Deset hlavních cílů
V období 2023–2027 se společná zemědělská politika (SZP) bude opírat o deset hlavních cílů. Tyto sociální, environmentální a hospodářské cíle budou základem pro strategické plány SZP jednotlivých států.
Těmito cíli jsou:
- zajištění spravedlivého příjmu pro zemědělce
- zvýšení konkurenceschopnosti
- lepší postavení zemědělců v rámci potravinového řetězce
- opatření v oblasti změny klimatu
- péče o životní prostředí
- ochrana krajiny a biologické rozmanitosti
- podpora generační obměny
- dynamický rozvoj venkovských oblastí
- zajištění kvality potravin a ochrana zdraví
- podporu předávání znalostí a inovací
Související informace
Specifické cíle SZP podle jednotlivých zemí
Analýza hlavních cílů politiky
Evropská komise vydala sérii infopřehledů, v nichž těchto 10 cílů podrobně vysvětluje. Infopřehledy shrnují nejdůležitější fakta a politický význam každého z cílů.
Podpora příjmů životaschopných zemědělských podniků
„V roce 2017 vydělávali zemědělci v průměru o polovinu méně než v jiných profesích. Přitom ještě před deseti lety to bylo méně jen o třetinu."
Hlavní cíl: podporovat ekonomicky udržitelný zemědělský příjem a odolnost odvětví zemědělství v celé EU s cílem zlepšit dlouhodobé potravinové zabezpečení a zemědělskou rozmanitost, jakož i zajistit hospodářskou udržitelnost zemědělské produkce
Tento infopřehled shrnuje současný stav příjmů zemědělských podniků v EU, úlohu SZP při jejich podpoře a rozdíly mezi zeměmi a odvětvími v EU. Dále uvádí, jaká kombinace opatření je potřebná k dosažení hlavního cíle, kterým je podpora ekonomicky udržitelných příjmů v zemědělství.
Zvýšení konkurenceschopnosti
„Zvyšující se poptávka domácností a průmyslu, která je vyvolaná demografickým vývojem a změnami disponibilních příjmů, zvyšuje tlak na základnu zemědělských zdrojů EU."
Hlavní cíl: posilovat tržní orientaci a zvyšovat konkurenceschopnost zemědělských podniků v krátkodobém i dlouhodobém horizontu, včetně většího zaměření na výzkum, technologie a digitalizaci
Infopřehled popisuje řadu hybných sil a politických nástrojů, jež mohou stimulovat růst produktivity zemědělství EU. Jedná se o výzkumné a inovační programy, nové technologie, rozvoj venkova a infrastruktury, účinné poradenské systémy a průběžnou odbornou přípravu vedoucích pracovníků zemědělských podniků.
Lepší postavení zemědělců v hodnotovém řetězci
„Zemědělství se vyznačuje stagnujícím a nízkým podílem přidané hodnoty v hodnotovém řetězci kvůli vysokým vstupním nákladům, kolísání produkce a začleňování nových služeb.“
Hlavní cíl: lepší postavení zemědělců v hodnotovém řetězci
Tento infopřehled zkoumá, jak může nová SZP posílit postavení zemědělců prostřednictvím takových opatření, jako je intenzivnější spolupráce mezi zemědělci, zvýšení transparentnosti trhů a zajištění účinných mechanismů proti nekalým obchodním praktikám.
Příspěvek ke zmírňování změny klimatu
„Zemědělství EU hraje klíčovou úlohu při plnění závazků Pařížské dohody a realizaci evropských strategií udržitelnosti a bioekonomiky tím, že určuje vyšší cíle, pokud jde o emise skleníkových plynů.“
Hlavní cíl: přispívat ke zmírňování změny klimatu a adaptaci na tuto změnu, mimo jiné snižováním emisí skleníkových plynů a podporou ukládání uhlíku, a zároveň podporovat udržitelnou energetiku
Infopřehled hodnotí úlohu zemědělství při snižování emisí skleníkových plynů prostřednictvím nových technik zemědělského hospodaření a hospodaření s půdou. Kromě toho zkoumá riziko změny klimatu pro zemědělství.
Efektivní hospodaření s přírodními zdroji
„Zemědělská půda v EU váže ekvivalent 51 miliard tun CO2, což je podstatně více než objem skleníkových plynů, které každoročně vypouštějí členské státy EU.“
Hlavní cíl: podporovat udržitelný rozvoj a účinné hospodaření s přírodními zdroji, jako je voda, půda a ovzduší, a to i snížením závislosti na chemických látkách
Infopřehled se zaměřuje na půdu jako jeden z nejvýznamnějších přírodních zdrojů, který slouží jako zásobárna základních živin, vody a kyslíku pro rostliny. Zkoumá rovněž obavy ohledně kvality půdy a zdůrazňuje význam politik na její ochranu.
