Przejdź do treści głównej
Agriculture and rural development

Afryka

UE jest najważniejszym partnerem Afryki w dziedzinie handlu produktami rolnymi, inwestycji zagranicznych i pomocy rozwojowej.

Współpraca między UE a Unią Afrykańską

Rolnictwo i gospodarka na obszarach wiejskich to źródło utrzymania dla 70 proc. ludności Afryki. Obie te dziedziny odgrywają zatem zasadniczą rolę w zapewnieniu pokoju, dobrobytu i zintegrowanej przyszłości w Afryce.

Unia Europejska angażuje się wraz z Unią Afrykańską (UA) w zrównoważony rozwój sektora rolnego i obszarów wiejskich w Afryce. Dzięki ścisłej i strategicznej współpracy partnerstwo UA–UE w dziedzinie żywności i rolnictwa wspiera transfer wiedzy, dzielenie się dobrymi praktykami i działania przyczyniające się do tworzenia miejsc pracy i wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu w sektorach gospodarki wiejskiej afrykańskich państw.

Ursula von der Leyen

Chciałabym, aby Europa przyjęła kompleksową strategię dotyczącą Afryki, która jest naszym bliskim sąsiadem i najbardziej naturalnym partnerem.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej

Rolnictwo w partnerstwie Afryka–UE

W ramach partnerstwa Afryka–UE Unia Afrykańska i Unia Europejska współdziałają na rzecz zacieśnienia współpracy gospodarczej i promowania zrównoważonego rozwoju zgodnie ze wspólną strategią Afryka–UE.

Na szóstym szczycie UE–UA w lutym 2022 r. uzgodniono dokument „wspólna wizja 2030”, w którym na nowo położono nacisk na partnerstwo Afryka-UE.

Rolnictwo odgrywa kluczową rolę w przyszłości partnerstwa. Dzięki współpracy Unii Afrykańskiej i Unii Europejskiej możliwe jest wspieranie zrównoważonego rozwoju gospodarczego, społecznego i środowiskowego kontynentu afrykańskiego. Zostało to potwierdzone we wspólnej wizji 2030 na szóstym szczycie UA–UE.

Konferencje ministrów rolnictwa Unia Afrykańska–UE

Dialog polityczny między ministrami odgrywa wiodącą rolę w partnerstwie Afryka–UE w dziedzinie rolnictwa.

  1. Lipiec 2016

    Podczas pierwszej konferencji ministrów rolnictwa UA–UE, która odbyła się w Noordwijk w lipcu 2016 r., zwrócono uwagę na rolnictwo i sektor rolno-spożywczy jako kluczowe obszary zrównoważonego rozwoju i tworzenia miejsc pracy w Afryce.

  2. Lipiec 2017

    Druga konferencja ministrów rolnictwa UA-UE, która odbyła się w lipcu 2017 r. w Rzymie, przyniosła wymierne i realistyczne rezultaty, które zostały wykorzystane podczas piątego szczytu UA–UE w listopadzie 2017 r. w Abidżanie. Rezultaty te to m.in. innowacyjne finansowanie, partnerstwa badawcze i edukacyjne, rozwój oznaczeń geograficznych, praktyki zrównoważonego zarządzania, a także działania w zakresie zmiany klimatu, strat żywności i marnotrawienia żywności.

  3. Czerwiec 2019

    Podczas trzeciej konferencji ministerialnej, która odbyła się w Rzymie 21 czerwca 2019 r., obie Unie zobowiązały się do dalszego zacieśniania partnerstwa w dziedzinie żywności i rolnictwa przez wspólną deklarację polityczną i program działania.

  4. Czerwiec 2021

    Podczas czwartej konferencji ministerialnej 22 czerwca 2021 r. skupiono się na inwestycjach i konkurencyjności, badaniach naukowych i innowacjach, rozwiązaniach cyfrowych i regionalnej integracji handlowej.

  5. Czerwiec 2023

    Piąta konferencja ministrów rolnictwa UA–UE odbyła się 30 czerwca 2023 r. w Rzymie (w siedzibie FAO). Składała się ona z czterech sesji tematycznych wysokiego szczebla: i) zrównoważone inwestycje wspierające sektor rolno-spożywczy, ii) badania naukowe i innowacje na rzecz inteligentniejszych polityk i technologii, iii) odporność systemów rolno-spożywczych na zmianę klimatu oraz iv) regionalna integracja handlowa. Podczas konferencji odbyły się również wydarzenia towarzyszące i ministerialna sesja plenarna.

Grupa zadaniowa ds. obszarów wiejskich w Afryce

W 2018 r. Komisja Europejska utworzyła grupę zadaniową ds. obszarów wiejskich w Afryce (TFRA). Grupa ta miała wzmacniać partnerstwo UE i Afryki w zakresie żywności i rolnictwa poprzez doradzanie, jak najlepiej przyczynić się do zrównoważonego rozwoju i tworzenia miejsc pracy w sektorze rolno-spożywczym i gospodarce wiejskiej w Afryce.

W skład TFRA wchodziło jedenastu niezależnych ekspertów w dziedzinie rolnictwa, przedsiębiorczości, handlu, polityki rozwoju i migracji.

W marcu 2019 r. grupa opublikowała sprawozdanie wykonawcze, w którym określiła strategie i zalecenia dotyczące transformacji obszarów wiejskich w Afryce.

Zalecenia te pozwoliły przygotować program transformacji obszarów wiejskich uzgodniony przez komisarzy i ministrów rolnictwa UE i UA podczas czwartej konferencji ministrów rolnictwa UA–UE.

Plan działania Afryka–Europa na rzecz transformacji rolnictwa

W oparciu o zalecenia zawarte w sprawozdaniu grupy zadaniowej UA i UE zatwierdziły deklarację polityczną i zainicjowały plan działania na rzecz transformacji rolnictwa na trzeciej konferencji ministrów rolnictwa UA–UE w czerwcu 2019 r.

Wydarzenia