Ekološka načela
Proizvoditi na ekološki način znači poštovati načela, pravila i zahtjeve ekološkog uzgoja. Svatko tko želi postati ekološki poljoprivrednik mora se upoznati s relevantnim zakonodavstvom kako bi bio svjestan svih svojih obveza.
Prije započinjanja svake aktivnosti u području ekološke poljoprivrede treba se obratiti nadležnom tijelu za poljoprivredu u matičnoj državi. Nadležna tijela pružaju informacije o dostupnim mjerama potpore te općenite savjete.
Certificiranje
Proizvođači, prerađivači i trgovci koji žele stavljati na tržište ekološku hranu moraju se registrirati pri nadležnom kontrolnom tijelu ili ustanovi, koji provjeravaju postupa li subjekt u skladu s pravilima o ekološkoj proizvodnji. Svaka država članica može za to imenovati javno ili privatno tijelo, ali pritom mora osigurati poštovanje pravila Europske unije o ekološkoj proizvodnji.
Ekološki proizvođač mora dobiti certifikat od nadležnog kontrolnog tijela.
To podrazumijeva godišnje inspekcije i kontrole kojima se osigurava usklađenost s pravilima o ekološkoj proizvodnji.
Povezane informacije
Prelazak na ekološku proizvodnju
Poljoprivredno gospodarstvo koje želi proizvoditi na ekološki način mora proći određeno prijelazno razdoblje. Tijekom tog razdoblja ono mora primjenjivati metode ekološke proizvodnje, ali se proizvodi ne mogu prodavati kao ekološki. Trajanje prijelaznog razdoblja ovisi o vrsti ekološkog proizvoda:
- tri godine za bobičasto voće, voćnjake i vinograde
- 12 mjeseci za svinjogojstvo i peradarstvo
- dvije godine za jednogodišnje usjeve za ishranu pašne stoke.
To može biti teško razdoblje za ekološke poljoprivrednike. Ekološki način proizvodnje često znači manji prinos, a ne može se postići ista cijena kao za certificirane ekološke proizvode. Stoga Europska unija i države članice ekološkim proizvođačima nude razne potpore kako bi im pomogli da stanu na noge.
Sve se bilje u prijelaznom razdoblju mora uzgajati iz ekološkog sjemena.
Financijska potpora za ekološke poljoprivrednike
EU pruža financijsku potporu i za prelazak na ekološki način proizvodnje i za održavanje ekološkog statusa. Na taj se način priznaje važno mjesto ekološke poljoprivrede među prioritetima ruralnog razvoja i koristi za društvo koje proizlaze iz ekološkog načina proizvodnje.
Države članice EU-a mogu dodjeljivati potporu na različite načine, ovisno o specifičnim izazovima s kojima se suočavaju njihovi ekološki proizvođači.
Povezane informacije
Nacionalne kontrolne ustanove i kontrolna tijela za dodatne informacije
Istraživanje, najbolja praksa i savjetovanje
EU ne podupire poljoprivrednike samo financijski. Ekološkim poljoprivrednicima dostupno je savjetovanje o najboljoj praksi i primjeni novih i inovativnih rješenja, što im omogućuje da poboljšaju učinkovitost i povećaju zaradu.
EU-ova mreža ZPP-a promiče konkurentnu i održivu poljoprivredu i šumarstvo koji s manje resursa postižu više i bolje.
Osim toga, EU pomaže poljoprivrednicima u osnivanju organizacija proizvođača koje ih štite od nepoštenih trgovačkih praksi i pruža potporu za vrijeme fluktuacija na tržištu.
Povezane informacije
Sustav za savjetovanje poljoprivrednika
Istraživanje i inovacije u ekološkoj poljoprivredi
Ekološka poljoprivreda i ZPP
Ekološki poljoprivrednici mogu se prijaviti i za druge oblike potpore dohotku u okviru zajedničke poljoprivredne politike (ZPP). To uključuje izravna plaćanja i plaćanja posebno namijenjena mladim poljoprivrednicima.
Osim toga, ekološki poljoprivrednici automatski stječu pravo na plaćanja u okviru ekoshema. Ta su plaćanja osmišljena kako bi se poljoprivrednici potaknuli da donose odluke koje su prihvatljive za okoliš, a automatski su dostupna ekološkim poljoprivrednicima kako bi se naglasile brojne koristi za okoliš koje proizlaze iz ekološkog načina proizvodnje.