Ülevaade
Kodanikuühiskonna dialoogirühmad on Euroopa Komisjoni põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraadi eksperdirühmad. Need rühmad kujutavad endast ühtset õigus- ja menetlusraamistikku valitsusväliste sidusrühmadega konsulteerimiseks. Ühtlasi abistavad nad Euroopa Komisjoni poliitiliste algatuste ettevalmistamisel ning annavad nõu oma temaatilistes pädevusvaldkondades, kui on vaja eriteadmisi. Lisaks vahetavad kodanikuühiskonna dialoogirühmad omavahel kogemusi ja parimaid tavasid, levitavad teavet oma liikmete vahel ning võimaldavad neil jälgida poliitika arengut oma tegevusvaldkonnas.
Komisjon avaldas konkursikutse, et nimetada ametisse kodanikuühiskonna dialoogirühma liikmed ajavahemikuks 2023–2027. Kandideerimise tähtaega, mis esialgu määrati 29. novembriks 2022, pikendati 6. jaanuarini 2023. Vastavalt komisjoni 3. augusti 2022. aasta otsusele (EL) 2022/1368 nimetas põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraat kandideerimismenetluse alusel ametisse seitsmesse uude kodanikuühiskonna dialoogirühma valitud liikmed.
Lisateave kandideerimiskutse kohta
Kodanikuühiskonna dialoogirühmad
Vastavalt komisjoni 3. augusti 2022. aasta otsusele (EL) 2022/1368, millega tunnistatakse kehtetuks otsus 2013/767/EL, moodustas komisjon ühise põllumajanduspoliitikaga (ÜPP) hõlmatud küsimustes järgmised seitse temaatilist kodanikuühiskonna dialoogirühma.

Kõik ÜPPga seotud küsimused, sealhulgas ÜPP strateegiakavade rakendamine ELi riikides ja pikaajalised poliitilised arengud

Majanduslikud ja poliitilised arengud seoses erinevate taimsete saaduste sektoritega seotud turgudega

Majanduslikud ja poliitilised arengud seoses erinevate loomsete saaduste sektoritega

Kõik ÜPP rahvusvahelise mõõtmega seotud küsimused

Mahepõllumajanduslik tootmine, sealhulgas selle juurutamine ja uued meetmed, komisjoni poliitika väljatöötamine ning mahepõllumajandussektori poliitilised väljavaated

Geograafilised tähised, garanteeritud traditsioonilised tooted, põllumajandustoodete vabatahtlikud kvaliteedimõisted ning ELi põllumajandustoodete edendamine

ÜPP keskkonna- ja kliimaaspektid alates konkreetsetest toetusvahenditest kuni üldise keskkonnahoidlikkuseni
Kodanikuühiskonna dialoogirühmade koosolekute esialgne ajakava
Läbipaistvus
Komisjon avaldab kõik asjakohased dokumendid, nagu päevakorrad, protokollid, järeldused, osalised järeldused või töödokumendid, milles käsitletakse kodanikuühiskonnaga dialoogi pidamise rühmade tegevust ÜPPga hõlmatud küsimustes.
Süstemaatilisest avaldamisest tehakse erandeid juhul, kui asjaomase dokumendi avalikustamine kahjustaks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1049/2001 (üldsuse juurdepääsu kohta Euroopa Parlamendi, nõukogu ja komisjoni dokumentidele) artiklis 4 osutatud avalike või erahuvide kaitset.
Ajajoon
- 2023. aasta veebruar/märts
Komisjon nimetab ametisse uued kodanikuühiskonna dialoogirühmade liikmesorganisatsioonid.
- Oktoober 2022
Komisjon avaldas konkursikutse, et nimetada ametisse kodanikuühiskonna dialoogirühma liikmed ajavahemikuks 2023–2027.
- August 2022
Komisjon võttis vastu kodanikuühiskonna dialoogirühmi käsitleva uue õigusraamistiku, mida kohaldatakse alates 2023. aastast.
- Juuli 2021
Komisjon otsustas ajutiselt pikendada praegust kodanikuühiskonna dialoogirühma organisatsiooni.
- Juuli 2014
Komisjon tegi konkursikutsete alusel otsuse kodanikuühiskonna dialoogirühmade koosseisu kohta.
- Detsember 2013
Komisjon koostas kodanikuühiskonnaga peetava dialoogi raamistiku.
- 1962
Raamistik loodi ühise põllumajanduspoliitika teemaliste dialoogide pidamiseks valdkonda kuuluvate küsimustega tegelejaid esindavate ühenduste ja kodanikuühiskonna vahel.
Läbipaistvuse suurendamise ja esindatavate huvide parema tasakaalustamise nimel osutus vajalikuks ühise põllumajandusküsimustega tegelevates nõuanderühmades peetavate dialoogide raamistik üle vaadata ning luua põllumajanduse ja maaelu arendamise valdkonnas kodanikuühiskonnaga peetava dialoogi raamistik, mis hõlmaks selle valdkonna rahvusvahelisi aspekte, ning määratleda nende rühmade ülesanded ja struktuur.
Õiguslik alus
Komisjoni 3. augusti 2022. aasta otsus (EL) 2022/1368, millega luuakse ühise põllumajanduspoliitika valdkonda kuuluvate küsimustega tegelevad kodanikuühiskonna dialoogirühmad ja tunnistatakse kehtetuks otsus 2013/767/EL
Komisjoni horisontaalsed eeskirjad eksperdirühmade kohta:
Seotud lingid
2014-22 agricultural CDGs
List of agricultural civil dialogue groups for the period 2014-22, members and meeting documents.
Ühine põllumajanduspoliitika
ELi põllumajanduse ja ühiskonna vahelise partnerluse eesmärk on tagada stabiilne ja taskukohase hinnaga toiduga varustatus, kindlustada põllumajandustootjate sissetulek ja maapiirkondade elujõulisus.