Přejít na hlavní obsah
Agriculture and rural development

Afrika

V oblasti obchodu se zemědělskými produkty, zahraničních investic a rozvojové pomoci je Evropská unie hlavním partnerem Afriky.

Spolupráce Africká unie–EU

Zemědělství a venkovské hospodářství jsou zdrojem obživy pro 70 % obyvatel Afriky, takže hrají zásadní roli pro zajištění mírové, prosperující a integrované budoucnosti afrického kontinentu.

Evropská unie se společně s Africkou unií (AU) zavázala k podpoře udržitelného rozvoje afrického zemědělství a venkovských oblastí. Prostřednictvím intenzivní strategické spolupráce se v rámci partnerství AU-EU v oblasti potravin a zemědělství podporuje předávání znalostí, sdílení osvědčených postupů a přijímání opatření, jež přispívají ke vzniku pracovních míst a růstu podporujícímu začlenění v africkém venkovském hospodářství.

Ursula von der Leyen

Chtěla bych, aby Evropa měla komplexní strategii pro Afriku, našeho blízkého souseda a nejpřirozenějšího partnera.

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Zemědělství v rámci partnerství Afrika-EU

V rámci partnerství Afrika-EU spolupracují obě strany na posílení hospodářské spolupráce a podpoře udržitelného rozvoje v souladu se společnou strategií Afrika-EU.

Na šestém summitu Evropské unie a Africké unie konaném v únoru 2022 byla dohodnuta Společná vize pro rok 2030, v níž je uveden obnovený důraz na partnerství mezi Afrikou a EU.

Zemědělství hraje v budoucnosti tohoto partnerství jednu z klíčových úloh. Na základě vzájemné spolupráce mohou obě unie podpořit udržitelný hospodářský, sociální a environmentální rozvoj afrického kontinentu. Tento přístup je součástí Společné vize pro rok 2030, na níž se strany dohodly během 6. summitu AU-EU.

Konference ministrů zemědělství AU-EU

Politický dialog mezi ministry tvoří základ partnerství mezi Afrikou a EU v oblasti zemědělství.

  1. červenec 2016

    První ministerská konference AU-EU o zemědělství, která se konala v červenci 2016 v Noordwijku, zdůraznila, že zemědělství a zemědělsko-potravinářské podniky mají pro udržitelný rozvoj a vytváření pracovních míst v Africe zásadní význam.

  2. červenec 2017

    Druhá ministerská konference AU-EU o zemědělství, která proběhla v červenci 2017 v Římě, přinesla hmatatelné a realistické výsledky, které byly podkladem pro 5. summit AU-EU konaný v listopadu 2017 v Abidžanu. K výsledkům jednání patřily možnosti inovativního financování, partnerství v oblasti výzkumu a vzdělávání, rozvoj zeměpisných označení, postupy udržitelného řízení, jakož i opatření v oblasti změny klimatu, potravinových ztrát a plýtvání potravinami.

  3. červen 2019

    Na třetí ministerské konferenci, která se konala 21. června 2019 v Římě, se obě Unie zavázaly dále posílit partnerství v oblasti potravinářství a zemědělství prostřednictvím společného politického prohlášení a akčního programu.

  4. červen 2021

    4. ministerská konference konaná 22. června 2021 se zaměřila na investice a konkurenceschopnost, výzkum a inovace, digitální řešení a regionální obchodní integraci.

  5. červen 2023

    5. ministerská konference AU-EU o zemědělství proběhla 30. června 2023 v Římě (v prostorách FAO). Program sestával ze čtyř tematických zasedání na vysoké úrovni, která se zaměřila na: i) udržitelné investice na podporu zemědělsko-potravinářského odvětví, ii) výzkum a inovace pro inteligentnější politiky a technologie, iii) odolnost zemědělsko-potravinářských systémů vůči změně klimatu a iv) regionální obchodní integraci. Zahrnovala rovněž doprovodné akce a zasedání ministrů.

Pracovní skupina pro venkovské oblasti Afriky

Cílem Pracovní skupiny pro venkovské oblasti Afriky (TFRA), kterou zřídila Evropská komise v roce 2018, je posílit partnerství EU a AU v oblasti potravinářství a zemědělství poskytováním poradenství, jak nejlépe přispět k udržitelnému rozvoji a vytváření pracovních míst v africkém zemědělsko-potravinářském odvětví a venkovské ekonomice.

Součástí uvedené pracovní skupiny bylo 11 nezávislých odborníků v oblasti zemědělství, zemědělství, obchodu, rozvojové politiky a migrace.

V březnu 2019 zveřejnila pracovní skupina svou výkonnou zprávu, v níž jsou uvedeny strategie a doporučení pro transformaci afrických venkovských oblastí.

Doporučení připravila základ pro agendu pro transformaci venkova, na níž se dohodli komisaři EU a AU pro zemědělství a ministři zemědělství EU a AU na čtvrté ministerské konferenci AU-EU o zemědělství.

Africko-evropská akční agenda pro transformaci venkova

Na základě doporučení z výkonné zprávy TFRA schválila Africká a Evropská unie politické prohlášení a na třetí ministerské konferenci AU-EU o zemědělství konané v červnu 2019 zveřejnila akční agendu pro transformaci venkova.

Aktuality