Glavni sadržaj
Agriculture and rural development

Osnovna potpora dohotku za održivost (BISS)

Objašnjenje osnovne potpore dohotku za održivost  

Mehanizam osnovne potpore dohotku za održivost (BISS) zamjenjuje program osnovnih plaćanja (BPS) i program jedinstvenih plaćanja po površini (SAPS) na temelju Uredbe (EU) 1307/2013 u okviru zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) za programsko razdoblje 2023. – 2027.  

Mehanizam osnovne potpore dohotku za održivost jest: 

  • obvezna vrsta intervencije za sve države članice EU-a

  • godišnje proizvodno nevezano plaćanje po površini koje se dodjeljuje za sve prihvatljive hektare 

  • plaćanje koje se dodjeljuje za svaki prihvatljivi hektar koji su prijavili poljoprivrednici. 

Svi poljoprivrednici u EU-u imaju pristup BISS-u.

ZPP za razdoblje 2023. – 2027.

Države članice EU-a provode ZPP za razdoblje 2023. – 2027. na temelju strateškog plana u okviru ZPP-a na nacionalnoj razini. Svaka država članica utvrđuje kvantificirane ciljne vrijednosti s obzirom na najvažnije ciljeve politike i osmišljava „intervencije” (vrste djelovanja) za njihovo ostvarenje na temelju popisa na razini EU-a.  

Strateškim planovima u okviru ZPP-a podupire se otpornost sektora poticanjem održivog prihoda poljoprivrednih gospodarstava izravnim plaćanjima aktivnim poljoprivrednicima. Osnovna potpora dohotku za održivost godišnje je proizvodno nevezano plaćanje po površini koje se financira isključivo iz proračuna EU-a te je i dalje najvažniji instrument ZPP-a za potporu dohotku poljoprivrednika u EU-u.

Odvajanje, zaštita okoliša i dobrobit životinja

Budući da je mehanizam osnovne potpore dohotku za održivost odvojen od proizvodnje, plaćanja nisu povezana sa stvarnom proizvodnjom na tom području. Odvajanje potpore dohotku uvedeno je uzastopnim reformama kako bi se prekinula veza između potpore poljoprivrednicima i vrste proizvoda (i količina) koje proizvode. Zahvaljujući tom odvajanju poljoprivredni sektor EU-a više se usmjerio na tržište dajući poljoprivrednicima slobodu proizvodnje u skladu s potražnjom na tržištu. Istodobno je dodjela pune potpore dohotku sve više uvjetovana poštovanjem određenih posebnih zahtjeva koji se uglavnom odnose na aspekte zaštite okoliša i dobrobiti životinja.

Plaćanja BISS-a

Osnovna potpora dohotku za održivost u pravilu se isplaćuje kao jedinstveni iznos po prihvatljivom hektaru koji je prijavio aktivni poljoprivrednik. Međutim, države članice EU-a koje su u svojem prijašnjem programu osnovnih plaćanja primjenjivale prava na plaćanje mogu odlučiti hoće li nastaviti koristiti prava za dodjelu osnovne potpore dohotku za održivost. 

U sustavu koji se temelji na pravima na plaćanje, plaćanja će se dodjeljivati samo za prihvatljive hektare za koje je aktivirano pravo na plaćanje. Iznos plaćanja temeljit će se na vrijednosti prava na plaćanje.  

Plaćanja u okviru osnovne potpore dohotku za održivost u svim se slučajevima mogu razlikovati prema skupinama područja sa sličnim društveno-gospodarskim ili agronomskim obilježjima. Osim toga, u državama članicama EU-a koje koriste prava iznos po hektaru mogao bi se i dalje razlikovati ovisno o vrijednosti prava i pravilima o unutarnjoj konvergenciji.

Ciljevi BISS-a

U prosjeku je dohodak europskih poljoprivrednih gospodarstava znatno ispod ostatka gospodarstva i vrlo je promjenjiv. U EU-27 bruto dohodak poljoprivrednika u prosjeku iznosi 53 % prosječne plaće u EU-u u 2020. Proizvodno nevezana potpora dohotku u razdoblju 2023. – 2027. ključan je element politike ZPP-a te se putem proizvodno nevezanih plaćanja planira isplatiti gotovo 78 % potpore dohotku (u obliku izravnih plaćanja). 

Osnovna potpora dohotku funkcionira kao sigurnosna mreža jer svim aktivnim poljoprivrednicima jamči minimalnu razinu poljoprivrednog dohotka. Osnovnom potporom dohotku pridonosi se cilju Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU) da se poljoprivrednicima osigura primjeren životni standard. Stoga osnovna potpora dohotku ima ključnu ulogu u jamčenju sigurnosti opskrbe hranom u Europi. 

Nadalje, poboljšanje pravednosti, djelotvornosti i učinkovitosti izravnih plaćanja jedan je od ključnih prioriteta ZPP-a za razdoblje 2023. – 2027.

Scene at a farmers' market - farmer hands vegetables to a customer

ZPP-om se pruža podrška ruralnim zajednicama te se naglašava društveno važna uloga poljoprivrede i šumarstva.

Field with wild flower verge

U okviru ZPP-a utvrđene su mjere za borbu protiv klimatskih promjena, zaštitu prirodnih resursa i povećanje biološke raznolikosti u EU-u.

a female farmer standing in a cowshed

Poljoprivreda i šumarstvo mogu pružati održive gospodarske koristi poljoprivrednicima, posjednicima šuma i EU-u u cjelini.

Ostala plaćanja potpore dohotku

Za poljoprivrednike je prihvatljivost za mehanizam osnovne potpore dohotku za održivost preduvjet za primanje potpore u okviru sljedećih programa izravnih plaćanja:

U slučaju naknada za dodatne troškove ili izgubljeni prihod, u članku 31. stavku 7. prihvatljivost za osnovnu potporu dohotku za održivost nije navedena kao preduvjet za ekosheme. Međutim, korisnik u svim slučajevima mora biti pravi poljoprivrednik, a površina prihvatljiva za izravna plaćanja. 

Dokumenti

21. PROSINCA 2023.
Factsheet on BISS: Basic income support for sustainability (BISS)

Događanja

  • Dani informiranja
  • subota 4. svibnja 2024., 10.00 - 18.00 (CEST)
  • Bruxelles / Brussel, Belgium

Novosti