New legislation from 2022
Nowe przepisy ekologiczne weszły w życie 1 stycznia 2022 r. w związku z przełożeniem terminu ich wdrożenia o rok. Odzwierciedlają one zmiany w dynamicznie rozwijającym się sektorze. Nowe rozporządzenie ma zapewnić rolnikom uczciwą konkurencję, zapobiegać oszustwom i podtrzymać zaufanie konsumentów. Nowe rozporządzenie zakłada:
- uproszczenie przepisów dotyczących produkcji za sprawą stopniowego znoszenia odstępstw i klauzul zwolnień (opt-out)
- wzmocnienie systemu kontroli dzięki surowszym środkom zabezpieczającym i ściślejszym kontrolom w całym łańcuchu dostaw
- obowiązek przestrzegania przez producentów w państwach trzecich tych samych przepisów, które obowiązują producentów w UE
- objęcie przepisami ekologicznymi szerszej listy produktów (np. sól, korek, wosk pszczeli, wełna) oraz wprowadzenie dodatkowych przepisów (w odniesieniu do produkcji mięsa, np. jeleniowatych, królików i drobiu)
- ułatwienie certyfikacji małym gospodarstwom rolnych dzięki nowemu systemowi certyfikacji grupowej
- stosowanie bardziej jednolitego podejścia do obniżania ryzyka przypadkowego zanieczyszczenia pestycydami.
Podobne strony
Proces konsultacji
W trakcie tworzenia nowych przepisów prawnych UE zasięga opinii zainteresowanych stron i obywateli na temat danej inicjatywy ustawodawczej.
Nie inaczej było w przypadku nowych przepisów dotyczących produkcji ekologicznej. W latach 2012–2013 Komisja Europejska zorganizowała szeroko zakrojone konsultacje. Zebrane opinie Komisja uwzględniła przy podejmowaniu decyzji w trakcie proponowania nowych przepisów.
Harmonogram konsultacji
- marzec 2014
Komisja zaproponowała prawodawstwo w oparciu o swoją wiedzę ekspercką, ocenę skutków oraz wyniki procesu konsultacji.
Wniosek Komisji z 2014 r. w sprawie nowego rozporządzenia dotyczącego sektora produkcji ekologicznej
- listopad 2013
Drugie posiedzenie grupy doradczej ds. rolnictwa ekologicznego w celu kontynuacji prac prowadzonych w czerwcu 2013 r.
- czerwiec 2013
Posiedzenie grupy doradczej ds. rolnictwa ekologicznego. Grupa doradcza ds. rolnictwa ekologicznego spotkała się w swoim zwyczajowym gronie, aby kontynuować prace nad wnioskiem ustawodawczym.
- kwiecień 2013
Drugie posiedzenie rozszerzonej grupy doradczej ds. rolnictwa ekologicznego. Grupa doradcza zebrała się po raz drugi, aby kontynuować prace prowadzone w ramach poprzednich grup ekspertów oraz w ramach konsultacji publicznych.
- styczeń–kwiecień 2013
Konsultacje publiczne. Komisja otrzymała 44 846 odpowiedzi na swój kwestionariusz, a obywatele i przedstawiciele różnych zainteresowanych stron przesłali 1 450 spontanicznych komentarzy pocztą elektroniczną.
Sprawozdanie z konsultacji publicznych w sprawie nowych przepisów dotyczących produkcji ekologicznej
- grudzień 2012
Rozszerzona grupa doradcza ds. rolnictwa ekologicznego (znana obecnie jako grupa dialogu obywatelskiego) spotkała się w celu omówienia nowego prawodawstwa. Towarzyszył im szereg innych zainteresowanych stron.
- listopad 2012
Wysłuchanie ekspertów w sprawie handlu międzynarodowego produktami ekologicznymi i kwestii globalnych. Przedstawiciele organizacji, takich jak grupy producentów i organy kontrolne będące stronami trzecimi, przedstawili swoje prezentacje.
- październik 2012
Wysłuchanie ekspertów w sprawie produkcji ekologicznej w Unii Europejskiej – kontrole i egzekwowanie przepisów. Zainteresowane strony, takie jak urzędy kontroli granicznej i organizacje producentów, przedstawiły swoje prezentacje.
- wrzesień 2012
Wysłuchanie ekspertów w sprawie rynku produktów ekologicznych w UE – rynek wewnętrzny i normy. Zainteresowane strony, na przykład organizacje konsumenckie lub organizacje pozarządowe zajmujące się dobrostanem zwierząt, przedstawiły swoje prezentacje Komisji.
Plan działania dotyczący produkcji ekologicznej w UE
W marcu 2021 r. Komisja rozpoczęła realizację planu działania dla UE dotyczącego produkcji ekologicznej. W planie określono cel wyznaczony w Europejskim Zielonym Ładzie polegający na przeznaczeniu do 2030 r. 25 proc. gruntów rolnych pod rolnictwo ekologiczne.
W planie przewidziano 23 działania podzielone według trzech osi.
- Oś 1: pobudzanie popytu i zapewnienie zaufania konsumentów
- Oś 2: stymulowanie przechodzenia na rolnictwo ekologiczne i wzmocnienie całego łańcucha wartości dodanej
- Oś 3: produkcja ekologiczna wzorem do naśladowania: zwiększenie wkładu rolnictwa ekologicznego w zrównoważoność środowiskową

Plan działania dotyczący produkcji ekologicznej ma na celu rozwój rolnictwa ekologicznego w całej UE za sprawą udoskonalenia produkcji, zwiększenia popytu i poprawy zrównoważoności.
Badania naukowe i innowacje w rolnictwie ekologicznym
Rolnictwo zajmuje równie ważne miejsce w programie Komisji co badania naukowe i innowacje.
„Horyzont 2020” i „Horyzont Europa”
UE finansuje rozmaite projekty badawcze na podstawie przepisów dotyczących inicjatywy „Horyzont 2020” i „Horyzont Europa”. W drodze konsultacji z zainteresowanymi podmiotami Komisja opracowała wieloletnie programy prac, które mają stymulować wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy. Programy te zakładają inwestycje sektora prywatnego w badania finansowane przez UE, które przyniosą wymierne efekty.
Program dla rolnictwa w ramach „Horyzont 2020” koncentrował się przede wszystkim na zwiększeniu wydajności produkcji i jednocześnie na ochronie środowiska naturalnego. Niektóre z projektów bezpośrednio dotyczą produkcji ekologicznej i są nadal realizowane.
EPI-AGRI
Europejskie partnerstwo innowacyjne na rzecz wydajnego i zrównoważonego rolnictwa (EPI-AGRI) zrzesza rolników i naukowców. Jego celem jest nadanie tempa innowacjom. W ramach EPI-AGRI działa grupa dyskusyjna, która koncentruje się na nowym podejściu do rolnictwa ekologicznego. Grupa pracowała nad optymalizacją plonów roślin uprawnych. W swoim sprawozdaniu końcowym przedstawiła najlepsze praktyki.
Europejski Instytut Innowacji i Technologii
Powołany przez UE Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) ma sprzyjać innowacjom. Działające w ramach instytutu konsorcjum EIT-Food zajmuje się przedsiębiorczością i innowacjami w sektorze żywności.