Glavni sadržaj
Agriculture and rural development

„Vanille de l’île de La Réunion” ZOZP

Zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla (ZOZP) jamči se da se barem jedna od faza proizvodnje, prerade ili pripreme odvija na utvrđenom području.

Podrijetlo

Vanilija je autohtona biljka u Srednjoj Americi, a u Europu su je prvi put donijeli španjolski konkvistadori 1721. Pripadnike europske aristokratske i kraljevske klase opčinila je delikatna aroma tog egzotičnog začina, a sljedećih stotinjak godina bilo je mnogo neuspješnih pokušaja uzgoja te biljke na europskom tlu u većim količinama. Vrsta vanilla planifolia prenesena je 1821. iz botaničkih vrtova Pariza na otok Réunion, gdje je uspješno rasla.

Plodovi od kojih se dobiva začin vanilija nastaju oprašivanjem biljke. U Srednjoj Americi to je činila mala pčela bez žalca vrste Melipona koja živi u tom području. Na otoku Réunion nije bilo nijednog kukca ni ptice koji bi mogli oprašivati biljku vanilije pa je vanilija zasađena na tom otoku 20 godina bila neplodna.

a mountain range with green hills and blue sky
The mild and humid weather conditions on the eastern part of La Réunion promote the aromatic compounds of the vanilla pods. © Adobe
Гравиране на Edmond Albius
12 year old slave Edmond Albius discovered the technique for manual pollination which is still used today. © Antoine Roussin

To se promijenilo 1841. kad je dvanaestogodišnji rob i zaljubljenik u botaniku Edmond Albius otkrio tehniku oprašivanja vanilije rukom. Albius je ustanovio da ako se štapom podigne opna koja razdvaja muške i ženske organe biljke te ih se lagano trlja jedne o druge dolazi do oplodnje. To je značilo da je napokon pronađena metoda za brzu i profitabilnu proizvodnju vanilije diljem svijeta.

Gotovo sva vanilija i danas se oprašuje Albiusovom metodom. Proizvodnja vanilije imala je tijekom povijesti toliko važnu ulogu u gospodarstvu Réuniona da stabljika vanilije dominira grbom tog otoka koji je 1925. dizajnirao guverner Émile Merwart.

Svjetski ugled proizvoda „Vanille de l’île de La Réunion” proizlazi iz njegova jedinstvenog aromatskog potpisa, koji je rezultat prirodnih uvjeta u kojima raste i stručnosti onih koji ga proizvode. Zbog toga je 2021. označena zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla (ZOZP).

Proizvodnja

Vanille - pollination
The plant is pollinated by lifting up the wall separating the plant’s male and female organs and gently rubbing them together. © La terre est un jardin
A person holding a toothpick to a plant

Uzgoj i prerada proizvoda „Vanille de l’île de La Réunion„ ZOZP mora se odvijati u općinama Bras-Panon, Saint-André, Saint-Benoit, Saint-Joseph, Saint-Philippe, Sainte-Marie, Sainte-Rose i Sainte-Suzanne, koje se nalaze na istočnom dijelu otoka.

U fazama uzgoja i prerade blagi i vlažni vremenski uvjeti na otočnoj „vjetrovitoj obali” pridonose aromatskim prekursorima spojeva mahuna vanilije, čime se osigurava razvoj njezina slatkastog mirisa i okusa.

Stručnost u proizvodnji vanilije potječe s otoka Réunion. Osim tehnike ručnog oprašivanja, ondje je razvijena i usavršena tehnika obrade vanilije mortifikacijom (ili „ubijanjem”) i parom. Iako se ti postupci sada koriste u cijelom svijetu, metode koje su razvili proizvođači s tog otoka jamstvo su kvalitete proizvoda sa ZOZP-om „Vanille de l’île de La Réunion”.

Nakon uzgoja, puni okus mahuna vanilije dobiva se u fazi prerade. Najmanje 20 dana suše se na suncu i potom u sjeni, nakon čega se premještaju u zatvorene drvene kutije u kojima dozrijevaju najmanje sedam mjeseci. Time se postiže da konačni proizvod ne sadržava dugotrajan okus kreozota ili katrana koji se često može osjetiti u drugim vrstama vanilije koje se prebrzo suše i dozrijevaju u vakuumskim vrećama, u postupku poznatom kao anaerobna fermentacija.

Proizvod „Vanille de l’île de La Réunion” ZOZP prodaje se u tri različita oblika:

  • sušene elastične mahune vanilije visokog sjaja, od smeđe boje do boje tamne čokolade
  • svježe mesnate i sjajne mahune vanilije ujednačene crvenkastosmeđe boje, koje su na dodir krute i nesavitljive
  • kristalizirana vanilija koja se prirodno stvara na mahunama tijekom procesa dozrijevanja, u oblicima zvijezde, igle ili zrna šećera. To je oblik s najintenzivnijim i najprofinjenijim mirisom, što ga čini vrlo traženim i cijenjenim u kulinarskim umjetnostima.

Proizvod „Vanille de l’île de La Réunion” ZOZP zbog svojih je iznimnih kvaliteta cijenjen u cijelom svijetu te su ga u više navrata javno hvalili brojni kuhari čiji restorani imaju Michelinovu zvjezdicu, među ostalima Guy Martin, Alain Passard, Pierre Hermé i Jacques Genin.

Više informacija

„Vanille de l’île de La Réunion” ZOZP – pravne specifikacije

Zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla

Prehrambeni proizvodi i pića s oznakom zemljopisnog podrijetla

Događanja