Pereiti prie pagrindinio turinio
Agriculture and rural development

BŽŪP mokėjimo agentūros

Mokėjimo agentūros užtikrina, kad bendros žemės ūkio politikos fondų mokėjimai būtų teisėti, tvarkingi ir tinkamai apskaitomi prižiūrint Europos Komisijai ir ES šalims.

Mokėjimo agentūrų vaidmuo

Mokėjimo agentūros yra ES šalių ir, kai taikytina, jų regionų įstaigos arba departamentai, atsakingi už dviejų bendros žemės ūkio politikos (BŽŪP) fondų – Europos žemės ūkio garantijų fondo (EŽŪGF) ir Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai (EŽŪFKP) – išlaidų valdymą ir kontrolę.

Mokėjimo agentūros privalo atlikti mokėjimus paramos gavėjams ir pateikti pakankamas garantijas, kad:

  • mokėjimo prašymas patvirtinamas tik atlikus pakankamus patikrinimus, kad būtų užtikrinta atitiktis ES taisyklėms1;
  • mokėjimai teisingai ir nuodugniai įrašomi į sąskaitas;
  • prašomi dokumentai pateikiami laiku ir laikantis ES taisyklių.

Pagal pasidalijamojo valdymo principą mokėjimo agentūros atlieka mokėjimus prižiūrint Komisijai. Komisija ir sertifikavimo įstaigos pagal patikinimo procesą tikrina visus mokėjimo agentūrų valdymo ir kontrolės sistemų elementus ir atlieka jų auditą.

1 Įskaitant BŽŪP strateginiame plane nustatytas taisykles, kai aktualu.

Mokėjimų atlikimas

Nors mokėjimo agentūra tam tikrus savo darbo aspektus gali pavesti įgaliotoms įstaigoms, mokėjimus turi tiesiogiai atlikti pati mokėjimo agentūra.

Trumpai tariant, mokėjimai atliekami taip:

  • ūkininkai ir kiti galimi paramos gavėjai kreipiasi dėl paramos iš BŽŪP biudžeto naudodamiesi atitinkama nacionalinių administracijų pateikta informacija ir interneto platformomis;
  • atlikusi patikrinimus, mokėjimo agentūra sumoka paramos gavėjams mokėtinas sumas ir jas deklaruoja Komisijai;
  • tada Komisija kompensuoja atitinkamas sumas ES šalims kas mėnesį EŽŪGF atveju ir kas ketvirtį EŽŪFKP atveju;
  • visos išlaidos registruojamos mokėjimo agentūrų metinėse finansinėse ataskaitose; joms taikoma tolesnė kontrolė, patikrinimai ir auditas pagal finansinio patvirtinimo procesą.

Mokėjimo agentūrų akreditavimas

ES šalys (ministerijos lygmens institucija) suteikia akreditaciją mokėjimo agentūrai, jei jos atitinka tam tikrus būtiniausius Sąjungos lygmeniu nustatytus kriterijus. Nors ES šalys gali laisvai nustatyti papildomus akreditavimo kriterijus, jos turi atitikti šiuos COSO sistema grindžiamus Komisijos nustatytus kriterijus:

  • vidaus aplinkos,
  • kontrolės veiklos,
  • informacijos ir komunikacijos,
  • stebėsenos veiklos.

Nacionalinės institucijos, remdamosi sertifikavimo įstaigos ir kitų įstaigų parengtomis audito nuomonėmis ir ataskaitomis, turėtų nuolat prižiūrėti mokėjimo agentūros veiklą. Jei nustatoma, kad agentūra turi trūkumų, susijusių su akreditavimo kriterijais, ES šalys turi imtis veiksmų trūkumams pašalinti. Tai gali apimti agentūros bandomąjį laikotarpį arba akreditacijos panaikinimą. Jei ES šalis nesiima atitinkamų veiksmų, Komisija gali taikyti finansines pataisas.

ES šalis gali akredituoti vieną nacionalinę mokėjimo agentūrą arba kelias regionines mokėjimo agentūras. Jei akredituota daugiau nei viena mokėjimo agentūra, turi būti įsteigta koordinavimo įstaiga, kuri užtikrintų darnų ES taisyklių taikymą ir palaikytų ryšius su Komisija, visų pirma dėl metinės veiklos rezultatų ataskaitos perdavimo.

Valdymo deklaracija

Pagal akreditavimo kriterijus mokėjimo agentūrų organizacinė struktūra ir vidaus kontrolės sistemos turi atitikti Komisijos nustatytus vidaus kontrolės principus.

Mokėjimo agentūros išsamiai ir tiksliai fiksuoja savo finansinių metų veiklą ir iki kitų metų vasario 15 d. tokius duomenis pateikia Komisijai. Mokėjimo agentūros direktorius turi pateikti:

  • metines ataskaitas, išsamias, tikslias ir teisingas išlaidų, patirtų vykdant mokėjimo agentūrai pavestas užduotis, ataskaitas kartu su informacija, reikalinga, kad Komisija jas patvirtintų;
  • metinę veiklos rezultatų ataskaitą, kurioje pateikiama pagrindinė kokybinė ir kiekybinė informacija apie BŽŪP strateginio plano įgyvendinimą ir iš kurios matyti, kad išlaidos buvo patirtos pagal Reglamento (ES) 2021/2116 37 straipsnį;
  • metinę galutinių audito ataskaitų ir kontrolės veiksmų santrauką;
  • valdymo pareiškimą, kuriame nurodomas sąskaitų ir informacijos išsamumas, tikslumas ir teisingumas, taip pat tinkamas įdiegtų valdymo sistemų veikimas.

