Pereiti prie pagrindinio turinio
Agriculture and rural development

Integruota administravimo ir kontrolės sistema (IAKS)

Integruotos administravimo ir kontrolės sistemos paskirtis

Integruota administravimo ir kontrolės sistema (IAKS):

  • valdo, stebi ir padeda ES šalims kontroliuoti visas su plotu ir gyvūnais susijusias bendros žemės ūkio politikos (BŽŪP) intervencines priemones (pvz., intervencines priemones tiesioginių išmokų forma, su plotu ir su gyvūnais susijusias kaimo plėtros intervencines priemones) ir
  • užtikrina, kad visoje ES būtų prieinami išsamūs ir palyginami duomenys.

Žemės ūkio, aplinkos ir klimato politikos stebėsena padeda sekti BŽŪP poveikį, jos aplinkosauginį veiksmingumą ir pažangą siekiant ES tikslų. Ji remiasi duomenimis iš įvairių šaltinių. Tai, be kita ko, meteorologiniai duomenys ir prognozės, esami žemėlapiai ir statistiniai duomenys, buvimo vietos informacija ir nuotoliniu būdu gaunami duomenys.

Ši informacinė sistema taip pat skatina visapusiškai ir nemokamai naudotis atviraisiais duomenimis ir informacija, surinkta naudojant programos „Copernicus“ palydovus „Sentinel“ ir atitinkamas paslaugas. ES šalys, nustatydamos IAKS, turi naudoti tinkamas technologijas, kad sumažintų administracinę naštą ir užtikrintų veiksmingą ir efektyvią kontrolę.

IAKS yra svarbi ir vertinga 2023–2027 m. BŽŪP veiklos rezultatų stebėsenos sistema. Ji padeda surinkti ES šalių duomenis, kurių reikia Europos Komisijos reikalaujamai metinei veiklos rezultatų ataskaitai parengti. Ji užtikrina, kad metinėse veiklos rezultatų ataskaitose pateikti duomenys būtų patikimi ir patikrinami. Integruotos sistemos duomenis gauti galima

Mokesčių mokėtojų pinigų kontrolė

IAKS padeda užkirsti kelią reikalavimų nesilaikymui, nes paramos gavėjams padeda teikti teisingas paramos paraiškas. Ji taip pat ES šalims suteikia galimybę

  • veiksmingai apsaugoti ES finansinius interesus ir

  • įgyvendinti savo BŽŪP strateginius planus.

Tai taikoma su plotu ir gyvūnais susijusioms BŽŪP intervencinėms priemonėms, finansuojamoms iš Europos žemės ūkio garantijų fondo (EŽŪGF) ir Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai (EŽŪFKP). 

ES šalys, vykdydamos savo BŽŪP strateginius planus, kasmet atlieka pagrindinių IAKS komponentų kokybės vertinimą ir apie jį praneša Komisijai. Šiais kokybės vertinimais siekiama įvertinti, ar ES šalių integruotos sistemos atitinka savo paskirtį. 

Integruotos administravimo ir kontrolės sistemos elementai

IAKS sudaro keli skaitmeniniai ir tarpusavyje sujungti elementai ir duomenų bazės, visų pirma:

  • žemės sklypų identifikavimo sistema (ŽSIS), kuri naudojama teisingam visų žemės ūkio paskirties žemės sklypų ES šalyse identifikavimui;

  • geoerdvinė paraiška (GP) – tai sistema, leidžianti pagalbos gavėjams vizualiai nurodyti plotus, dėl kurių jie teikia paraišką pagalbai gauti, ir, kai taikytina, ji taip pat apima su gyvūnais susijusių paraiškų sistemą. ES šalys gali pasirinkti nustatyti automatinę paraiškų teikimo sistemą, naudodamosi GP ir su gyvūnais susijusių paraiškų sistemą;

  • plotų stebėjimo sistema, naudojama žemės ūkio veiklai stebėti, sekti ir vertinti. Plotų stebėjimo sistema padeda mažinti mokėjimo agentūroms tenkančią administracinę naštą; tai įmanoma dėl automatizuoto proceso ir galimybės išvengti klaidų, užtikrinant paraiškų teisingumą, nes paramos gavėjai gali keisti savo paraiškas gavę išankstinį įspėjimą;

  • paramos gavėjų identifikavimo sistema ir, kai taikytina, teisių į išmokas identifikavimo ir registravimo sistema;

  • kontrolės ir sankcijų sistema ES šalims, kuria užtikrinamas mokėjimų teisėtumas ir tvarkingumas;

  • gyvūnų identifikavimo ir registravimo ES šalyse, kuriose taikomos su gyvūnais susijusios intervencinės priemonės, sistema.

Integruotos administravimo ir kontrolės sistemos procesas

IAKS užtikrinama, kad BŽŪP su plotu ir gyvūnais susijusios intervencinės priemonės būtų nuosekliai valdomos, tikrinamos ir stebimos visose ES šalyse. Paprastai tai yra kasmetinis procesas, kuris pradedamas, kai ūkininkai pateikia elektronines paraiškas dėl BŽŪP išmokų. Kad padėtų ūkininkams tai padaryti, nacionalinės administravimo įstaigos turi jiems pateikti iš anksto parengtą informaciją, kurią jie gali patvirtinti, pataisyti arba papildyti.

Po to nacionalinės administracijos įstaigos patikrina, ar ūkininkai atitinka BŽŪP išmokų gavimo sąlygas, atlikdamos administracinius paramos paraiškų patikrinimus, stebėdamos veiklą per plotų stebėjimo sistemą, ir veiklos, kurios stebėsena nevykdoma, atveju taip pat atlikdamos atrinktų ūkininkų patikras vietoje.

Išmokos ūkininkams išmokamos atsižvelgiant į visus faktus, nustatytus atlikus administracines patikras, stebėseną per plotų stebėjimo sistemą ir patikras vietoje. Galiausiai nacionalinė administravimo įstaiga, atsižvelgdama į per einamuosius metus surinktą informaciją, atnaujina iš anksto parengtas kitų metų pagalbos paraiškas.

Be to, ES šalys taiko IAKS siekdamos užtikrinti, kad ūkininkai laikytųsi griežtesnių BŽŪP sąlygų reikalavimų ir standartų, įskaitant teisės aktais nustatytus valdymo reikalavimus (VR) ir gerą agrarinę ir aplinkosaugos būklę (GAAB).

Taisyklės

Integruotos administravimo ir kontrolės sistemos sukūrimas ir priežiūra nustatomi

Renginiai