Ekologické princípy
Venovať sa ekologickému poľnohospodárstvu znamená rešpektovať princípy, pravidlá a požiadavky ekologického poľnohospodárstva. Záujemcovia, ktorí by sa chceli stať ekologickými poľnohospodármi, by sa mali oboznámiť s potrebnými právnymi predpismi, aby si plne uvedomovali svoju zodpovednosť.
Pred začatím akejkoľvek činnosti v odvetví ekologickej poľnohospodárskej výroby by ste sa mali obrátiť na príslušný poľnohospodársky orgán vo vašej krajine. Poskytnú vám informácie o tom, ktoré podporné opatrenia sú vám k dispozícii, a všeobecnejšie poradenstvo.
Certifikácia
Všetci výrobcovia potravín, sprostredkovatelia alebo obchodníci, ktorí majú záujem uvádzať na trh potraviny s ekologickým označením, sa musia zaregistrovať v štátnej alebo súkromnej inšpekčnej organizácii. Štátna inšpekčná organizácia, respektíve súkromná inšpekčná organizácia, je organizácia, ktorá overuje, že činnosť prevádzkovateľa je v súlade s právnymi predpismi v oblasti ekologickej poľnohospodárskej výroby. Každá krajina EÚ má možnosť výberu medzi štátnou alebo súkromnou organizáciou. V oboch prípadoch organizácia kontroluje dodržiavanie právnych predpisov Európskej únie v oblasti ekologickej poľnohospodárskej výroby.
Ak sa chcete stať ekologickým poľnohospodárom, musíte získať certifikát od inšpekčnej organizácie.
Súčasťou certifikácie je každoročná inšpekcia a súbor kontrol, ktoré sú zamerané na zabezpečenie dodržiavania právnych predpisov v oblasti ekologickej poľnohospodárskej výroby.
Súvisiace informácie
Konverzia
Poľnohospodárske podniky, na ktorých chcú záujemcovia produkovať ekologicky, musia prejsť procesom tzv. konverzie. Počas obdobia konverzie sa musia dodržiavať metódy ekologickej výroby, ale výsledný produkt sa napriek tomu nemôže predávať ako ekologický. Dĺžka obdobia konverzie závisí od druhu ekologického produktu:
- tri roky pre bobuľoviny, stromové ovocie a vinič,
- 12 mesiacov pre ošípané a hydinu,
- dva roky pre jednoročné plodiny slúžiace ako krmivo pre hospodárske zvieratá.
Pre ekologické poľnohospodárske podniky môže byť obdobie konverzie náročné. Zavedenie ekologických metód má často za následok nižšiu úrodu, pričom potraviny vyprodukované počas tohto obdobia nemožno predávať za vyššie ceny. Európska únia a krajiny EÚ preto ponúkajú rozličné podporné opatrenia s cieľom pomôcť ekologickým poľnohospodárom rozbehnúť výrobu.
Všetky rastliny vypestované počas obdobia konverzie musia pochádzať z ekologických semien.
Finančná podpora pre ekologických poľnohospodárov
Finančnú podporu EÚ možno využiť na konverziu na ekologické poľnohospodárstvo, ako aj na udržanie tohto stavu. Dôvodom je to, že ekologické poľnohospodárstvo zohráva dôležitú úlohu v rámci rozličných priorít rozvoja vidieka a prináša potenciálne výhody pre spoločnosť, ktoré zo zavedenia ekologických metód v poľnohospodárstve môžu plynúť.
Jednotlivé krajiny EÚ môžu prideľovať podporu rôznym spôsobom. Tak môžu reagovať na konkrétne výzvy, ktorým môžu ich ekologickí poľnohospodári čeliť.
Súvisiace informácie
Vnútroštátne a súkromné inšpekčné organizácie
Výskum, najlepšie postupy a poradenstvo
EÚ pomáha poľnohospodárom nielen finančne. Ekologickí poľnohospodári dostávajú aj poradenstvo o najlepších postupoch a spôsoboch osvojovania si nových a inovatívnych riešení. Vďaka tomu možno zvyšovať efektívnosť a v konečnom dôsledku aj rozpätie zisku.
Sieť SPP EÚ sa usiluje podporovať konkurencieschopné a udržateľné poľnohospodárstvo a lesné hospodárstvo, ktoré „dosahuje lepšie výsledky s menej zdrojmi“.
EÚ takisto pomáha poľnohospodárom zakladať organizácie výrobcov, ktoré ich pomáhajú chrániť pred nekalými obchodnými praktikami a poskytujú im podporu v období trhových výkyvov.
Súvisiace informácie
Poľnohospodársky poradenský systém
Výskum a inovácie v oblasti ekologickej výroby
Ekologické poľnohospodárstvo a SPP
Ekologickí poľnohospodári takisto môžu požiadať o rôzne formy podpory príjmu v súlade so spoločnou poľnohospodárskou politikou (SPP). Patria k nim priame platby a platby pre mladých poľnohospodárov.
Ekologickí poľnohospodári sú navyše automaticky oprávnení dostávať platby v rámci ekoschém. Tieto platby boli navrhnuté s cieľom stimulovať poľnohospodárov, aby prijímali rozhodnutia, ktoré sú šetrné z hľadiska životného prostredia. Automatické vyplácanie platieb ekologickým poľnohospodárom je prejavom vďaky za mnohé priaznivé vplyvy, ktoré má ekologické poľnohospodárstvo na životné prostredie.