Glavni sadržaj
Agriculture and rural development

Trgovina ekološkim proizvodima

Uvoz ekoloških proizvoda

Da bi se uvezeni proizvod mogao prodavati kao ekološki, mora zadovoljiti jednake standarde kao proizvodi proizvedeni u Europskoj uniji. Stoga se svi uvoznici koji žele na tržište staviti ekološki proizvod moraju pridržavati određenih procedura, prema zemlji podrijetla tog proizvoda.

Proizvodi podrijetlom iz sljedećih zemalja:

  • Argentina
  • Australija
  • Kanada
  • Čile
  • Kostarika
  • Indija
  • Izrael
  • Japan
  • Tunis
  • Republika Koreja
  • Novi Zeland
  • Švicarska
  • Sjedinjene Američke Države

EU je sklopio sporazume o trgovini ekološkim proizvodima s Čileom, Švicarskom i Ujedinjenom Kraljevinom. Pojedinosti o datumima stupanja na snagu, obuhvaćenim proizvodima te kontrolnim tijelima i kontrolnim ustanovama dostupni su na stranici o sporazumima o trgovini ekološkim proizvodima.

Inspekciju i certificiranje većine ekoloških proizvoda obavljaju nacionalna tijela zemlje podrijetla. To je moguće zahvaljujući režimima za uvoz ekoloških proizvoda iz tih zemalja koji su uvedeni jer je ocijenjeno da su njihovi standardi i mjere kontrole ekvivalentni onima koji se primjenjuju u EU-u. One se često nazivaju „ekvivalentnim” zemljama.

Kad je riječ o uvozu ekoloških proizvoda iz Ujedinjene Kraljevine u Europsku uniju, Komisija je objavila obavijest za dionike u kojoj se objašnjava pravna situacija nakon isteka prijelaznog razdoblja te navode određene relevantne odredbe o razdvajanju iz Sporazuma o povlačenju i pravila koja se primjenjuju u Sjevernoj Irskoj nakon isteka prijelaznog razdoblja.

8. PROSINCA 2020.
Withdrawal of the United Kingdom and EU rules in the field of organic production methods

Proizvodi podrijetlom iz svih ostalih zemalja

Inspekcija i certificiranje u nadležnosti su „kontrolnih ustanova” ili „kontrolnih tijela”. Riječ je o neovisnim tijelima koja je imenovala Komisija čija je zadaća osigurati da ekološki proizvođači na području njihove nadležnosti poštuju standarde i mjere kontrole ekvivalentne onima u EU-u.

Svatko tko želi uvesti proizvod iz tih zemalja i staviti ga na tržište kao ekološki proizvod u EU-u treba se obratiti nadležnoj nacionalnoj kontrolnoj ustanovi.

Na uvoz proizvoda iz određenih zemalja koje nisu države članice EU-a mogu se primjenjivati i dodatne kontrole ili zahtjevi. 

Nakon detaljne analize svih obavijesti podnesenih putem Informacijskog sustava za ekološku poljoprivredu (OFIS) u razdoblju od godine dana Europska komisija i države članice EU-a zajednički su odlučile da bi od 1. siječnja 2024. do 31. prosinca 2024. određeni proizvodi podrijetlom iz određenih trećih zemalja trebali podlijegati dodatnim kontrolama kako bi se osigurao integritet ekološke proizvodnje. Dodatne kontrole odnose se na određene obveze država članica EU-a i kontrolnih ustanova u trećim zemljama koje su priznate kao ekvivalentne i pod nadzorom su Komisije. U Radnom dokumentu Glavne uprave za poljoprivredu i ruralni razvoj o dodatnim službenim kontrolama proizvoda podrijetlom iz određenih trećih zemalja navedene su obveze država članica EU-a u pogledu dodatnih službenih kontrola. U dopisu ekvivalentnim kontrolnim ustanovama u trećim zemljama pod nadzorom Komisije navedene su njihove obveze u pogledu dodatnih mjera kontrole.

12. SIJEČNJA 2024.
Working document on additional official controls on products originating from certain third country
12. SIJEČNJA 2024.
Letter to control bodies and authorities on the import of organic products from certain countries

Za uvoz proizvoda iz SAD-a dostupni su dodatni savjeti.

14. VELJAČE 2012.
Advice on EU-US equivalence

Certificiranje

Za sve ekološke proizvode koji se uvoze u EU obvezna je odgovarajuća elektronička potvrda o inspekciji. Tim se potvrdama upravlja putem elektroničkog sustava TRACES.

  • Ekvivalentne zemlje: potvrde izdaju kontrolne ustanove koje su imenovala nacionalna tijela tih zemalja.
  • Sve ostale zemlje: potvrde izdaju kontrolne ustanove koje je odredio EU.

Proizvodi koji u luku dolaska u EU-u stignu bez elektroničke potvrde o inspekciji ne smiju se staviti na tržište u EU-u.

10. PROSINCA 2018.
Guidelines on imports of organic products into the EU

Izvoz ekoloških proizvoda u zemlje koje nisu države članice EU-a

Na izvoz ekoloških proizvoda iz Europske unije u zemlje koje nisu države članice EU-a primjenjuju se zahtjevi odredišne zemlje. Detaljnije informacije mogu se dobiti od nadležnih tijela dotične zemlje.

Povezane informacije

Izvoz iz EU-a

Informacije za kontrolne ustanove trećih zemalja

Organizacije koje ocjenjuju ekološke proizvođače ili distributere iz zemalja koje nisu države članice EU-a i obavljaju odgovarajuće inspekcije mogu zatražiti da im EU prizna status kontrolne ustanove. Na temelju toga stječu pravo certificirati proizvode namijenjene uvozu u EU kao ekološke.

Povezane informacije

Uredba (EU) 2018/848

Delegirana uredba Komisije (EU) 2021/2306

Događanja

Novosti