A globális vaníliatermesztés az Indiai-óceánon található Réunion szigetéről indult.
A Vanille de l’île La RéunionOFJ vanília csokoládébarna rúdja intenzív illatú és édes ízű, ezért a séfek világszerte nagyra értékelik.
A termék eredete
A Közép-Amerikában őshonos vaníliát a spanyol hódítók 1721-ben exportálták Európába. Az európai arisztokratákat és uralkodókat teljesen lenyűgözte az egzotikus fűszer finom aromája, és a következő száz évben számos sikertelen kísérlet történt arra, hogy a növényt nagy mennyiségben termesszék Európában. 1821-ben a vanilla planifoliát Párizs botanikus kertjeiből Réunion szigetére szállították, ahol ezután sikeresen tudták termeszteni.
A növény beporzása elengedhetetlen a vanília fűszer kinyeréséhez szükséges gyümölcs termesztéséhez. Közép-Amerikában a beporzást egy kis, fullánk nélküli méh, a régióban őshonos Melipona méh végezte. Réunion szigetén nem találtak a vanília növény beporzására alkalmas rovart vagy madarat, így a szigeten ültetett vanília 20 évig terméketlen maradt.
A helyzet 1841-ben változott meg, amikor Edmond Albius, egy 12 éves rabszolga és lelkes botanikus felfedezte a vanília növény kézzel történő beporzásának technikáját. Albius rájött arra, hogy ha egy pálcikával felhajtják a sziromleveleket, előbújik a növény porzója és bibéje, amelyeket óvatosan összenyomva megtörténik a megtermékenyítés. Ennek a módszernek köszönhetően végre gyorsan és nyereségesen lehetett vaníliát termeszteni az egész világon.
A vanília beporzását manapság is szinte kizárólag Albius módszerével végzik. A vanília termesztése a történelem során olyan fontos szerepet játszott Réunion gazdaságában, hogy a sziget Émile Merwart kormányzó által 1925-ben tervezett címerében egy vanílialián is kiemelt helyet kapott.
A „Vanille de l’île de La Réunion” vanília hírneve egyedülálló aromás jellegének köszönhető, amely a termesztés természetes körülményeire és a vaníliát előállítók szakértelmére vezethető vissza. Ennek elismeréseként a termék 2021-ben oltalom alatt álló földrajzi jelzést (OFJ) kapott.
Termesztés
A „Vanille de l’île de La Réunion” OFJ termesztésének és feldolgozásának a sziget keleti részén található Bras-Panon, Saint-André, Saint-Benoit, Saint-Joseph, Saint-Philippe, Sainte-Marie, Sainte-Rose és Sainte-Suzanne településeken kell történnie.
A sziget „szeles partján” uralkodó enyhe és csapadékos időjárási viszonyok mind a termesztési, mind a feldolgozási szakaszban kedveznek a vaníliarúd aroma-elővegyületeinek, biztosítva annak édes illatát és ízét.
A vaníliatermesztéssel kapcsolatos ismeretek Réunion szigetén alakultak ki. A manuális beporzási technikán kívül ott fejlesztették ki és tökéletesítették a vanília mortifikációval (vagy „elpusztítással”) történő feldolgozását és gőzölését. Bár ezeket az eljárásokat ma már világszerte alkalmazzák, a sziget termelői által kifejlesztett módszerek garantálják a „Vanille de l’île de La Réunion” OFJ minőségét.
A termesztést követően a feldolgozási szakaszt úgy alakították ki, hogy a vaníliarúd ízét teljes mértékben kinyerjék. A vaníliarudakat legalább 20 napig szárítják a napon, majd a szárítást legalább 20 napig árnyékos helyen folytatják, ezután pedig a rudakat legalább hét hónapig zárt fadobozokban érlelik. Ezzel elkerülhető, hogy a végterméknek tartós kreozotos vagy kátrányos utóíze legyen, ami gyakran előfordul más olyan vaníliafajtáknál, amelyeket túl gyorsan szárítottak ki és vákuumzsákokban (úgynevezett anaerob erjesztéssel) érleltek.
A „Vanille de l’île de La Réunion” OFJ vaníliát három különböző formában hozzák forgalomba.
- A szárított vaníliarudak képlékenyek, fényes felületük színe a barnától a sötét csokoládébarnáig terjed.
- A friss vaníliarudak húsosak, fényesek, egységesen rozsdavörösbe hajló barna színűek. Tapintásra merevek, minek következtében nem hajlíthatók.
- Kristályosított vanília, amely természetes módon alakul ki a vaníliarúdon az érlelési folyamat során; alakja csillagra, tűre vagy cukorszemcsére emlékeztet. A vanília illata ebben a formában a legintenzívebb és legfinomabb, ezért gasztronómiai területen így a legkeresettebb és legnépszerűbb.
Kivételes tulajdonságai miatt a „Vanille de l’île de La Réunion” OFJ vanília a világ minden táján rendkívül népszerű, és számos alkalommal méltatták a nagyközönség előtt Michelin csillagos séfek, például Guy Martin, Alain Passard, Pierre Hermé és Jacques Genin.
További információk
Vanille de l’île de La Réunion PGI – vonatkozó rendelkezések