Glavni sadržaj
Agriculture and rural development

Afrika

EU je najveći partner Afrike u trgovini poljoprivrednim proizvodima, stranim ulaganjima i razvojnoj pomoći.

Suradnja Afričke unije i EU-a

Poljoprivreda i ruralno gospodarstvo kao izvor sredstava za život 70 % afričkog stanovništva ključni su za mirnu, prosperitetnu i integriranu budućnost Afrike.

Zajedno s Afričkom unijom (AU) Europska unija (EU) zalaže se za održivi razvoj afričkog poljoprivrednog sektora i ruralnih područja. Intenzivnom i strateškom suradnjom partnerstvo Afričke unije i EU-a u području hrane i poljoprivrede promiče prijenos znanja, razmjenu primjera dobre prakse i mjere kojima se pridonosi otvaranju radnih mjesta i uključivu rastu u afričkom ruralnom gospodarstvu.

Ursula von der Leyen

Željela bih da Europa donese sveobuhvatnu strategiju za Afriku, koja je naš bliski susjed i najprirodniji partner.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen

Poljoprivreda u Partnerstvu Afrike i EU-a

Partnerstvom Afrike i EU-a Afrička unija i EU jačaju gospodarsku suradnju i promiču održivi razvoj u skladu sa zajedničkom strategijom Afrike i EU-a.

Na šestom sastanku na vrhu EU-a i Afričke unije u veljači 2022. dogovoren je dokument Zajednička vizija za 2030., u kojem se ponovno ističe usmjerenost na partnerstvo Afrike i EU-a.

Poljoprivreda je ključna za budućnost tog partnerstva. Afrička unija i EU mogu suradnjom poticati održiv gospodarski, socijalni i ekološki razvoj afričkog kontinenta. To je potvrđeno u Zajedničkoj viziji za 2030., dokumentu sa šestog sastanka na vrhu Afričke unije i EU-a.

Ministarske konferencije Afričke unije i EU-a o poljoprivredi

Partnerstvo Afrike i EU-a u području poljoprivrede temelji se na ministarskom političkom dijalogu.

  1. Srpanj 2016.

    Na prvoj ministarskoj konferenciji Afričke unije i EU-a o poljoprivredi, održanoj u Noordwijku u srpnju 2016., poljoprivreda i poljoprivredno-prehrambena industrija istaknuta su kao ključna područja za održiv razvoj i otvaranje radnih mjesta u Africi.

  2. Srpanj 2017.

    Na drugoj ministarskoj konferenciji Afričke unije i EU-a o poljoprivredi, održanoj u srpnju 2017. u Rimu, ostvareni su konkretni i realistični rezultati, na kojima se temeljio peti sastanak na vrhu Afričke unije i EU-a u studenom 2017. u Abidjanu. Rezultati su obuhvaćali inovativno financiranje, istraživačka i obrazovna partnerstva, razvoj oznaka zemljopisnog podrijetla, održive načine upravljanja, mjere u području klimatskih promjena te gubitak i rasipanje hrane.

  3. Lipanj 2019.

    Na trećoj ministarskoj konferenciji održanoj u Rimu 21. lipnja 2019. obje su se unije zajedničkom političkom izjavom i programom djelovanja obvezale na daljnje jačanje partnerstva u području hrane i poljoprivrede.

  4. Lipanj 2021.

    Središnje teme četvrte ministarske konferencije održane 22. lipnja 2021. bile su ulaganja i konkurentnost, istraživanje i inovacije, digitalna rješenja i regionalna trgovinska integracija.

  5. Lipanj 2023.

    Peta ministarska konferencija Afričke unije i EU-a o poljoprivredi održana je 30. lipnja 2023. u Rimu (u prostorima FAO-a). Održana su četiri tematska sastanka na visokoj razini: i. održiva ulaganja za potporu poljoprivredno-prehrambenom sektoru, ii. istraživanje i inovacije za pametnije politike i tehnologije, iii. otpornost poljoprivredno-prehrambenih sustava na klimatske promjene i iv. regionalna trgovinska integracija. Organizirana su i popratna događanja te plenarna ministarska sjednica.

Radna skupina za ruralnu Afriku

Nastojeći ojačati partnerstvo EU-a i Afričke unije u području hrane i poljoprivrede savjetovanjem o tome kako najbolje pridonijeti održivom razvoju i otvaranju radnih mjesta u afričkom poljoprivredno-prehrambenom sektoru i ruralnom gospodarstvu Europska komisija 2018. osnovala je Radnu skupinu za ruralnu Afriku (TFRA).

Radna skupina uključivala je 11 neovisnih stručnjaka za poljoprivredu, poljoprivredno poslovanje, trgovinu, razvojnu politiku i migracije.

U ožujku 2019. objavila je izvršno izvješće u kojem su utvrđene strategije i preporuke za preobrazbu afričkih ruralnih područja.

Preporuke su poslužile kao temelj za program preobrazbe ruralnih područja koji su dogovorili povjerenici i ministri poljoprivrede EU-a i Afričke unije na četvrtoj ministarskoj konferenciji dviju unija o poljoprivredi.

Akcijski plan Afrike i Europe za preobrazbu ruralnih područja

Na temelju preporuka iz izvješća TFRA-e Afrička unija i EU podržale su političku izjavu i u lipnju 2019. na trećoj ministarskoj konferenciji Afričke unije i EU-a donijele akcijski plan preobrazbe ruralnih područja.

Događanja