Направо към основното съдържание
Agriculture and rural development

Африка

Европейският съюз (ЕС) е водещият партньор на Африка по отношение на търговията, чуждестранните инвестиции и помощта за развитие в областта на селското стопанство.

Сътрудничество между Африканския съюз и ЕС

Като източник на препитание за 70 % от населението на Африка селското стопанство и икономиката в селските райони играят основна роля за осигуряването на мирно, интегрирано и изпълнено с просперитет бъдеще на Африка.

Заедно с Африканския съюз (АС) Европейският съюз е ангажиран с устойчивото развитие на селскостопанския сектор и селските райони в Африка. Благодарение на силно и стратегическо сътрудничество партньорството между АС и ЕС в областта на прехраната и селското стопанство насърчава трансфера на знания, споделянето на добри практики и осъществяването на действия, допринасящи за създаването на работни места и приобщаващ икономически растеж в селските райони в Африка.

Ursula von der Leyen

Бих искала Европа да има цялостна стратегия за Африка, която е наш близък съсед и най-естественият ни партньор.

Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия

Селското стопанство в рамките на партньорството Африка—ЕС

Чрез партньорството между Африка и ЕС двата съюза работят за укрепване на икономическото сътрудничество и насърчаване на устойчивото развитие, както е определено в Съвместната стратегия Африка-ЕС.

На шестата среща на високо равнище между ЕС и АС през февруари 2022 г. беше договорен документът Съвместна визия за 2030 г., в който се поставя подновен акцент върху партньорството между Африка и ЕС.

Селското стопанство играе ключова роля в бъдещето на партньорството. Като работят заедно, АС и ЕС могат да насърчават устойчивото икономическо, социално и екологично развитие на африканския континент. Това е заложено в Съвместната визия за 2030 г., приета на 6-ата среща на високо равнище между ЕС и АС.

Министерски конференции на АС и ЕС по въпросите на селското стопанство

Политическият диалог на равнище министри е в центъра на партньорството между Африка и ЕС в областта на селското стопанство.

  1. юли 2016 г.

    На първата министерска конференция на АС и ЕС по въпросите на селското стопанство, която се проведе в Нордвейк през юли 2016 г., селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост бяха изтъкнати като ключови области за устойчиво развитие и създаване на работни места в Африка.

  2. юли 2017 г.

    На втората министерска конференция на АС и ЕС по въпросите на селското стопанство, състояла се в Рим през юли 2017 г., бяха постигнати осезаеми и реалистични резултати, които бяха включени сред въпросите, обсъдени на петата среща на върха АС — ЕС през ноември 2017 г. в Абиджан. Резултатите обхващаха иновативно финансиране, научноизследователски и образователни партньорства, разработване на географски означения, практики за устойчиво управление, както и действия във връзка с изменението на климата и загубата и разхищението на храни.

  3. юни 2019 г.

    На третата министерска конференция, проведена в Рим на 21 юни 2019 г., и двата съюза поеха ангажимент за по-нататъшно укрепване на партньорството в областта на прехраната и селското стопанство чрез съвместна политическа декларация и програма за действие.

  4. юни 2021 г.

    Четвъртата министерска конференция (22 юни 2021 г.) беше посветена на инвестициите и конкурентоспособността, научните изследвания и иновациите, цифровите решения и интеграцията на регионалната търговия.

  5. юни 2023 г.

    Петата министерска конференция на АС и ЕС по въпросите на селското стопанство се проведе на 30 юни 2023 г. в Рим (в сградата на ФАО). Тя се състоеше от 4 тематични сесии на високо равнище: i) устойчиви инвестиции в подкрепа на хранително-вкусовата промишленост, ii) научни изследвания и иновации за по-интелигентни политики и технологии, iii) устойчивост на системите на хранително-вкусовата промишленост спрямо изменението на климата и iv) интеграция на регионалната търговия. Конференцията включваше също така съпътстващи прояви и пленарна сесия на министрите.

Работна група за селските райони в Африка

Създадената от Европейската комисия през 2018 г. Работна група за селските райони в Африка (TFRA) имаше за цел да укрепи партньорството между ЕС и АС в областта на храните и селското стопанство, като съветва как най-добре да се допринесе за устойчивото развитие и създаването на работни места в хранително-вкусовата промишленост и икономиката на селските райони в Африка.

TFRA включваше 11 независими експерти в областта на селското стопанство, аграрния бизнес, търговията, политиката за развитие и миграцията.

Групата публикува своя обобщаващ доклад през март 2019 г., като определи стратегии и препоръки за трансформацията на селските райони в Африка.

Препоръките поставиха основата на програмата за трансформиране на селските райони, договорена от комисарите и министрите по въпросите на селското стопанство от ЕС и АС по време на четвъртата министерска конференция на АС и ЕС по въпросите на селското стопанство.

Програма за действие Африка—Европа за трансформиране на селските райони

Въз основа на препоръките от доклада на TFRA, на третата министерска конференция на АС и ЕС по въпросите на селското стопанство през юни 2019 г. АС и ЕС приеха политическа декларация и поставиха началото на програма за действие за трансформиране на селските райони

Прояви

Новини