Общ преглед
Групите за граждански диалог са експертни групи към Комисията, специфични за генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“. Те осигуряват единна правна и процедурна рамка за консултации със заинтересованите страни от неправителствения сектор. Групите подпомагат Европейската комисия при подготовката на политически инициативи, като предоставят съвети в рамките на своите тематични области на компетентност, когато е необходим специфичен експертен опит. Освен това групите за граждански диалог осъществяват обмен на опит и най-добри практики, разпространяват информация между членовете си и наблюдават развитието на политиките в своите области на дейност.
Комисията публикува покана за представяне на кандидатури, за да определи новите членове на групите за граждански диалог за периода 2023—2027 г. Крайният срок за кандидатстване, първоначално определен на 29 ноември 2022 г., бе удължен до 6 януари 2023 г. Въз основа на процедурата за кандидатстване и в съответствие с Решение (ЕС) 2022/1368 на Комисията от 3 август 2022 г., генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ назначи избраните членове за седемте нови групи.
Повече информация за поканата за представяне на кандидатури
Групи за граждански диалог
Съгласно Решение (ЕС) 2022/1368 на Комисията от 3 август 2022 г., с което също така бе отменено Решение № 2013/767/ЕС, Комисията създаде следните 7 тематични групи за граждански диалог по въпроси, обхванати от общата селскостопанска политика (ОСП).
- Стратегически планове по ОСП и хоризонтални въпроси
Всички въпроси, свързани с ОСП, включително изпълнението на стратегическите планове по ОСП в държавите от ЕС и дългосрочното развитие на политиката.
- Селскостопански пазари
Икономически и политически промени, свързани с пазарите на различни растителни продукти.
- Животновъдство
Икономически и политически промени, свързани със секторите за производство на животински продукти.
- Международни аспекти на селското стопанство
Всички въпроси, свързани с международното измерение на ОСП.
- Биологично земеделие
Биологично производство, включително неговото осъществяване, новите мерки на Комисията, развитието и перспективите на политиката относно сектора за биологично производство.
- Качество и насърчаване
Географски означения, храни с традиционно специфичен характер, незадължителни термини за качество на селскостопански продукти, както и популяризиране на селскостопанските продукти на ЕС.
- Околна среда и изменение на климата
Екологични и климатични аспекти на ОСП — от специфични инструменти за подпомагане до цялостна екологосъобразна архитектура.
Прозрачност
Комисията ще публикува всички съответни документи, като например дневен ред, протоколи, заключения, частични заключения или работни документи, свързани с дейностите на групите за граждански диалог в областта на ОСП.
Ще се правят изключения от систематичното публикуване, когато оповестяването на даден документ би засегнало защитата на обществен или частен интерес, както е определено в член 4 от Регламент (ЕО) № 1049/2001 относно публичния достъп до документи на Европейския парламент, на Съвета и на Комисията.
- 18 MАРТ 2024 Г.
Хронология
- февруари/март 2023 г.
Комисията определи новите организации, членуващи в групите за граждански диалог.
- октомври 2022 г.
Комисията публикува покана за представяне на кандидатури за определяне на новите членове на групите за граждански диалог за периода 2023—2027 г.
- август 2022 г.
Комисията прие нова правна рамка за групите за граждански диалог, приложима от 2023 г.
- юли 2021 г.
Комисията реши временно да удължи срока на действие на настоящата организация на групите за граждански диалог.
- юли 2014 г.
Въз основа на покани за представяне на кандидатури Комисията взе решение относно състава на групите за граждански диалог.
- декември 2013 г.
Комисията създаде рамка за граждански диалог.
- 1962 г.
Беше създадена рамка за диалог с представителни организации и гражданското общество по въпроси, обхванати от ОСП.
С оглед на повишаването на прозрачността и гарантирането на по-добър баланс на представляваните интереси беше необходимо да се преразгледа съществуващият диалог в консултативните групи и да се осигури нова рамка за граждански диалог в областта на селското стопанство и развитието на селските райони, включително техните международни аспекти, както и да се определят задачите и структурата на тези групи.
Правни основания
Решение (ЕС) 2022/1368 на Комисията от 3 август 2022 г. за създаване на групи за граждански диалог по въпроси, обхванати от общата селскостопанска политика, и за отмяна на Решение 2013/767/ЕС
Хоризонтални правила на Комисията относно експертните групи:
Връзки по темата
List of agricultural civil dialogue groups for the period 2014-22, members and meeting documents.
Партньорство между селското стопанство и обществото в ЕС, за да се гарантират постоянни доставки на храни на достъпни цени, опазване на доходите на земеделските производители и поддържане на жизнеспособността на селските райони.