Komise představuje Vizi pro zemědělství a potraviny, která má zajistit prohloubení důvěry a rozvoj dialogu v celém hodnotovém řetězci v rámci EU i celosvětově. Jedním ze základních prvků vize je úzká spolupráci s příslušnými institucemi, zemědělci, provozovateli potravinového řetězce a občanskou společností na místní a regionální úrovni, v jejímž rámci se řeší obavy a náměty těchto zúčastněných stran.
Vize uznává zásadní úlohu zemědělců v našem životě a usiluje o zvýšení konkurenceschopnosti a přitažlivosti zemědělsko-potravinářského odvětví. Nastiňuje základní podmínky toho, aby odvětví prosperovalo, inovovalo a přinášelo prospěch společnosti v současnosti, v příštích letech i v roce 2040.
V návaznosti na zprávu strategického dialogu o budoucnosti zemědělství EU a po konzultaci s Evropským výborem pro zemědělství a potraviny je cílem vize zajistit dlouhodobou konkurenceschopnost a udržitelnost zemědělského a potravinářského odvětví EU. Na základě nejnovějších výsledků Eurobarometru se většina občanů EU shoduje na tom, že zajištění stabilních dodávek potravin v EU za každých okolností má zásadní význam.
V rámci vize bylo vytyčeno několik prioritních oblastí – průřezovými hnacími silami by měly být zjednodušení pravidel EU, výzkum, inovace a digitalizace.
Sdělení: Vize pro zemědělství a potraviny
Faktografický přehled: Vize pro zemědělství a potraviny
Komisař Hansen představil očekávanou Vizi pro zemědělství a potraviny

- Důležité
- Tisková zpráva
Komise předkládá svou Vizi pro zemědělství a potraviny, což je ambiciózní plán pro budoucnost zemědělství a potravinářství v Evropě. Tento plán vytváří podmínky pro atraktivní, konkurenceschopný, odolný, na budoucnost orientovaný a spravedlivý zemědělsko-potravinářský systém pro současné i budoucí generace.
Vybudovat atraktivní zemědělsko-potravinářské odvětví
Vize vyzývá k vytvoření vhodných podmínek, které budoucí generace povzbudí k tomu, aby se věnovaly produkci potravin, prosazováním spravedlivého příjmu, veřejné podpory a transparentnosti v potravinovém řetězci.
Evropští zemědělci mají zásadní význam pro zajištění potravin a poskytování zdravých a kvalitních potravin občanům. Celé zemědělsko-potravinářské odvětví a venkovské oblasti však čelí mnoha výzvám.
- zajistit budoucnost zemědělců, aby bylo zemědělství finančně životaschopné, a bojovat proti nekalým praktikám: přilákat příjmy z více zdrojů, podpořit spravedlivější postavení v potravinovém řetězci, aby zemědělci mohli prosperovat a dosahovat spravedlivých příjmů.
- řádně odměňovat ekosystémové služby
- vytvářet příležitosti pro mladé lidi ve venkovských oblastech: povzbudit budoucí generace, aby si zvolily profese v zemědělství, využít podnikatelského potenciálu zemědělsko-potravinářského odvětví pro novou vlnu inovativních zemědělsko-potravinářských podniků
Ve prospěch zemědělců, zemědělsko-potravinového řetězce a v konečném důsledku i občanů vize navrhuje:
- revizi pravidel o nekalých obchodních praktikách a nařízení o společné organizaci trhů
- přijít s novou, spravedlivější, jednodušší a cílenější společnou zemědělskou politiku
- posílit Středisko EU pro sledování zemědělsko-potravinového řetězce
- představit bioekonomickou strategii
- vytvořit ambiciózní investiční agendu
- realizovat strategii generační obnovy
- zřídit Středisko EU pro sledování zemědělské půdy
Další informace
Nekalé obchodní praktiky v potravinovém řetězci

