Dovoz ekologických produktů
Aby mohl být dovezený produkt prodáván jako ekologický, musí splňovat normy rovnocenné těm, jež platí pro zboží vyrobené v Evropské unii. Z tohoto důvodu mají všichni dovozci, kteří chtějí na trh uvést nějaký produkt jako ekologický, povinnost dodržet příslušný postup, jenž byl za tímto účelem zaveden. Konkrétní podoba tohoto postupu závisí na místě původu zboží.
Produkty s místem původu v těchto zemích
- Argentina
- Austrálie
- Kanada
- Chile
- Kostarika
- Indie
- Izrael
- Japonsko
- Tunisko
- Korejská republika
- Nový Zéland
- Švýcarsko
- Spojené státy americké
Evropská unie uzavřela dohody o obchodu s ekologickými produkty s Chile, Švýcarskem a Spojeným královstvím. Chcete-li získat podrobné informace o tom, kdy dané dohody vstoupily v platnost, kterých produktů se týkají a které kontrolní orgány a subjekty se k nim vztahují, projděte si samotné dohody o obchodu s ekologickými produkty.
Kontrolu a certifikaci většiny ekologických produktů provádějí vnitrostátní orgány země původu. Je tomu tak proto, že s těmito zeměmi byla zavedena opatření pro dovoz ekologických produktů – z hodnocení jejich norem a kontrolních opatření totiž vyplynulo, že jsou rovnocenné těm, jež platí v EU. Často se proto označují jako „rovnocenné“ země.
Pokud jde o dovoz ekologických produktů ze Spojeného království do EU, zveřejnila Komise oznámení zúčastněným stranám, v němž nastínila právní situaci po skončení přechodného období, některá příslušná ustanovení o rozluce obsažená v dohodě o vystoupení a pravidla platná v Severním Irsku po skončení přechodného období.
- 8. PROSINCE 2020
Produkty s místem původu v ostatních zemích
Ve všech ostatních zemích odpovídají za kontrolu a certifikaci „kontrolní subjekty nebo orgány“. Jedná se o nezávislé subjekty, které jmenovala Komise s cílem zajistit, aby ekologičtí producenti v rozsahu své působnosti dodržovali normy a kontrolní opatření, jež jsou rovnocenná opatřením EU.
Pokud chcete dovézt produkt z některé z těchto zemí a uvést jej na trh EU jako ekologický, musíte se obrátit na příslušný vnitrostátní kontrolní subjekt.
Na produkty dovážené z některých zemí mimo EU se mohou vztahovat další kontroly nebo požadavky.
V návaznosti na hloubkový přezkum všech oznámení zadaných do informačního systému ekologického zemědělství (OFIS) během jednoho roku Evropská komise a členské země EU společně rozhodly, že řada produktů pocházejících z několika třetích zemí by měla být v období od 1. ledna 2024 do 31. prosince 2024 podrobena dodatečným kontrolám. Cílem je lépe zajistit integritu ekologické produkce. Dodatečné kontroly zahrnují určité závazky ze strany zemí EU a určité povinnosti kontrolních subjektů, jež byly ve třetích zemích uznány jako rovnocenné, a to za dohledu Komise. Závazky zemí EU týkající se dodatečných úředních kontrol jsou stanoveny v „Pracovním dokumentu o dodatečných úředních kontrolách produktů pocházejících z některých třetích zemí“, který vydalo Generální ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova. V dopise adresovaném rovnocenným kontrolním subjektům ve třetích zemích pod dohledem Komise jsou tyto povinnosti stanoveny z hlediska dodatečných kontrolních opatření.
- 12. LEDNA 2024
- 12. LEDNA 2024
Pro produkty dovážené z USA byla vydána dodatečná doporučení.
- 14. ÚNORA 2012
Osvědčení
Všechny ekologické produkty dovážené do EU musí mít příslušné elektronické potvrzení o kontrole (e-COI). Osvědčení se vydávají za pomoci obchodního řídicího a expertního systému EU (TRACES).
- Rovnocenné země: osvědčení vydávají kontrolní subjekty určené vnitrostátními orgány.
- Ostatní země: osvědčení vydávají kontrolní subjekty určené EU.
Pokud elektronické osvědčení o kontrole nemáte, vaše produkty nebudou do EU z přístavu připlutí uvolněny.
- 10. PROSINCE 2018
- български(290.66 KB - PDF)
- español(63.47 KB - PDF)
- dansk(58.43 KB - PDF)
- Deutsch(59.96 KB - PDF)
- eesti(57.94 KB - PDF)
- ελληνικά(288.21 KB - PDF)
- English(59.08 KB - PDF)
- français(60.12 KB - PDF)
- italiano(60.33 KB - PDF)
- latviešu(269.71 KB - PDF)
- lietuvių(248.7 KB - PDF)
- magyar(214.19 KB - PDF)
- Malti(213.27 KB - PDF)
- Nederlands(49.55 KB - PDF)
- polski(258.9 KB - PDF)
- português(51.6 KB - PDF)
- română(241.77 KB - PDF)
- slovenčina(245.31 KB - PDF)
- slovenščina(210.17 KB - PDF)
- suomi(57.36 KB - PDF)
- svenska(68.06 KB - PDF)
Vývoz ekologických produktů do zemí mimo EU
Vývoz ekologických produktů z Evropské unie do nečlenských zemí podléhá zvláštním požadavkům dané země určení. Jejich podrobné znění lze získat od příslušných vnitrostátních orgánů.
Související informace
Informace pro kontrolní subjekty třetích zemí
Organizace, které provádějí hodnocení a inspekce ekologických producentů nebo distributorů ze zemí mimo EU, mohou požádat, aby byly Evropskou unií uznány jako kontrolní subjekty. Díky tomu pak mohou vydávat osvědčení, které stvrzuje, že se produkty určené pro dovoz do EU produkují ekologickým způsobem.
Související informace
Související odkazy
Evropská komise přijala několik nařízení o produkci a distribuci ekologických produktů a jejich uvádění na trh.