Ugrás a fő tartalomra
Agriculture and rural development

Afrika

Az EU Afrika első számú partnere a mezőgazdasági termékek kereskedelme, a külföldi beruházások és a fejlesztési támogatás terén.

Az Afrikai Unió és az EU közötti együttműködés

A mezőgazdaság és a vidéki gazdaság az afrikai népesség 70%-ának megélhetési forrásaként alapvető szerepet játszik abban, hogy Afrikának békés és virágzó jövője legyen.

Az Európai Unió (EU) az Afrikai Unióval (AU) együtt létfontosságúnak tartja Afrika mezőgazdasági ágazatának és vidéki területeinek fenntartható fejlődését. Az Afrikai Unió és az EU élelmezési és mezőgazdasági partnerségre lépett, mely szoros stratégiai együttműködés révén ösztönzi a tudástranszfert, a bevált módszerek megosztását, valamint a munkahelyteremtéshez és az inkluzív növekedéshez hozzájáruló intézkedéseket Afrika vidéki gazdaságában.

Ursula von der Leyen

„Azt szeretném, hogy közeli szomszédunk és legtermészetesebb partnerünk, Afrika tekintetében Európa átfogó stratégiát kövessen.”

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke

A mezőgazdaság szerepe az Afrika–EU partnerségben

Az Afrika–EU partnerség keretében az EU az Afrikai Unióval együtt azon munkálkodik, hogy szorosabbá tegye a gazdasági együttműködést és előmozdítsa a fenntartható fejlődést, az Afrika–EU közös stratégia iránymutatásának megfelelően.

A 2022. februári hatodik EU–AU csúcstalálkozón a felek elfogadták a „Közös jövőkép 2030-ra” című dokumentumot, amely megújult hangsúlyt fektet az Afrika-EU partnerségre.

A mezőgazdaság kulcsszerepet játszik a a partnerség jövőjében. Az AU és az EU együttműködésével elő tudja mozdítani az afrikai kontinens fenntartható gazdasági, társadalmi és környezeti fejlődését. Ezt az elkötelezettséget erősítette meg a hatodik EU–AU csúcstalálkozón elfogadott „Közös jövőkép 2030-ra” című dokumentum

AU–EU mezőgazdasági miniszteri konferenciák

A miniszterek közötti politikai párbeszéd az Afrika-EU mezőgazdasági partnerség homlokterében áll.

  1. 2016. július

    2016 júliusában Noordwijk adott otthont az első AU-EU mezőgazdasági miniszteri konferenciának, melyen a résztvevők a mezőgazdaságot és az agrár-élelmiszeripari vállalkozásokat jelölték meg kulcsfontosságú területként, ahol elő lehet mozdítani a fenntartható fejlődést és a munkahelyteremtést Afrikában.

  2. 2017. július

    A 2017 júliusában Rómában tartott második AU–EU mezőgazdasági miniszteri konferencia kézzelfogható és megvalósítható eredménnyel zárult, amely kiindulópontként szolgált a 2017 novemberében Abidjanban tartott ötödik AU–EU csúcstalálkozóhoz. A párbeszéd eredményét képező területek: innovatív finanszírozás, kutatási és oktatási partnerségek, a földrajzi jelzések kifejlesztése, fenntartható gazdálkodási módszerek, valamint az éghajlatváltozással, az élelmiszer-veszteséggel és az élelmiszer-pazarlással kapcsolatos fellépés.

  3. 2019. június

    A 2019. június 21-én Rómában tartott harmadik miniszteri konferencián mindkét Unió elkötelezte magát amellett, hogy közös politikai nyilatkozat és cselekvési program révén még szorosabbá fűzi az élelmiszer- és mezőgazdasági partnerséget.

  4. 2021. június

    A 2021. június 22-én tartott negyedik miniszteri konferencia középpontjában a beruházások és a versenyképesség, a kutatás és innováció, a digitális megoldások és a regionális kereskedelmi integráció állt.

  5. 2023. június

    Az ötödik AU-EU mezőgazdasági miniszteri konferenciára 2023. június 30-án került sor Rómában (a FAO épületeiben). A rendezvény négy magas szintű tematikus ülésből állt: i. fenntartható beruházások az agrár-élelmiszeripar támogatására, ii. az intelligensebb szakpolitikák és technológiák kifejlesztését szolgáló kutatás és innováció, iii. az agrár-élelmiszeripari rendszerek éghajlatváltozással szembeni rezilienciája és iv. regionális kereskedelmi integráció. A tematikus üléseket több kísérő rendezvény és egy miniszteri plenáris ülés egészítette ki.

Afrika vidéki területeivel foglalkozó munkacsoport

Az Afrika vidéki területeivel foglalkozó munkacsoportot az Európai Bizottság hozta létre 2018-ban azzal a céllal, hogy megerősítse az EU és az AU közötti partnerséget az élelmiszer-ágazat és a mezőgazdaság területén. A munkacsoport feladata az volt, hogy tanáccsal szolgáljon arról, hogyan lehet a legjobban hozzájárulni a fenntartható fejlődéshez és a munkahelyteremtéshez az afrikai agrár-élelmiszeripari ágazatban és a vidéki gazdaságban.

Az Afrika vidéki területeivel foglalkozó munkacsoportban független mezőgazdasági, agráripari, kereskedelmi, fejlesztéspolitikai, illetve migrációs szakértők vettek részt, összesen tizenegyen.

A munkacsoport 2019 márciusában tette közzé összefoglaló jelentését, amelyben stratégiákat és ajánlásokat fogalmazott meg Afrika vidéki térségeinek átalakítására.

Az ajánlások alapul szolgáltak annak a vidékfejlesztési menetrendnek a kidolgozásához, amelyet az EU és az AU mezőgazdasági biztosai és miniszterei a negyedik AU–EU mezőgazdasági miniszteri konferencián elfogadtak.

A vidék átalakítására vonatkozó, Afrika és Európa közötti cselekvési program

A munkacsoport összefoglaló jelentésében leírt ajánlások alapján az AU és az EU 2019 júniusában, a harmadik AU–EU mezőgazdasági miniszteri konferencián politikai nyilatkozatot hagyott jóvá, és útjára indította a vidékátalakítási cselekvési programot.

Események