućem učinku potpore na unutarnje tržište.
Sektori kojima se može dodijeliti potpora jesu žitarice, uljarice (osim sjemenki suncokreta konzumnog tipa), proteinski usjevi (uključujući, mahunarke i mješavine mahunarki i trava), lan, konoplja, riža, orašasto voće, krumpiri za proizvodnju škroba, mlijeko i mliječni proizvodi, sjeme, ovčje i kozje meso, goveđe i teleće meso, maslinovo ulje i stolne masline, dudov svilac, sušena krma, hmelj, šećerna repa, šećerna trska i cikorija, voće i povrće i kulture kratkih ophodnji.
Sve države članice EU-a osim Nizozemske odlučile su za razdoblje 2023. – 2027. dodijeliti potporu određenim sektorima. Međutim, iznos financiranja i raspon obuhvaćenih sektora uvelike se razlikuju među zemljama.
Proizvodno vezana potpora u razdoblju 2014. – 2022.: Dobrovoljna proizvodno vezana potpora
U prethodnom programskom razdoblju 2014. – 2022. poljoprivrednicima se mogla dodijeliti proizvodno vezana potpora. U dokumentima u nastavku prikazan je pregled odluka o potpori država članica EU-a.
- 25. SVIBNJA 2022.
- 8. RUJNA 2021.
- 16. SRPNJA 2020.
- 16. RUJNA 2019.
- 27. RUJNA 2018.
- 27. RUJNA 2018.
- 27. RUJNA 2018.
Povezane poveznice
Zašto je važna potpora dohotku poljoprivrednika, razni programi izravnih plaćanja.