Ugrás a fő tartalomra
Agriculture and rural development

Integrált igazgatási és kontrollrendszer

Az integrált igazgatási és kontrollrendszer rendeltetése

Az integrált igazgatási és kontrollrendszer:

  • arra szolgál, hogy segítségével az uniós tagországok lebonyolítsák, nyomon kövessék és ellenőrizzék a közös agrárpolitika (KAP) keretében végrehajtott összes terület- és állatállomány-alapú beavatkozást (például a közvetlen kifizetések formájában megvalósuló beavatkozásokat, valamint a terület- és állatállomány-alapú vidékfejlesztési beavatkozásokat), és
  • biztosítja, hogy az Európai Unió egészében átfogó és összehasonlítható adatok álljanak rendelkezésre.

A mezőgazdasági, a környezetvédelmi és az éghajlat-politika monitoringja segít nyomon követni a KAP hatását, környezeti teljesítményét és az uniós célok megvalósítása terén elért eredményeit. A monitoringhoz szükséges információk sok adatforrásból származnak. Példaként említhetők a különböző meteorológiai adatok és előrejelzések, térképek és statisztikák, helyzetmeghatározási információk és távérzékeléssel gyűjtött adatok.

Ez az információs rendszer a Kopernikusz-Sentinelek műholdjai és szolgáltatásai által rögzített nyílt adatok és információk teljes körű és ingyenes felhasználását is előmozdítja. Integrált igazgatási és kontrollrendszerük kialakításakor az uniós országoknak megfelelő technológiát kell alkalmazniuk az adminisztratív terhek csökkentése, valamint az ellenőrzések hatékonyságának és eredményességének biztosítása érdekében.

Az integrált igazgatási és kontrollrendszer fontos és értékes eszközt jelent a 2023–27-es KAP teljesítményének nyomon követése szempontjából. A rendszer rögzíti azokat a tagállami adatokat, amelyek az Európai Bizottság által előírt éves teljesítményjelentés elkészítéséhez szükségesek, és biztosítja, hogy az éves teljesítményjelentésekben megadott adatok megbízhatóak és ellenőrizhetők legyenek. Az integrált rendszerből származó adatokat a következő célokra lehet igénybe venni:

Az adófizetők pénzének védelme

Az integrált igazgatási és kontrollrendszer segít megelőzni a meg nem felelést, ugyanis megkönnyíti a kedvezményezettek számára, hogy helyesen kitöltött támogatási kérelmeket nyújtsanak be. Emellett lehetővé teszi, hogy az uniós országok:

  • hatékonyan védelmezzék az EU pénzügyi érdekeit, és

  • végrehajtsák KAP stratégiai tervüket.

A rendszer az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) és az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) által finanszírozott terület- és állatállomány-alapú KAP-beavatkozásokra vonatkozik. 

Az integrált igazgatási és kontrollrendszer fő komponenseit az uniós országok éves rendszerességgel minőségértékelésnek vetik alá KAP stratégiai tervük keretében, és erről jelentésben számolnak be a Bizottságnak. Ezek a minőségértékelések azt hivatottak felmérni, hogy az uniós országok integrált rendszerei betöltik-e a feladatukat. 

Az integrált igazgatási és kontrollrendszer elemei

Az integrált igazgatási és kontrollrendszer számos digitális és összekapcsolt alkotóelemből és adatbázisból áll. Ezek közül különösen fontosak a következők:

  • a mezőgazdasági parcellaazonosító rendszer az uniós országokban található mezőgazdasági parcellák teljes körű és helyes azonosítását szolgálja;

  • a földrajzi térinformatikai kérelmezési rendszer lehetővé teszi a kedvezményezettek számára, hogy vizuálisan jelezzék, mely területekre igényelnek támogatást, és adott esetben az állatállomány-alapú kérelmezési rendszert is integrálja. Az uniós országok dönthetnek úgy, hogy a földrajzi térinformatikai kérelmezési rendszer és az állatállomány-alapú kérelmezési rendszer használata révén automatikus kérelmezési rendszert hoznak létre;