Podporovat konkurenceschopnost a odolnost odvětví
Zemědělsko-potravinový řetězec čelí různým tlakům, od dopadu změny klimatu přes celosvětovou konkurenci až po vyšší ceny energií. Potravinové zabezpečení a potravinová soběstačnost je v Evropě i nadále prioritou.
- rozvíjet odolnost vůči geopolitickým změnám: diverzifikovat obchodní vztahy, vytvářet nové vývozní příležitosti, usilovat o mezinárodní partnerství
- zajistit, aby všechny produkty měly stejné normy: sladit normy pro dovážené výrobky, aby se zaručilo, že ambiciózní normy EU nepovedou ke znevýhodnění v hospodářské soutěži, plně prosazovat bezpečnost potravin, neboť zůstává nezpochybnitelnou prioritou
- zvýšit odolnost zemědělsko-potravinářského odvětví: inovovat a udržet vedoucí postavení na světových trzích, chránit zájmy evropských zemědělců a snížit kritickou závislost na dovozu
V zájmu řešení těchto problémů se ve vizi navrhuje:
- navázat nové dialogy o partnerství v zemědělsko-potravinářské politice
- zjednodušit administrativní zátěž zemědělců a potravinářských podniků
- vypracovat plán pro řešení problémů s dodávkami bílkovin
- usilovat o větší sladění produkčních norem uplatňovaných na dovážené produkty
- revidovat právní předpisy v oblasti dobrých životních podmínek zvířat
- vytvořit ambiciózní jednotnou bezpečnostní síť pro zemědělsko-potravinářské odvětví EU
- usilovat o evropský přístup k řízení rizik a krizí
- přijmout plán, jak se přizpůsobit změně klimatu
- vyhlásit dlouhodobou strategii v oblasti chovu hospodářských zvířat
Další informace

Poskytnout odvětví náležité podmínky, aby obstálo i v budoucnu
Evropské zemědělství hraje důležitou úlohu při přechodu na nízkouhlíkové hospodářství. Vize pro zemědělství a potraviny zdůrazňuje potřebu splnit cíle v oblasti klimatu pro rok 2040.
- podporovat cíle EU v oblasti klimatu: přijmout inovativní postupy, které zároveň přinesou příležitosti pro zemědělce, takže dekarbonizaci nebude znamenat nižší konkurenceschopnost
- pomáhat zemědělcům měřit a zlepšovat výkonnost na úrovni zemědělských podniků
- chránit a obnovovat biologickou rozmanitost EU: chránit přírodní zdroje pro zdravou půdu, čistou vodu a ovzduší, snížit emise s cílem zachovat přírodu pro budoucí generace
V zájmu řešení těchto problémů se ve vizi navrhuje:
- nabídnout dobrovolné referenční srovnávání v zájmu udržitelnosti zemědělských podniků
- navrhnout Strategii pro vodohospodářskou odolnost
- urychlit přístup k biopesticidům
- odměňovat pohlcování uhlíku a uhlíkového zemědělství
- vyhlásit digitální strategii EU pro zemědělství
Další informace

Zaměřit se na potraviny a spravedlivé životní a pracovní podmínky ve venkovských oblastech
Cílem Vize pro zemědělství a potraviny je vytvořit vazbu mezi lidmi, potravinami, které konzumují, a s danými územími a podpořit venkovské oblasti tím, že se bude udržovat jejich kulturní dědictví EU.
- podporovat spravedlivé životní a pracovní podmínky v dynamických venkovských oblastech Posílit vazby mezi občany, venkovskými oblastmi a odlehlými územími
- zůstat světovým lídrem v oblasti inovací v oblasti potravin
- sociální udržitelnost: chránit práva pracovníků, rozvíjet dovednosti a přilákat do zemědělských profesí více žen
V zájmu řešení těchto problémů se ve vizi navrhuje:
- aktualizovat akční plán EU pro venkov a posílit Pakt pro venkov
- zřídit platformu „Ženy v zemědělství“
- vést každoroční dialog o potravinách s aktéry potravinového systému
- posílit úlohu zadávání veřejných zakázek
- rozvíjet krátké dodavatelské řetězce
- revidovat školní projekt EU
- zvýšit informovanost spotřebitelů prostřednictvím propagační politiky
- dále podporovat zavádění zeměpisných označení
Další informace


V roce 2025 Komise zveřejní legislativní balíček, který zjednoduší stávající pravidla pro odvětví zemědělství s cílem snížit administrativní zátěž zemědělců. V rámci svého širšího programu pracuje Komise na snížení regulační zátěže občanů, podniků a správních orgánů, která vyplývá z právních předpisů EU.

Nový strategický přístup EU k výzkumu a inovacím je klíčem k větší konkurenceschopnosti zemědělství, lesnictví a venkovských oblastí. Posílení výměny znalostí, zlepšování digitálních dovedností a další využívání digitálních nástrojů má zásadní význam pro to, aby bylo zemědělství atraktivní a aby si jej jako svůj obor vybíraly i budoucí generace.