Zanesljiva preskrba s hrano
Po izbruhu koronavirusa agroživilski sektor Evropske unije dokazuje, da je odporen, ter Evropejce in Evropejke še naprej oskrbuje z visokokakovostno in varno hrano. Vendar se kmetje in proizvajalci soočajo s težavami in vse večjim pritiskom.
Prehranska varnost bo – tako kot doslej – ena od prednostnih nalog Evropske komisije. Zato ta v tesnem stiku z državami članicami EU in sektorskimi organizacijami pozorno spremlja razmere.
Za podporo vsem udeleženim akterjem je sprejela potrebne ukrepe.
- Smernice za zagotovitev učinkovite verige preskrbe s hrano
- Ukrepi za neposredno podporo kmetom in podeželskim območjem
- Izredni ukrepi za podporo trgu
- Poenostavitev SKP in ukrepi za večjo prožnost
Komisija je na podlagi izkušenj potencialnega vpliva pandemije COVID-19 na prehransko varnost v okviru strategije „od vil do vilic“ pripravila krizni načrt za zagotovitev preskrbe s hrano in prehranske varnosti v EU v kriznem času. Da bi podprla to pobudo, je Komisija med 1. marcem in 3. majem 2021 izvedla ciljno usmerjeno posvetovanje z akterji v verigi preskrbe s hrano.
Učinkovita veriga preskrbe s hrano
Zeleni vozni pasovi za neoviran pretok hrane po vsej Evropi
Komisija v tesnem sodelovanju z državami članicami skrbi za nemoteno delovanje enotnega trga za blago z vzpostavljanjem „zelenih voznih pasov“. Na teh zelenih voznih pasovih, uvedenih na točno določenih ključnih mejnih prehodih, bodo mejni pregledi trajali največ 15 minut. Prehod je zdaj odobren za vse blago, vključno z agroživilskimi proizvodi.
Opredelitev sezonskih delavcev kot „kritičnih delavcev“ za zagotovitev podpore živilskemu sektorju
Komisija je objavila praktične smernice za zagotovitev, da bi mobilni delavci znotraj EU, ki opravljajo kritične funkcije v boju proti koronavirusu, lahko prispeli na svoje delovno mesto. Zlasti v tem letnem času so sezonski delavci v kmetijskem sektorju bistvenega pomena za pospravitev, saditev in obdelovanje pridelka.
Neposredna podpora kmetom in podeželskim območjem
200 000 evrov posojil ali jamstev za operativne stroške
Prožnost pri uporabi finančnih instrumentov v okviru razvoja podeželja
Kmetje in drugi upravičenci do plačil za razvoj podeželja bodo lahko pod ugodnimi pogoji, kot so zelo nizke obrestne mere ali ugoden razpored plačil, dobili posojila ali jamstva v višini do 200 000 evrov za kritje operativnih stroškov.
7 000 evrov na kmeta – 50 000 evrov na MSP
Komisija predlaga nov ukrep za razvoj podeželja
Nov začasni ukrep naj bi državam EU, ki še niso porabila vseh odobrenih sredstev za razvoj podeželja, omogočil izplačila kmetom in malim kmetijsko-živilskim podjetjem v letu 2020. S tem bi se zagotovila takojšnja pomoč tistim, ki jih je kriza najbolj prizadela. Države EU lahko zagotovijo podporo v višini do 7 000 evrov na kmeta in 50 000 evrov na malo in srednje podjetje (MSP).
70 % in 85 % – predplačila za plačila SKP
Višja predplačila
Za povečanje denarnega toka kmetov bo Komisija povečala predplačila za skupno kmetijsko politiko (SKP) dohodkovne podpore (s 50 % na 70 %) in nekaterih plačil za razvoj podeželja (s 75 % na 85 %). Kmetje bodo ta predplačila prejemali od sredine oktobra 2020.
Do 125 000 evrov za državno pomoč
Večja državna pomoč za kmete in podjetja za predelavo hrane
v skladu z novim začasnim okvirom Komisije za ukrepe državne pomoči lahko kmetje zdaj prejmejo pomoč v višini največ 100 000 evrov na kmetijo, podjetja, ki se ukvarjajo s predelavo in trženjem hrane, pa pomoč v višini največ 800 000 evrov.
Ta znesek se lahko dopolni s pomočjo de minimis. Ta vrsta nacionalne podpore za kmetijski sektor se lahko dodeli brez predhodne odobritve Komisije ob upoštevanju zgornje meje v višini 20 000 evrov oziroma 25 000 evrov v posebnih primerih.
