Ciljevi integriranog administrativnog i kontrolnog sustava
Integrirani administrativni i kontrolni sustav (IAKS):
- upravlja, prati i pomaže državama članicama EU-a u kontroli svih intervencija zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) povezanih s površinom i životinjama (kao što su intervencije u obliku izravnih plaćanja i intervencije u području ruralnog razvoja povezane s površinom i životinjama) te
- osigurava dostupnost sveobuhvatnih i usporedivih podataka u cijelom EU-u.
Nadzorom poljoprivrednih, okolišnih i klimatskih politika prati se učinak ZPP-a, njegova okolišna učinkovitost i napredak u ostvarenju ciljnih vrijednosti Unije. Pritom se uzimaju u obzir razni izvori podataka, uključujući meteorološke podatke i prognoze, postojeće karte i statistike, pozicijske podatke i podatke daljinskog istraživanja.
Taj informacijski sustav usto promiče i potpunu i besplatnu upotrebu otvorenih podataka i informacija prikupljenih s pomoću satelita Sentinel i usluga u okviru programa Copernicus. Pri uspostavi IAKS-a države članice EU-a moraju upotrijebiti odgovarajuću tehnologiju kako bi smanjile administrativno opterećenje i osigurale učinkovite i djelotvorne kontrole.
IAKS je važan i vrijedan sustav za praćenje uspješnosti ZPP-a za razdoblje 2023. – 2027. koji prikuplja podatke iz država članica EU-a potrebne za godišnje izvješće o uspješnosti koje zahtijeva Europska komisija. On osigurava pouzdanost i provjerljivost podataka navedenih u godišnjim izvješćima o uspješnosti. Podaci iz integriranog sustava dostupni su:
- za statističke potrebe EU-a i
- za potrebe praćenja napretka u ostvarivanju ciljeva europskog zelenog plana.
Nadzor nad novcem poreznih obveznika
IAKS pomaže u sprečavanju nesukladnosti jer pomaže korisnicima da podnesu ispravne zahtjeve za potporu. Osim toga, državama članicama EU-a pomaže:
-
u učinkovitoj zaštiti financijskih interesa EU-a i
-
u provedbi strateških planova u okviru ZPP-a.
Države članice u svojim strateškim planovima u okviru ZPP-a kombiniraju niz ciljanih intervencija koje su usklađene s njihovih vlastitim potrebama i doprinose postizanju specifičnih ciljeva ZPP-a.

Primjenjuje se na intervencije ZPP-a povezane s površinom i životinjama koje se financiraju iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi) (EFJP) i Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR).
Glavne sastavnice IAKS-a podliježu godišnjoj ocjeni kvalitete koju provode države članice EU-a u okviru svojih strateških planova u okviru ZPP-a i o njoj izvješćuju Komisiju. Ocjenom kvalitete utvrđuje se funkcionira li integrirani sustav države članice EU-a u skladu sa svojom svrhom.
Elementi IAKS-a
IAKS se sastoji od više digitalnih i međusobno povezanih elemenata i baza podataka, a posebno:
-
sustava za identifikaciju zemljišnih parcela (LPIS), koji se upotrebljava za točnu identifikaciju svih poljoprivrednih parcela u državama članicama EU-a
-
sustava za geoprostorne zahtjeve (GSA) koji korisnicima omogućuje da vizualno označe površine za koje podnose zahtjev za potporu te, ovisno o slučaju, uključuje i sustav za zahtjeve povezane sa životinjama. Države članice EU-a mogu odlučiti uspostaviti automatski sustav za zahtjeve primjenom sustava za geoprostorne zahtjeve i sustava za zahtjeve povezane sa životinjama
-
sustava za nadzor površina (AMS), koji se koristi za opažanje, praćenje i procjenu poljoprivrednih aktivnosti. Sustav za nadzor površina omogućuje smanjenje administrativnog opterećenja agencija za plaćanja zahvaljujući automatiziranom postupku i mogućnosti da se izbjegnu pogreške u zahtjevima jer korisnici svoje zahtjeve mogu izmijeniti nakon što prime rano upozorenje
-
sustava za identifikaciju korisnika i, ovisno o slučaju, sustava za identifikaciju i registraciju prava na plaćanje
-
sustava kontrola i kazni za države članice EU-a kojim se osigurava zakonitost i pravilnost plaćanja
-
sustava za identifikaciju i registraciju životinja u državama članicama EU-a u kojima se primjenjuju intervencije povezane sa životinjama.
Postupak IAKS-a
IAKS omogućuje dosljedno upravljanje intervencijama povezanima s površinom i životinjama u okviru ZPP-a te njihovu dosljednu provjeru i praćenje u svim državama članicama EU-a. IAKS obično obuhvaća godišnji postupak, koji započinje podnošenjem zahtjeva za potporu na internetu kojim poljoprivrednik traži plaćanja u okviru ZPP-a. Kako bi se poljoprivrednicima olakšao taj postupak, nacionalne uprave moraju u zahtjev unaprijed unijeti podatke, koje poljoprivrednici mogu potvrditi, ispraviti ili dopuniti.
Nacionalne uprave zatim kontroliraju ispunjavaju li poljoprivrednici uvjete za primanje plaćanja u okviru ZPP-a primjenom administrativnih provjera zahtjeva za potporu i nadzorom aktivnosti putem sustava za nadzor površina (AMS), a za aktivnosti koje se ne mogu nadzirati i provjerama na terenu na uzorku poljoprivrednika.
Plaćanja poljoprivrednicima izvršavaju se uzimajući u obzir sve nalaze administrativnih provjera, provjera u okviru sustava za nadzor površina i provjera na terenu. Na kraju nacionalna uprava ažurira prethodno unesene podatke u zahtjevima za potporu za sljedeću godinu na temelju informacija prikupljenih tijekom postupka za tekuću godinu.
Osim toga, države članice EU-a upotrebljavaju IAKS kako bi osigurale da poljoprivrednici poštuju zahtjeve i standarde pojačane uvjetovanosti ZPP-a, koja uključuje propisane zahtjeve upravljanja (SMR) i dobre poljoprivredne i okolišne uvjete (GAEC).
Pravila
Pravila o uspostavi i održavanju IAKS-a utvrđena su u sljedećim uredbama:
-
Uredba (EU) 2021/2116 o financiranju i nadzoru zajedničke poljoprivredne politike te upravljanju njome
-
Delegirana uredba (EU) 2022/1172 o integriranom administrativnom i kontrolnom sustavu u zajedničkoj poljoprivrednoj politici te primjeni i izračunu administrativnih kazni za uvjetovanost
-
Provedbena uredba (EU) 2022/1173 o utvrđivanju pravila za primjenu Uredbe (EU) 2021/2116 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu integriranog administrativnog i kontrolnog sustava u zajedničkoj poljoprivrednoj politici.