Više o ekoshemama
Ekoshemama, koje su jedan od novih elemenata zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) za razdoblje 2023. – 2027., pruža se potpora poljoprivrednicima pri uvođenju praksi kojima se smanjuje negativni učinak poljoprivrede na okoliš i klimu te im se pomaže u razvijanju održivijih poljoprivrednih modela.
Ekoshemama se podupiru poljoprivrednici koji uvode ili zadržavaju poljoprivredne prakse koje pridonose okolišnim i klimatskim ciljevima EU-a. EU s pomoću ekoshema nagrađuje poljoprivrednike za očuvanje prirodnih resursa i pružanje javnih dobara koja su korisna za građane, ali se ne odražavaju u tržišnim cijenama.
Taj novi mehanizam usmjeren je na zajednički popis područja djelovanja utvrđenih na razini EU-a i može se upotrebljavati za potporu praksama kao što su ekološka poljoprivreda, agroekološke prakse, precizna poljoprivreda, agrošumarstvo ili sekvestracija ugljika u poljoprivredi te za poboljšanje dobrobiti životinja.
Kako bi im se pružila potpora u okviru ekoshema, poljoprivredne prakse trebale bi:
-
obuhvaćati aktivnosti povezane s klimom, okolišem, dobrobiti životinja i antimikrobnom otpornosti
-
biti definirane na temelju potreba i prioriteta utvrđenih na nacionalnoj/regionalnoj razini u strateškim planovima u okviru ZPP-a
-
imati ambicioznije ciljeve koji nadilaze zahtjeve i obveze utvrđene uvjetovanošću
-
pridonijeti postizanju ciljeva zelenog plana EU-a.
Povezane informacije
- Press release
The European Commission officially adopted a regulation which grants a partial exemption for European farmers from the conditionality rule on land lying fallow.
- Press release
Today, the European Commission proposes to allow EU farmers to avail of derogations for the year 2024 from Common Agricultural Policy rules obliging them to keep certain areas non-productive.
Ciljevi ekoshema
Oko polovine teritorija Europske unije pokriveno je obrađenim zemljištem. Poljoprivrednici upravljaju ruralnim područjima, oblikuju krajolike i svojim radom pružaju javna dobra koja svima donose korist. Međutim, njihov život ovisi i o prirodnim resursima kao što su tlo i voda. Klimatske prilike, stanje okoliša, bioraznolikost i kvaliteta vode utječu na poljoprivredne aktivnosti.
ZPP ima ključnu ulogu u upravljanju prelaskom na održiv prehrambeni sustav te pružanju potpore europskim poljoprivrednicima u tom procesu. Ekoshemama se nastoji znatno pridonijeti tom prelasku i ciljevima zelenog plana.
Povezane informacije
Strateški planovi u okviru ZPP-a
Pri izradi svojih strateških planova u okviru ZPP-a države članice EU-a mogle su prilagoditi ekosheme posebnim nacionalnim potrebama u području okoliša i klime.
Ekoshemama će se u razdoblju 2023. – 2027. dodijeliti 25 % izravnih plaćanja, čime će snažnije potaknuti poljoprivredne prakse prihvatljivije za klimu i okoliš.
Države članice obvezne su uključiti ekosheme u svoje planove, ali one su za poljoprivrednike dobrovoljne:
-
godišnje ili višegodišnje obveze: ekoshemama će se poduprijeti godišnje obveze, u skladu s potrebama utvrđenima u planovima u okviru ZPP-a. Međutim, države članice EU-a također mogu odlučiti preuzeti višegodišnje obveze
-
dvogodišnje „razdoblje učenja”: tijekom dvogodišnjeg „razdoblja učenja” (2023. i 2024.) država članica EU-a može potrošiti manje od 25 % ako poljoprivrednici uvedu ekosheme manje od planiranog, pod uvjetom da do kraja 2027. nadoknadi većinu manjka.
Novi sustav potpore dohotku u okviru ZPP-a za razdoblje 2023. – 2027. uključuje mjere za osiguravanje pravednije raspodjele financijske potpore za poljoprivrednike i radnike u EU-u.
Pravna osnova
Ekosheme uređene su:
-
pravilima o potpori za strateške planove koje izrađuju države članice EU-a u okviru zajedničke poljoprivredne politike (Uredba (EU) 2021/2115).
Povezane poveznice
Popis potencijalnih poljoprivrednih praksi koje bi se mogle poduprijetiti ekoshemama u okviru zajedničke poljoprivredne politike EU-a.