Izredni tržni ukrepi
Pomoč za zasebno skladiščenje
Komisija je odobrila pomoč za zasebno skladiščenje za proizvode v sektorju mleka (posneto mleko v prahu, maslo, sir) in mesa (goveje, ovčje in kozje meso). Cilj tega ukrepa je stabilizacija trga z začasnim zmanjšanjem razpoložljive ponudbe. Ti ukrepi omogočajo začasni umik proizvodov s trga za najmanj 2 do 3 mesece in največ 5 do 6 mesecev.
Začasno odstopanje od pravil EU o konkurenci:
Komisija bo v skladu s členom 222 uredbe o skupni ureditvi trgov odobrila odstopanje od nekaterih pravil konkurence EU za sektor mleka, cvetja in krompirja. Ta odstopanja izvajalcem v obdobju največ 6 mesecev omogočajo samoorganizacijo in izvajanje tržnih ukrepov na njihovi ravni. Sektorju mleka bo na primer dovoljeno, da kolektivno načrtuje proizvodnjo mleka, sektorja cvetja in krompirja pa bosta lahko umaknila proizvode s trga. Dovoljeno bo tudi skladiščenje pri zasebnih izvajalcih. Gibanje cen življenjskih potrebščin se bo pozorno spremljalo, da se preprečijo škodljivi učinki.
Prožnost programov za podporo trgu
Komisija bo omogočila prožnost pri izvajanju programov za podporo trgu za vino, sadje in zelenjavo, namizne oljke in oljčno olje, čebelarstvo in šolsko shemo EU (ki zajema mleko, sadje in zelenjavo). Namen te prožnosti je omejiti razpoložljivo ponudbo v vsakem od sektorjev, da se omogoči ponovno uravnoteženje trgov. Poleg tega bo mogoča preusmeritev prednostnih nalog financiranja v ukrepe kriznega upravljanja.
Prožnost SKP
Države EU in kmetje se soočajo s praktičnimi težavami pri izpolnjevanju nekaterih zahtev SKP, zato je Komisija sprejela vrsto konkretnih ukrepov.
Podaljšanje roka za vloge za plačila v okviru skupne kmetijske politike:
rok bo podaljšan za en mesec, tako da bo kmetom na voljo več časa, da izpolnijo vloge za dohodkovno podporo in plačila za razvoj podeželja.
Manj pregledov na kmetijah na kraju samem
Države EU običajno izvajajo preglede na kraju samem, s katerimi zagotovijo, da upravičenci SKP izpolnjujejo pogoje za upravičenost. Vendar je v sedanjih izjemnih okoliščinah ključnega pomena čim bolj zmanjšati fizični stik med kmeti in inšpektorji. Komisija je zato uvedla pravila, ki omogočajo, da se obiski na kmetijah začasno nadomestijo z alternativnimi viri dokazov, kot so satelitski posnetki ali geografsko označene fotografije. Ta ukrep zagotavlja zanesljive preglede ob upoštevanju omejitev gibanja in zmanjševanju fizičnih stikov med kmeti in inšpektorji.
Pravna podlaga
Delegirana uredba Komisije (EU) 2020/591 o vzpostavitvi začasne izredne sheme pomoči za zasebno skladiščenje nekaterih sirov
Delegirana uredba Komisije (EU) 2020/592 o začasnih izjemnih ukrepih za odpravo motenj na trgu v sektorju sadja in zelenjave ter vinskem sektorju
Izvedbena uredba Komisije (EU) 2020/593 o ukrepih za stabilizacijo trga v sektorju krompirja
Izvedbena uredba Komisije (EU) 2020/594 o ukrepih za stabilizacijo trga v sektorju za rastline in cvetje
Izvedbena uredba Komisije (EU) 2020/595 o dodelitvi pomoči za zasebno skladiščenje ovčjega in kozjega mesa
Izvedbena uredba Komisije (EU) 2020/596 o dodelitvi pomoči za zasebno skladiščenje svežega ali ohlajenega mesa goveda
Izvedbena uredba Komisije (EU) 2020/597 o dodelitvi pomoči za zasebno skladiščenje masla
Izvedbena uredba Komisije (EU) 2020/598 o dodelitvi pomoči za zasebno skladiščenje posnetega mleka v prahu
Izvedbena uredba Komisije (EU) 2020/599 o načrtovanju proizvodnje v sektorju mleka in mlečnih proizvodov