Pereiti prie pagrindinio turinio
Agriculture and rural development

Prekyba ekologiškais produktais

Ekologiškų produktų importas

Tam, kad importuojamą produktą būtų galima parduoti kaip ekologišką, jis turi atitikti tuos pačius standartus, kurie taikomi Europos Sąjungoje pagamintiems produktams. Šiuo tikslu importuotojai, norėdami savo produktą rinkai pateikti kaip ekologišką, privalo laikytis tam tikrų procedūrų. Šios procedūros priklauso nuo prekių kilmės vietos.

Produktams, kurių kilmės šalys yra:

 • Argentina
 • Australija
 • Kanada
 • Čilė
 • Kosta Rika
 • Indija
 • Izraelis
 • Japonija
 • Tunisas
 • Korėjos Respublika
 • Naujoji Zelandija
 • Šveicarija
 • Jungtinės Amerikos Valstijos

ES sudarė susitarimus su Čile, Šveicarija ir Jungtine Karalyste dėl prekybos ekologiškais produktais. Išsami informacija apie įsigaliojimo datas, reglamentuojamus produktus, kontrolės institucijas ir įstaigas pateikiama susitarimuose dėl prekybos ekologiškais produktais.

Daugumos ekologiškų produktų tikrinimą ir sertifikavimą atlieka kilmės šalies nacionalinės institucijos. Taip yra dėl to, kad su šiomis šalimis buvo sudaryti susitarimai dėl ekologiškų produktų importo, nes nustatyta, kad jų taikomi standartai ir kontrolės priemonės lygiavertės taikomiems ES. Šios šalys dažnai vadinamos lygiavertėmis šalimis.

Komisija dėl ekologiškų produktų importo iš Jungtinės Karalystės į Europos Sąjungą paskelbė pranešimą suinteresuotiesiems subjektams, kuriame aprašoma teisinė situacija pasibaigus pereinamajam laikotarpiui, paaiškinamos tam tikros atitinkamos Susitarimo dėl išstojimo nuostatos dėl atsiskyrimo ir Šiaurės Airijoje po pereinamojo laikotarpio pabaigos galiojančios taisyklės.

2020 M. GRUODŽIO 8 D.
Withdrawal of the United Kingdom and EU rules in the field of organic production methods
English
(PDF)
Parsisiųsdinti

Produktams, kurių kilmės šalys yra visos kitos šalys

Visose kitose šalyse už tikrinimą ir sertifikavimą atsako vadinamosios kontrolės įstaigos arba institucijos. Tai Komisijos paskirtos nepriklausomos įstaigos; jų tikslas – užtikrinti, kad ekologiškų produktų gamintojai savo atsakomybės srityje taikytų standartus ir kontrolės priemones, lygiaverčius taikomiems ES.

Jei norite importuoti produktą iš vienos iš šių šalių ir jį ES rinkai pateikti kaip ekologišką, privalote susisiekti su atitinkama nacionaline kontrolės įstaiga.

Produktams, importuojamiems iš kai kurių ES nepriklausančių šalių, gali būti taikomos papildomos kontrolės priemonės ar reikalavimai. 

Atlikus išsamią visų pranešimų, per metus įvestų į Ekologinio ūkininkavimo informacinę sistemą (OFIS), peržiūrą, Europos Komisija ir ES šalys kartu nusprendė, kad nuo 2023 m. sausio 1 d. iki gruodžio 31 d. kai kuriems trečiųjų šalių kilmės produktams turėtų būti taikoma papildoma kontrolė. Taip siekiama geriau užtikrinti ekologinės gamybos atitiktį reikalavimams. Papildoma kontrolė yra susijusi su tam tikrais ES šalių įsipareigojimais ir tam tikromis Komisijos prižiūrimų kontrolės įstaigų, kurios trečiosiose šalyse pripažįstamos lygiavertėmis, prievolėmis. Minėti ES šalių įsipareigojimai dėl papildomos oficialios kontrolės išdėstyti Žemės ūkio ir kaimo plėtros generalinio direktorato darbiniame dokumente dėl tam tikrų trečiųjų šalių kilmės produktų papildomos oficialios kontrolės. Komisijos prižiūrimoms lygiavertėms trečiųjų šalių kontrolės įstaigoms skirtame rašte šios pareigos išdėstytos kaip papildomos kontrolės priemonės.

2023 M. SAUSIO 11 D.
Working document on additional official controls on products originating from certain third country
English
(367.38 KB - PDF)
Parsisiųsdinti
2023 M. SAUSIO 11 D.
Letter to control bodies and authorities on the import of organic products from certain countries
English
(329.22 KB - PDF)
Parsisiųsdinti

Dėl produktų, importuojamų iš JAV, pateikiama papildomų rekomendacijų.

2012 M. VASARIO 14 D.
Advice on EU-US equivalence
English
(148.4 KB - PDF)
Parsisiųsdinti

Sertifikavimas

Visi į ES importuojami ekologiški produktai turi turėti atitinkamą elektroninį patikrinimo sertifikatą (e-COI). Šie sertifikatai administruojami per Prekybos kontrolės ir ekspertizių sistemą (TRACES).

 • Lygiavertės šalys: sertifikatus išduoda nacionalinių valdžios institucijų paskirtos kontrolės įstaigos.
 • Visos kitos šalys: sertifikatus išduoda ES paskirtos kontrolės įstaigos.

Jei neturėsite elektroninio patikrinimo sertifikato, produktų nebus leidžiama išvežti iš atvykimo į ES punkto.

2018 M. GRUODŽIO 10 D.
Guidelines on imports of organic products into the EU
lietuvių
(248.7 KB - PDF)
Parsisiųsdinti

Ekologiškų produktų eksportas į ES nepriklausančias šalis

Ekologiškų produktų eksportui iš Europos Sąjungos į ES nepriklausančias šalis taikomi konkretūs paskirties šalies reikalavimai. Išsamią informaciją apie juos teikia atitinkamos šalies kompetentingos valdžios institucijos.

Susijusi informacija

Eksportas iš ES

Trečiųjų šalių kontrolės įstaigoms skirta informacija

Organizacijos iš ES nepriklausančių šalių, vykdančios ekologiškų produktų gamintojų ar jų platintojų vertinimą ir patikras, gali teikti paraiškas ES pripažintų kontrolės įstaigų statusui gauti. Tai joms leistų patvirtinti, kad į ES importuoti skirti produktai yra pagaminti ekologiškai.

Susijusi informacija

Reglamentas (ES) 2018/848

Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2021/2306

Renginiai