New legislation from 2022
Nové právne predpisy o ekologickej poľnohospodárskej výrobe sa uplatňujú od 1. januára 2022, v nadväznosti na odklad ich vykonávania o jeden rok. Nové pravidlá odrážajú meniacu sa povahu tohto rýchlo rastúceho odvetvia. Cieľom nového nariadenia je zabezpečiť poľnohospodárom spravodlivú hospodársku súťaž a zároveň predchádzať podvodom a zachovať dôveru spotrebiteľov prostredníctvom týchto opatrení:
- zjednodušenie pravidiel výroby postupným rušením viacerých výnimiek,
- posilnenie kontrolného systému vďaka prísnejším preventívnym opatreniam a dôsledným kontrolám v rámci celého dodávateľského reťazca,
- povinnosť výrobcov v tretích krajinách dodržiavať rovnaký súbor pravidiel ako výrobcovia, ktorí vyrábajú v EÚ,
- pravidlá ekologickej výroby platné pre širší zoznam výrobkov (napr. soľ, korok, včelí vosk atď.) a dodatočné pravidlá pre výrobu (napr. v prípade raticovej zveri, králikov a hydiny),
- jednoduchšia certifikácia pre drobných poľnohospodárov vďaka novému systému skupinovej certifikácie,
- jednotnejší prístup k znižovaniu rizika náhodnej kontaminácie pesticídmi.
Súvisiace informácie
Konzultačný proces
Pri príprave nových právnych predpisov konzultuje EÚ so zainteresovanými stranami, ako aj s verejnosťou, aby posúdila ich názory k danému návrhu.
Nové právne predpisy týkajúce sa ekologickej poľnohospodárskej výroby neboli výnimkou a v rokoch 2012 a 2013 uskutočnila Európska komisia rozsiahlu konzultáciu. Získané informácie uľahčili Komisii proces rozhodovania v rámci tvorby nových právnych predpisov.
Harmonogram konzultácie
- marec 2014
Komisia predložila právne predpisy na základe vlastných odborných znalostiach, posúdení vplyvu a výsledkov konzultačného procesu.
Posúdenie vplyvu nového návrhu
Návrh Komisie z roku 2014 o novom nariadení pre odvetvie ekologického poľnohospodárstva
- november 2013
Druhé zasadnutie Poradnej skupiny pre ekologické poľnohospodárstvo nadviazalo na prácu z júna 2013.
- jún 2013
Zasadnutie Poradnej skupiny pre ekologické poľnohospodárstvo Poradná skupina pre ekologické poľnohospodárstvo (v súčasnosti známa ako CDG) zasadla v bežnom osadení s cieľom pokračovať v práci na legislatívnom návrhu.
- apríl 2013
Druhé zasadnutie Rozšírenej poradnej skupiny pre ekologické poľnohospodárstvo Poradná skupina sa druhýkrát stretla s cieľom nadviazať na prácu vykonanú v predchádzajúcich skupinách odborníkov a prostredníctvom verejných konzultácií.
- január až apríl 2013
Verejná konzultácia. Komisia dostala 44 846 odpovedí na pripravený dotazník a zainteresované strany a občania zaslali elektronickou poštou 1 450 voľných príspevkov.
Správa o verejnej konzultácii o nových právnych predpisoch o ekologickej poľnohospodárskej výrobe
- december 2012
Rozšírená poradná skupina pre ekologické poľnohospodárstvo (v súčasnosti známa ako skupina pre občiansky dialóg alebo CDG) zasadla k diskusii o novej legislatíve. Sprevádzala ich široká škála ďalších zainteresovaných strán.
- november 2012
Vypočutie odborníkov na tému medzinárodného obchodu ekologických produktov a globálnych otázok. Zástupcovia organizácií, ako sú skupiny výrobcov a kontrolné orgány tretích strán, uskutočnili prezentácie.
- október 2012
Vypočutie odborníkov na tému ekologickej výroby Európskej únie – kontroly a presadzovanie. Zainteresované strany, napríklad úrady hraničnej kontroly a organizácie výrobcov, uskutočnili prezentácie.
- september 2012
Vypočutie odborníkov na tému ekologického trhu EÚ – vnútorné trhy a štandardy. Zainteresované strany (napríklad spotrebiteľská organizácia alebo mimovládne organizácie na ochranu zvierat) uskutočnili prezentácie pred Komisiou.
Akčný plán pre ekologickú poľnohospodársku výrobu v EÚ
V marci 2021 Komisia spustila akčný plán pre EÚ v oblasti ekologickej poľnohospodárskej výroby. V akčnom pláne sa stanovuje cieľ Európskej zelenej dohody, ktorým je využívať do roku 2030 v ekologickom poľnohospodárstve 25 % poľnohospodárskej pôdy.
Plán pozostáva z 23 opatrení rozdelených do troch osí.
- Os č. 1: stimulovať dopyt a zaručiť dôveru spotrebiteľov.
- Os č. 2: stimulovať konverziu a posilniť celý hodnotový reťazec.
- Os č. 3: ekologická poľnohospodárska výroba, ktorá ide príkladom: zlepšiť prínos ekologického poľnohospodárstva k udržateľnosti životného prostredia.

V akčnom pláne pre ekologickú poľnohospodársku výrobu sa stanovuje rozvoj ekologického poľnohospodárstva v celej EÚ, a to prostredníctvom posilnenia výroby, zvýšenia dopytu a zlepšenia udržateľnosti.
Výskum a inovácie v ekologickom poľnohospodárstve
Výskum a inovácie sú jednou z priorít programu Európskej komisie a poľnohospodárstvo nie je výnimkou.
Horizont 2020 a Horizont Európa
EÚ financuje v rámci právnych predpisov programov Horizont 2020 a Horizont Európa rôzne výskumné projekty. Komisia v rámci konzultácií so zainteresovanými stranami pripravila viacročné pracovné programy zamerané na stimuláciu rastu a vytváranie pracovných miest. Tieto programy kombinujú súkromné investície s finančnými prostriedkami EÚ na financovanie výskumu, ktorý bude mať hmatateľné výsledky.
Program Horizont 2020 pre poľnohospodárstvo sa zameriaval najmä na to, ako zvýšiť účinnosť výroby a zároveň predchádzať škodám na životnom prostredí. Viaceré z týchto projektov sa priamo týkajú ekologickej výroby a stále prebiehajú.
EIP-AGRI
Európske partnerstvo v oblasti inovácií zamerané na poľnohospodársku produktivitu a udržateľnosť (EIP-AGRI) spája poľnohospodárov a výskumných pracovníkov s cieľom urýchliť inovácie. EIP-AGRI má osobitnú skupinu, ktorá sa zameriava na nové prístupy k ekologickému poľnohospodárstvu. Skupina pracovala na optimalizácii výnosov z ornej pôdy a vo svojej záverečnej správe zhrnula niekoľko najlepších postupov.
EIT
Na podporu inovácií zriadila EÚ Európsky inovačný a technologický inštitút (EIT). EIT-Food je zameraný na podnikanie a inovácie v potravinárskom odvetví.
Súvisiace odkazy
EU Organic Awards
Awards recognising excellence in the organic value chain in the EU. These awards will be awarded for the second time in 2023.
Nová spoločná poľnohospodárska politika 2023 – 2027
Kľúčové prvky spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2023 až 2027.
Spolupráca a odborné poradenstvo
Ako EÚ spolupracuje s odborníkmi, so záujmovými skupinami a s verejnosťou v záujme prípravy lepších právnych predpisov a nariadení.