Cele rolnictwa ekologicznego
W rolnictwie ekologicznym stosuje się metody uprawy, których celem jest produkcja żywności przy zastosowaniu naturalnych substancji i procesów. Oznacza to, że rolnictwo ekologiczne ma mniejszy wpływ na środowisko, ponieważ sprzyja:
- odpowiedzialnemu wykorzystaniu energii i zasobów naturalnych
- utrzymaniu różnorodności biologicznej
- zachowaniu regionalnej równowagi ekologicznej
- poprawie żyzności gleby
- utrzymaniu jakości wody.
Ponadto przepisy dotyczące rolnictwa ekologicznego zachęcają do przestrzegania wysokich standardów dobrostanu zwierząt i wymagają od rolników zaspokojenia konkretnych potrzeb behawioralnych zwierząt.
Przepisy Unii Europejskiej dotyczące rolnictwa ekologicznego mają na celu zapewnienie jasnej struktury produkcji towarów ekologicznych w całej UE. Ma to na celu zaspokojenie popytu na wiarygodne produkty ekologiczne, przy jednoczesnym zapewnieniu uczciwego rynku producentom, dystrybutorom i sprzedawcom.
Budowanie zaufania do rolnictwa ekologicznego
Aby rolnicy mogli czerpać korzyści z metod rolnictwa ekologicznego, konsumenci muszą mieć pewność, że rolnicy stosują przepisy dotyczące produkcji ekologicznej. W związku z tym UE utrzymuje rygorystyczny system kontroli i egzekwowania przepisów, aby zagwarantować prawidłowe stosowanie zasad i przepisów dotyczących produkcji ekologicznej. Ponieważ rolnictwo ekologiczne jest częścią większego łańcucha dostaw, który obejmuje sektor przetwórstwa spożywczego, dystrybucji i sprzedaży detalicznej, one również podlegają kontrolom.
- Każde państwo członkowskie UE wyznacza „jednostki certyfikujące lub organy kontroli” w celu inspekcji podmiotów w łańcuchu żywności ekologicznej. Producenci, dystrybutorzy i sprzedawcy produktów ekologicznych muszą zarejestrować się w lokalnej jednostce certyfikującej, zanim będą mogli sprzedawać żywność jako żywność ekologiczną.
- Po przeprowadzeniu inspekcji i kontroli otrzymają świadectwo potwierdzające, że ich produkty spełniają normy ekologiczne.
- Wszystkie podmioty kontrolowane są przynajmniej raz w roku, aby mieć pewność, że nadal stosują się do przepisów.
- Importowana żywność ekologiczna podlega również procedurom kontroli, aby zagwarantować, że została również wyprodukowana i przetransportowana zgodnie z zasadami ekologicznymi.
Logo produkcji ekologicznej
Logo produkcji ekologicznej zapewnia UE spójną tożsamość wizualną produktów ekologicznych sprzedawanych w Unii. Pomaga to unijnym konsumentom zidentyfikować produkty ekologiczne i ułatwia rolnikom wprowadzanie ich do obrotu we wszystkich krajach UE.
Logo produkcji ekologicznej można stosować wyłącznie w odniesieniu do produktów, które zostały certyfikowane jako ekologiczne przez upoważnioną jednostkę certyfikującą lub organ kontroli. Oznacza to, że spełniają one surowe warunki dotyczące sposobu produkcji, transportu i przechowywania.
Rolnictwo ekologiczne po 2022 r.
Rolnictwo ekologiczne jest szybko rozwijającym się sektorem unijnego rolnictwa, co jest bezpośrednim skutkiem większego zainteresowania konsumentów produktami ekologicznymi. W odpowiedzi na wyzwania związane z tym szybkim rozwojem oraz aby zapewnić skuteczne ramy prawne dla przemysłu Unia przyjęła nowe przepisy dotyczące sektora ekologicznego, które mają zastosowanie od 1 stycznia 2022 r.
Przykłady zmian wprowadzonych na mocy nowych przepisów dotyczących produkcji ekologicznej, obejmują:
- wzmocnienie systemu kontroli, co przyczyni się do zwiększenia zaufania konsumentów do unijnego systemu produkcji ekologicznej
- nowe przepisy dotyczące producentów, które ułatwią drobnym rolnikom przejście na produkcję ekologiczną
- nowe przepisy dotyczące importowanych produktów ekologicznych w celu zapewnienia, aby wszystkie produkty ekologiczne sprzedawane w UE spełniały te same normy
- szerszy wachlarz produktów, które mogą być wprowadzane do obrotu jako ekologiczne.
Nowe przepisy dotyczące produkcji ekologicznej są wspierane przez plan działania na rzecz produkcji ekologicznej w UE, który został zainicjowany przez Komisję Europejską w marcu 2021 r.
Więcej informacji
Przyszłość rolnictwa ekologicznego
Prawodawstwo
UE określa szereg zasad i przepisów regulujących produkcję, dystrybucję i wprowadzanie do obrotu produktów ekologicznych w UE. Istnieją szczegółowe przepisy dotyczące poszczególnych produktów.
UE prowadzi konsultacje z zainteresowanymi stronami i społeczeństwem w celu poprawy jakości swojego prawodawstwa, a współpraca ta obejmuje również sektor produkcji ekologicznej.
Więcej informacji
Documents
- 25 LIPCA 2024
- PobierzNederlands(3.35 MB - PDF)
- 9 LIPCA 2024
- PobierzNederlands(530.89 KB - PDF)
- 10 GRUDNIA 2018
- Pobierzбългарски(290.66 KB - PDF)
- Pobierzespañol(63.47 KB - PDF)
- Pobierzčeština(168.2 KB - PDF)
- Pobierzdansk(58.43 KB - PDF)
- PobierzDeutsch(59.96 KB - PDF)
- Pobierzeesti(57.94 KB - PDF)
- Pobierzελληνικά(288.21 KB - PDF)
- PobierzEnglish(59.08 KB - PDF)
- Pobierzfrançais(60.12 KB - PDF)
- Pobierzitaliano(60.33 KB - PDF)
- Pobierzlatviešu(269.71 KB - PDF)
- Pobierzlietuvių(248.7 KB - PDF)
- Pobierzmagyar(214.19 KB - PDF)
- PobierzMalti(213.27 KB - PDF)
- PobierzNederlands(49.55 KB - PDF)
- Pobierzportuguês(51.6 KB - PDF)
- Pobierzromână(241.77 KB - PDF)
- Pobierzslovenčina(245.31 KB - PDF)
- Pobierzslovenščina(210.17 KB - PDF)
- Pobierzsuomi(57.36 KB - PDF)
- Pobierzsvenska(68.06 KB - PDF)
- 12 LIPCA 2024