Kai ES šalyje akredituota daugiau nei viena mokėjimo agentūra, metinę veiklos rezultatų ataskaitą teikia koordinavimo įstaiga; ataskaita pateikiama kartu su valdymo pareiškimu, apimančiu visą ataskaitą.

Šių dokumentų tikslumą tikrina sertifikavimo įstaiga, o vėliau – Komisija pagal sąskaitų patvirtinimo procedūrą.

Sąjungos finansinių interesų apsauga

Sąjungos finansinių interesų apsauga yra labai svarbi ir pagal Reglamento (ES) 2021/2116 59 straipsnį už ją atsakingos ES šalys.

ES šalys privalo priimti visus įstatymus ir kitus teisės aktus ir imtis visų kitų priemonių, būtinų veiksmingai apsaugai užtikrinti.

Veiksmai, kurių imamasi siekiant šio tikslo:

  • EŽŪGF ir EŽŪFKP lėšomis finansuojamų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo patikrinimai;
  • veiksminga sukčiavimo prevencija, užkertant kelią pažeidimams ir sukčiavimui, juos nustatant ir pašalinant;
  • veiksmingų, proporcingų ir atgrasomų sankcijų taikymas pagal Sąjungos arba nacionalinę teisę, ir
  • nepagrįstai išmokėtų sumų susigrąžinimas.

Be to, siekiant užtikrinti finansinių interesų apsaugą, ES šalys turi sukurti veiksmingas ir tinkamai veikiančias valdymo ir kontrolės sistemas.

Patikrinimai

Kiekvienai EŽŪGF ir EŽŪFKP finansuojamai paramos schemai mokėjimo agentūros taiko griežtą patikrinimų sistemą, kad nustatytų, ar laikomasi taisyklių.

Kiekvienos paramos schemos valdymo ir kontrolės sistemoms būdingi tam tikri bendri ypatumai, taip pat specialios taisyklės, pritaikytos schemos ypatumams. Sistemose paprastai numatyti sistemingi patikrinimai, be kita ko, srityse, kuriose klaidų rizika yra didžiausia.

Mokėjimo agentūros daugumą mokėjimų ir patikrinimų valdo per integruotą administravimo ir kontrolės sistemą (IAKS) – tarpusavyje susietą duomenų bazių rinkinį, naudojamą prašymams vertinti ir mokėjimams stebėti. 2022 finansiniais metais IAKS padengė 79,7 proc. visų BŽŪP išlaidų. IAKS intervencijų atveju ES šalys turi sukurti kontrolės ir nuobaudų sistemą ir kasmet atlikti paramos paraiškų ir mokėjimo prašymų administracinius patikrinimus, kad patikrintų jų teisėtumą ir tvarkingumą. Tie patikrinimai turi būti papildomi patikromis vietoje, kurios gali būti atliekamos naudojantis nuotolinėmis technologijomis.

Be to, IAKS išlaidų atveju IT duomenų bazėse esanti informacija naudojama automatinėms kryžminėms patikroms.

Atliekant tiek nuotolines patikras, tiek patikras vietoje tikrinama, ar paramos gavėjai laikosi visų taikytinų taisyklių. Natūralus žemės ūkio veiklos ciklas dažnai lemia, kaip ir kada patikros vykdomos. Pavyzdžiui, daugelis patikrų vietoje, kuriomis siekiama patikrinti tinkamumo sąlygas, gali būti atliekamos tik tam tikrais metų laikotarpiais. Priemonėms, kurioms IAKS netaikoma, taip pat gali būti taikomi patikrinimai po mokėjimo (ex post kontrolė), kuriuos atlieka konkreti kontrolės įstaiga (EŽŪGF atveju) arba pati mokėjimo agentūra (EŽŪFKP atveju).

Jei nustatoma, kad paramos gavėjas nesilaiko reikalavimų, turi būti taikomos atgrasomosios nuobaudos.

Plotų stebėjimo sistema

Plotų stebėjimo sistema yra privaloma integruotos administravimo ir kontrolės sistemos dalis. Tai reguliaraus ir sistemingo žemės ūkio veiklos ir praktikos žemės ūkio paskirties plotuose stebėjimo, sekimo ir vertinimo per palydovą procedūra.

Nuo 2023 m. sausio 1 d. ES šalys turi taikyti privalomą plotų stebėjimo sistemą, kuri apims su plotu susijusias intervencines priemones, kad būtų išvengta klaidų ir būtų vertinami politikos rezultatai, daugiausia dėmesio skiriant žemės ūkio veiklai. ES šalys turi kasmet įvertinti plotų stebėjimo sistemos kokybę ir tais atvejais, kai nustatoma trūkumų, imtis tinkamų taisomųjų veiksmų.

Teisinis pagrindas

Reglamentas (ES) Nr. 2021/2116 dėl bendros žemės ūkio politikos finansavimo, valdymo ir stebėsenos. [9 straipsnis]

Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2022/128, kuriuo nustatomos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 2021/2116 taikymo taisyklės dėl mokėjimo agentūrų ir kitų įstaigų, finansų valdymo, sąskaitų patvirtinimo, patikrinimų, užstatų ir skaidrumo.

Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2022/127, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2021/2116 papildomas mokėjimo agentūrų ir kitų įstaigų, finansų valdymo, sąskaitų patvirtinimo, užstatų ir euro naudojimo taisyklėmis.

Renginiai

  • Parodos
  • 2024 m. liepos 26 d., penktadienis, 09:00 val. - 2024 m. liepos 29 d., pirmadienis, 18:30 val. (CEST)
  • Libramont-Chevigny, Belgium