Zastavení úbytku biologické rozmanitosti a obrat v tomto trendu
„Zemědělská činnost je silně závislá na různých typech biologické rozmanitosti, ale stejně tak hraje důležitou úlohu při ochraně přírodních stanovišť a druhů závislých na obhospodařované půdě.“
Hlavní cíl: přispívat k tomu, aby se úbytek biologické rozmanitosti zastavil a aby v něm nastal zvrat, posilovat ekosystémové služby a zachovávat stanoviště a jednotlivé typy krajiny
Infopřehled pojednává o biologické rozmanitosti v EU a zaměřuje se zejména na její propojení s hospodářskou krajinou a krajinnými prvky. S ohledem na toto zaměření podává přehled změn, které je potřeba v zemědělském odvětví provést, vysvětluje příslušné nástroje SZP, které jsou v současné době k dispozici, a klade si klíčové otázky ohledně budoucího vývoje SZP.
Generační obměna
„Dynamický zemědělský sektor potřebuje vzdělané a inovativní mladé zemědělce, kteří reagují na společenskou poptávku, od kvalitních potravin až po ekologické veřejné statky.“
Hlavní cíl: získávat a udržet mladé zemědělce a nové zemědělce a usnadňovat udržitelný rozvoj podnikání ve venkovských oblastech
Infopřehled uvádí výzvy a potřeby mladých zemědělců v EU a nastiňuje, jak může cílenější systém podpory na základě posouzení potřeb a přesněji kvantifikovaných výsledků, jichž má být dosaženo, stimulovat generační obměnu a napomoci úspěchu mladých zemědělců v tomto odvětví.
Růst, vytváření pracovních míst a rovnost ve venkovských oblastech
„SZP sehrává důležitou úlohu při zmírňování některých důsledků nezaměstnanosti a chudoby ve venkovských oblastech. Nedávná studie Světové banky ukázala pozitivní úlohu této politiky při snižování chudoby.“
Hlavní cíl: podporovat zaměstnanost, růst, genderovou rovnost, včetně zapojování žen do zemědělství, sociální začleňování a místní rozvoj ve venkovských oblastech, jakož i oběhového biohospodářství a udržitelného obhospodařování lesů
Infopřehled zkoumá roli SZP v ekonomice venkovských oblastí a zabývá se tím, jak podpora příjmu a výdaje na rozvoj venkova pomáhají udržet míru zaměstnanosti a životní úroveň.
Reakce na společenskou poptávku ohledně potravin a zdraví
„Celkový prodej veterinárních antimikrobik ve 25 evropských zemích se mezi lety 2011 a 2018 snížil o více než 35 %.“
Hlavní cíl: zlepšovat reakci zemědělství Unie na společenskou poptávku týkající se potravin a zdraví, včetně vysoce kvalitních, bezpečných a výživných potravin vyprodukovaných udržitelným způsobem, omezit plýtvání potravinami, jakož i zlepšit životní podmínky zvířat a eliminovat antimikrobiální rezistenci
Infopřehled se zaměřuje na výzvy, které představuje antimikrobiální rezistence (AMR) v chovu zvířat, na úzké vazby mezi dobrými životními podmínkami zvířat, zdravím zvířat a nemocemi z potravin a na opatření EU, která mohou podpořit zemědělce a země EU v boji proti antimikrobiální rezistenci.
Podpora předávání znalostí a inovací
„Podpora výměny znalostí, odborné přípravy, poradenství a inovací je klíčem k zajištění inteligentního a udržitelného zemědělství, lesnictví a venkovských oblastí.“
Hlavní cíl: modernizovat zemědělství a venkovské oblasti podporou a sdílením znalostí, inovací a digitalizace a podporou zemědělců v jejich využívání, a to díky lepšímu přístupu k výzkumu, inovacím, výměně znalostí a odborné přípravě
Tento infopřehled se zaměřuje na to, jak modernizovat zemědělství prostřednictvím intenzivnější spolupráce a sdílení znalostí a lepší odborné přípravy v oblasti zemědělství.
Documents
- 9. ŘÍJNA 2018
- 30. ŘÍJNA 2019
- 25. DUBNA 2019
- 3. DUBNA 2019
- 5. PROSINCE 2018
- 28. LISTOPADU 2019
- 7. LISTOPADU 2019
- 7. KVĚTNA 2019
- 18. PROSINCE 2018
- 27. ZÁŘÍ 2019