Přejít na hlavní obsah
Agriculture and rural development

Základní podpora příjmu pro udržitelnost

Informace o základní podpoře příjmu pro udržitelnost  

Mechanismus základní podpory příjmu pro udržitelnost nahrazuje režim základní platby a režim jednotné platby na plochu podle nařízení (EU) č. 1307/2013 v rámci společné zemědělské politiky (SZP) na programové období 2023–27.  

Mechanismus základní podpory příjmu představuje: 

  • povinný typ intervence pro všechny země EU

  • roční platbu oddělenou od produkce vyplácenou na všechny hektary, na něž lze poskytnout podporu 

  • platba se poskytuje na každý způsobilý hektar ohlášený zemědělci 

Všichni zemědělci v EU mají přístup k základní podpoře příjmu.

SZP na období 2023–2027

Každá země EU uplatňuje SZP na období 2023–27 za pomoci strategického plánu SZP, který si sama stanovila. Každý členský stát EU stanoví kvantifikované cíle v porovnání s klíčovými politickými cíli a navrhuje „intervence“ (druhy opatření) pro jejich dosažení, a to na základě nabídky na úrovni EU.  

Strategické plány SZP podporují odolnost odvětví podporou životaschopných zemědělských příjmů prostřednictvím přímých plateb aktivním zemědělcům. Základní podpora příjmu pro udržitelnost je roční platba oddělená od produkce, která je financována výhradně z rozpočtu EU, a je i nadále nejdůležitějším nástrojem SZP na podporu příjmů zemědělců v EU.

Oddělení od produkce, životní prostředí a dobré životní podmínky zvířat

Jelikož je mechanismus základní podpory příjmu oddělen od produkce, nesouvisejí platby se skutečnou produkcí v této oblasti. Oddělení podpory příjmů bylo zavedeno prostřednictvím postupných reforem s cílem přerušit vazbu mezi podporou zemědělcům a typem produktů (a množstvím), které produkují. Oddělení od produkce vedlo u unijního zemědělství k větší orientaci na trh, jelikož zemědělcům poskytlo svobodu produkce podle tržní poptávky. Poskytování plné podpory příjmu bylo zároveň stále více podmíněno dodržováním některých zvláštních požadavků týkajících se zejména environmentálních aspektů a aspektů dobrých životních podmínek zvířat.

Platby základní podpory příjmu pro udržitelnost

Základní podpora příjmu se zpravidla vyplácí jako jednotná částka na hektar, na který lze poskytnout podporu a který byl ohlášen aktivním zemědělcem. Země EU, které uplatnily platební nároky ve svém bývalém režimu základní platby, se však mohou rozhodnout, že budou pro poskytování základní podpory příjmu i nadále používat nároky. 

V systému založeném na platebních nárocích budou platby poskytovány pouze na hektary, na které lze poskytnout podporu a pro něž byl platební nárok aktivován. Výše platby bude založena na hodnotě platebního nároku.  

Ve všech případech lze platby základní podpory příjmu rozlišit podle skupin území s podobnými socioekonomickými nebo agronomickými charakteristikami. Kromě toho se v zemích EU využívajících nároky může částka na hektar i nadále lišit v závislosti na hodnotě nároků a s výhradou pravidel vnitřní konvergence.

Cíle základní podpory příjmu

Příjmy evropských zemědělských podniků v průměru zůstávají výrazně pod úrovní příjmu v ostatních segmentech ekonomiky a jsou vysoce variabilní. V EU-27 činí hrubý příjem zemědělců v roce 2020 v průměru 53 % průměrné mzdy v EU. V letech 2023–27 představuje podpora příjmu oddělená od produkce klíčový prvek politiky SZP, přičemž se předpokládá, že téměř 78 % podpory příjmu (ve formě přímých plateb) bude vyplaceno prostřednictvím platby oddělené od produkce. 

Základní podpora příjmu funguje jako záchranná síť tím, že všem aktivním zemědělcům zaručuje minimální úroveň zemědělského příjmu. Základní podpora příjmu přispívá k cíli Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU), kterým je zajištění přiměřené životní úrovně zemědělského obyvatelstva. V důsledku toho hraje základní podpora příjmu klíčovou úlohu při zajišťování potravinového zabezpečení v Evropě. 

Větší spravedlnost, účelnost a efektivnost přímých plateb je navíc jednou z klíčových priorit SZP 2023–27.

Scene at a farmers' market - farmer hands vegetables to a customer

SZP podporuje venkovské komunity a umožňuje, aby zemědělství a lesnictví plnily důležité úkoly ve prospěch širší společnosti.

a female farmer standing in a cowshed

Zemědělství a lesnictví mohou zemědělcům, správcům lesů a EU jako celku poskytovat udržitelný ekonomický prospěch.

Další platby na podporu příjmu

Pro zemědělce je způsobilost k mechanismu základní podpory příjmu pro udržitelnost podmínkou pro získání podpory v rámci těchto režimů přímých plateb:

V případě kompenzací dodatečných nákladů nebo ušlých příjmů není způsobilost pro základní podporu příjmu pro udržitelnost podrobně popsána jako podmínka pro ekorežimy, jak je stanoveno v čl. 31 odst. 7. Ve všech případech však musí být příjemcem skutečný zemědělec a plocha způsobilá pro přímé platby. 

Dokumenty

21. PROSINCE 2023
Factsheet on BISS: Basic income support for sustainability (BISS)

Akce

  • Akce
  • pátek 26. července 2024, 09:00 - pondělí 29. července 2024, 18:30 (CEST)
  • Libramont-Chevigny, Belgium
  • Externí akce

Aktuality