  • a területi monitoring rendszer a mezőgazdasági tevékenységek megfigyelését, nyomon követését és értékelését biztosítja. A rendszer hozzájárul a kifizető ügynökségek adminisztratív terheinek csökkentéséhez: automatizált folyamatot kínál, lehetővé teszi a hibák elkerülését, és így biztosítja a kérelmek helyes kitöltését, a kedvezményezettek ugyanis szükség esetén korai figyelmeztetést kapnak, ha korrekcióra van szükség, és ezt követően módosíthatják kérelmüket;

  • a kedvezményezettek azonosítására szolgáló rendszer és adott esetben a támogatási jogosultságok azonosítására és nyilvántartására szolgáló rendszer;

  • az uniós országokra vonatkozó kontroll- és szankciórendszer, amely biztosítja a kifizetések jogszerűségét és szabályszerűségét;

  • az állatok azonosítására és nyilvántartására szolgáló rendszer azokban az uniós országokban, ahol állatállomány-alapú beavatkozások vannak érvényben.

Az integrált igazgatási és kontrollrendszerben lezajló folyamat áttekintése

Az integrált igazgatási és kontrollrendszer biztosítja, hogy a KAP területalapú és állatállomány-alapú beavatkozásait mindegyik uniós országban következetesen bonyolítsák le, kövessék nyomon és ellenőrizzék. Az integrált igazgatási és kontrollrendszer esetében jellemzően egy éves folyamatról van szó, amely azzal veszi kezdetét, hogy a mezőgazdasági termelők benyújtják KAP-kifizetésekre vonatkozó online támogatási kérelmüket. A kérelmezéshez segítséget kapnak, a tagállami közigazgatási hatóságoknak ugyanis előre kitöltött űrlapokat kell a rendelkezésükre bocsátaniuk, a termelők pedig ezeknek az információknak a megerősítése, helyesbítése és kiegészítése révén hozhatják létre kérelmüket.

A tagállami hatóságok ezt követően ellenőrzik, hogy a mezőgazdasági termelők megfelelnek-e a vonatkozó feltételeknek ahhoz, hogy KAP-kifizetésekben részesüljenek. Az ellenőrzés a támogatási kérelmek adminisztratív ellenőrzése és a tevékenységeknek a területi monitoring rendszeren keresztül történő nyomon követése révén valósul meg, azoknak a tevékenységeknek az esetében pedig, amelyeket nem lehet nyomon követni, a folyamat mezőgazdasági termelők mintáján végzett helyszíni ellenőrzésekkel egészül ki.

A mezőgazdasági termelőknek nyújtott kifizetéseket az adminisztratív ellenőrzések, a területi monitoring rendszeren keresztül végzett nyomon követés és a helyszíni ellenőrzések során tett megállapítások figyelembevételével kell teljesíteni. A folyamat végén a tagállami közigazgatási hatóságok a tárgyév során gyűjtött információkkal aktualizálják a következő évre vonatkozó, előre kitöltött támogatási kérelmeket.

Az elmondottakon túlmenően az uniós országok az integrált igazgatási és kontrollrendszert annak biztosítása céljából használják, hogy a mezőgazdasági termelők betartsák a KAP megerősített feltételrendszerének követelményeit és előírásait, köztük a jogszabályban foglalt gazdálkodási követelményeket, valamint jó mezőgazdasági és környezeti állapotra vonatkozó előírásokat.

Szabályok

Az integrált igazgatási és kontrollrendszer létrehozására és fenntartására vonatkozó szabályokat a következő jogszabályok határozzák meg:

  • az (EU) 2021/2116 rendelet a közös agrárpolitika finanszírozásáról, irányításáról és monitoringjáról;

  • az (EU) 2022/1172 felhatalmazáson alapuló rendelet a közös agrárpolitika keretében működő integrált igazgatási és kontrollrendszerről, valamint a feltételességhez kapcsolódó közigazgatási szankciók alkalmazásáról és kiszámításáról;

  • az (EU) 2022/1173 végrehajtási rendelet az (EU) 2021/2116 rendeletnek a közös agrárpolitika keretében működő integrált igazgatási és kontrollrendszer tekintetében történő alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról. 

Események