Aafrika Liidu ja ELi koostöö
70 % Aafrika elanikkonnast saab elatist põllumajandusest ja maamajandusest, millel on oluline roll rahuliku, jõuka ja võrdse tuleviku tagamisel Aafrikas.
Euroopa Liit (EL) ja Aafrika Liit (AL) on pühendunud Aafrika põllumajanduse ja maapiirkondade kestlikule arengule. Tugeva ja strateegilise koostöö kaudu edendab ALi ja ELi partnerlus toidu ja põllumajanduse alal teadmiste ja parimate tavade vahetamist ning meetmeid, mis aitavad kaasa töökohtade loomisele ja kaasavale majanduskasvule Aafrika maapiirkondade majanduses.
Põllumajandus Aafrika ja ELi partnerluses
Aafrika ja ELi partnerluse raames teevad Aafrika Liit ja EL koostööd, et tugevdada majanduskoostööd ja edendada kestlikku arengut, juhindudes Aafrika ja ELi ühisstrateegiast.
2022. aasta veebruaris toimunud kuuendal ELi ja ALi tippkohtumisel lepiti kokku ühisavalduses „A Joint Vision for 2030“ (Ühine visioon aastaks 2030), milles tutvustatakse uut lähenemist Aafrika ja ELi partnerlusele.
Põllumajandusel on partnerluse tuleviku seisukohast oluline roll. Aafrika Liit ja EL saavad koostöös edendada Aafrika mandri kestlikku majanduslikku, sotsiaalset ja keskkonnaalast arengut. Seda kinnitati ELi ja Aafrika Liidu kuuendal tippkohtumisel vastu võetud ühisavalduses „A Joint Vision for 2030“.
Aafrika Liidu ja ELi põllumajandusministrite konverentsid
Ministritevaheline poliitiline dialoog on Aafrika ja ELi põllumajanduspartnerluses esiplaanil.
- Juuli 2016
2016. aasta juulis Noordwijkis toimunud Aafrika Liidu ja ELi põllumajandusministrite esimesel konverentsil nimetati põllumajandust ja põllumajandusettevõtlust peamiste kestliku arengu ja töökohtade loomise valdkondadena Aafrikas.
- Juuli 2017
2017. aasta juulis Roomas toimunud Aafrika Liidu ja ELi põllumajandusministrite teisel konverentsil seati konkreetsed ja realistlikud eesmärgid, mida võeti arvesse ka 2017. aasta novembris Abidjanis toimunud viiendal Aafrika Liidu ja ELi tippkohtumisel. Eesmärgid hõlmasid uuenduslikku rahastamist, teadus- ja hariduspartnerlusi, geograafiliste tähiste arendamist, kestliku majandamise tavasid ning kliimamuutuste, toidukao ja toidujäätmete tekke vastaseid meetmeid.
- Juuni 2019
Kolmandal ministrite konverentsil Roomas 21. juunil 2019 võtsid mõlemad liidud kohustuse tugevdada ühise poliitilise deklaratsiooni ja tegevuskava kaudu veelgi partnerlust toidutootmise ja põllumajanduse vallas.
- Juuni 2021
22. juunil 2021 toimunud neljandal ministrite konverentsil keskenduti investeeringutele ja konkurentsivõimele, teadusuuringutele ja innovatsioonile, digilahendustele ja piirkondlikule kaubandusintegratsioonile.
- Juuni 2023
Aafrika Liidu ja ELi põllumajandusministrite viies konverents toimus 30. juunil 2023 Roomas (FAO ruumides). See koosnes neljast kõrgetasemelisest temaatilisest istungist: i) kestlik investeerimine põllumajandus- ja toidutootmissektori toetamiseks, ii) teadusuuringud ja innovatsioon arukama poliitika ja tehnoloogia huvides, iii) põllumajandus- ja toidutootmissüsteemide vastupanuvõime kliimamuutustele ning iv) piirkondlik kaubandusintegratsioon. Toimusid ka kõrvalüritused ja ministrite täiskogu istungjärk.
Aafrika maapiirkondade rakkerühm
Euroopa Komisjon asutas Aafrika maapiirkondade rakkerühma (TFRA) 2018. aastal ja selle eesmärk on tugevdada ELi ja ALi partnerlust toidutootmises ja põllumajanduses, andes nõu selle kohta, kuidas kõige paremini edendada kestlikku arengut ja töökohtade loomist Aafrika põllumajanduslikus toidutööstuses ja maamajanduses.
Aafrika maapiirkondade rakkerühma kuulus üksteist sõltumatut eksperti põllumajanduse, põllumajandusettevõtluse, kaubanduse, arengupoliitika alal või rändega seotud küsimustes.
Rakkerühm avaldas 2019. aasta märtsis aruande, milles tehakse kokkuvõte Aafrika maapiirkondade ümberkujundamise strateegiatest ja soovitustest.
Soovituste põhjal koostati maaelu ümberkujundamise tegevuskava, milles leppisid kokku ELi ja Aafrika Liidu põllumajandusvolinikud ja -ministrid Aafrika Liidu ja ELi põllumajandusministrite neljandal konverentsil.
Aafrika ja Euroopa tegevuskava maaelu ümberkujundamiseks
2019. aasta juunis toimunud kolmandal Aafrika Liidu ja ELi põllumajandusministrite konverentsil võtsid Aafrika Liit ja Euroopa Liit rakkerühma aruandes esitatud soovituste põhjal vastu poliitilise deklaratsiooni ja käivitasid maaelu ümberkujundamise tegevuskava.
Tegevuskava koosneb üheksast tegevusvaldkonnast Aafrika maaelu ümberkujundamiseks. Selles keskendutakse kestlike põllumajandustavade arendamisele, piirkondlike ja riiklike põllumajandustootjate organisatsioonide tugevdamisele, toiduohutuse parandamisele ning teadusuuringute ja innovatsiooni edendamisele.
