Import produktów ekologicznych
Aby importowane produkty można było sprzedawać jako produkty ekologiczne, muszą one spełniać równie surowe normy co towary wyprodukowane w Unii Europejskiej. Wszyscy importerzy, którzy chcą sprzedawać swoje produkty jako ekologiczne, muszą przestrzegać określonych procedur zależnych od kraju pochodzenia tych produktów.
W odniesieniu do produktów pochodzących z następujących krajów:
- Argentyna
- Australia
- Kanada
- Chile
- Kostaryka
- Indie
- Izrael
- Japonia
- Tunezja
- Republika Korei
- Nowa Zelandia
- Szwajcaria
- Stany Zjednoczone Ameryki
UE zawarła umowy w sprawie handlu produktami ekologicznymi z Chile, Szwajcarią i Wielką Brytanią. W umowach tych można znaleźć szczegółowe informacje o tym, kiedy wchodzą one w życie i jakie produkty nimi objęto, oraz o organach kontrolnych i jednostkach certyfikujących.
Za kontrole i certyfikację większości produktów ekologicznych odpowiadają organy krajowe w krajach pochodzenia. Z krajami tymi uzgodniono warunki importu produktów ekologicznych, ponieważ normy i środki kontroli w tych krajach uznano za równoważne normom i środkom w UE. O takich krajach mówi się często „kraje równoważne”.
Co się tyczy importu produktów ekologicznych z Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej, Komisja opublikowała zawiadomienie dla zainteresowanych stron, w którym przedstawiła sytuację prawną, niektóre istotne postanowienia dotyczące wystąpienia zawarte w umowie o wystąpieniu i przepisy mające zastosowanie do Irlandii Północnej po zakończeniu okresu przejściowego.
- 8 GRUDNIA 2020
W odniesieniu do produktów pochodzących z innych krajów:
We wszystkich innych krajach za kontrole i certyfikację odpowiadają organy kontrolne lub jednostki certyfikujące. Są to niezależne organy wyznaczone przez Komisję, które mają za zadanie dopilnować, aby producenci ekologiczni w ich obszarze odpowiedzialności przestrzegali norm i środków kontroli równoważnych normom i środkom kontroli w UE.
Jeśli zamierzasz importować z tych krajów produkty i sprzedawać je w UE jako produkty ekologiczne, skontaktuj się z właściwą krajową jednostką certyfikującą.
W przypadku importu produktów z niektórych krajów spoza UE mogą obowiązywać dodatkowe kontrole lub wymogi.
W wyniku szczegółowej analizy wszystkich powiadomień wprowadzonych do systemu informacji o rolnictwie ekologicznym (OFIS) w okresie jednego roku Komisja Europejska i kraje UE wspólnie postanowiły, że pewne produkty pochodzące z niektórych państw trzecich należy w okresie od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. poddać dodatkowym kontrolom, aby skuteczniej zadbać o uczciwy charakter produkcji ekologicznej. Takie dodatkowe kontrole obejmują pewne zobowiązania, jakie biorą na siebie państwa UE, oraz określone obowiązki jednostek certyfikujących uznanych za równoważne w państwach trzecich pod nadzorem Komisji. Te zobowiązania państw UE w zakresie dodatkowych kontroli urzędowych opisano w dokumencie roboczym Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich dotyczącym dodatkowych urzędowych kontroli produktów pochodzących z niektórych państw trzecich. Obowiązki w zakresie dodatkowych środków kontroli wymieniono natomiast w piśmie skierowanym do równoważnych jednostek certyfikujących w państwach trzecich pod nadzorem Komisji.
- 12 STYCZNIA 2024
- 12 STYCZNIA 2024
W przypadku produktów przywożonych ze Stanów Zjednoczonych obowiązują dodatkowe instrukcje.
- 14 LUTEGO 2012
Certyfikacja
Wszystkie produkty ekologiczne importowane do UE muszą posiadać odpowiedni elektroniczny certyfikat kontroli. Do wydawania takich certyfikatów służy zintegrowany skomputeryzowany system weterynaryjny (system TRACES).
- Kraje równoważne: certyfikaty wydawane są przez jednostki certyfikujące wyznaczone przez organy krajowe.
- Wszystkie inne kraje: certyfikaty wydawane są przez jednostki certyfikujące wyznaczone przez UE.
Jeżeli produkty nie posiadają elektronicznego certyfikatu kontroli, nie można ich wydać z punktu wejścia w UE.
- 10 GRUDNIA 2018
- български(290.66 KB - PDF)
- español(63.47 KB - PDF)
- čeština(168.2 KB - PDF)
- dansk(58.43 KB - PDF)
- Deutsch(59.96 KB - PDF)
- eesti(57.94 KB - PDF)
- ελληνικά(288.21 KB - PDF)
- English(59.08 KB - PDF)
- français(60.12 KB - PDF)
- italiano(60.33 KB - PDF)
- latviešu(269.71 KB - PDF)
- lietuvių(248.7 KB - PDF)
- magyar(214.19 KB - PDF)
- Malti(213.27 KB - PDF)
- Nederlands(49.55 KB - PDF)
- português(51.6 KB - PDF)
- română(241.77 KB - PDF)
- slovenčina(245.31 KB - PDF)
- slovenščina(210.17 KB - PDF)
- suomi(57.36 KB - PDF)
- svenska(68.06 KB - PDF)
Eksport produktów ekologicznych do krajów spoza UE
Eksport produktów ekologicznych z Unii Europejskiej do krajów spoza UE podlega określonym wymogom obowiązującym w kraju docelowym. Szczegółowe informacje o takich wymogach można uzyskać od właściwych organów w danym kraju.
Więcej informacji
Informacje dla jednostek certyfikujących w państwach trzecich
Organizacje zajmujące się oceną i kontrolą producentów lub dystrybutorów produktów ekologicznych z krajów spoza UE mogą składać wnioski o uznanie ich przez UE za jednostki certyfikujące. W ten sposób nabywają uprawnienia do wydawania certyfikatów, że produkty przeznaczone na eksport do UE są produkowane w sposób ekologiczny.
Więcej informacji
Podobne strony
Komisja Europejska przyjęła kilka rozporządzeń dotyczących produkcji, dystrybucji i wprowadzania do obrotu produktów ekologicznych.