Cíle ekologického zemědělství
Ekologické zemědělství je zemědělská metoda, kdy se potraviny produkují za použití přírodních látek a procesů. To znamená, že má omezený dopad na životní prostředí, neboť podporuje:
- odpovědné využívání energie a přírodních zdrojů
- zachování biologické rozmanitosti
- zachování ekologické rovnováhy v regionu
- zvýšení úrodnosti půdy
- zachování kvality vody
Pravidla pro ekologické zemědělství navíc podporují vysokou úroveň dodržování zásad ohledně dobrých životních podmínek zvířat a vyžadují, aby zemědělci splňovali specifické etologické potřeby zvířat.
Cílem nařízení Evropské unie o ekologickém zemědělství je poskytnout jasnou strukturu pro produkci ekologického zboží v celé EU. Tímto způsobem vychází vstříc spotřebitelům, kteří mají zájem o důvěryhodné ekologické produkty, a zároveň je tak zajištěn spravedlivý trh pro výrobce, distributory a prodejce.
Budování důvěry v ekologické zemědělství
Aby zemědělci plynul z využívání metod ekologického zemědělství prospěch, musí spotřebitelé důvěřovat tomu, že pravidla pro ekologickou produkci jsou skutečně dodržována. EU má proto zaveden přísný systém kontroly a vymáhání, který zaručuje řádné dodržování pravidel a předpisů v oblasti ekologické produkce. Vzhledem k tomu, že ekologické zemědělství je součástí širšího dodavatelského řetězce, který zahrnuje odvětví zpracování, distribuce a maloobchodního prodeje potravin, podléhají tato odvětví rovněž kontrolám.
- Všechny členské státy EU jmenují „kontrolní subjekty nebo orgány“ pro účely inspekce hospodářských subjektů v potravinovém řetězci. Producenti, distributoři a prodejci ekologických produktů se musí předtím, než jsou oprávněni uvést své potraviny na trh jako ekologické, zaregistrovat u místního kontrolního subjektu.
- Poté, co proběhne inspekce a producent, distributor či prodejce úspěšně projde kontrolou, obdrží osvědčení potvrzující, že jeho produkty odpovídají normám pro ekologickou produkci.
- Všechny hospodářské subjekty jsou kontrolovány nejméně jednou ročně, aby se ověřilo, zda se i nadále danými pravidly řídí.
- Dovezené ekologické potraviny rovněž podléhají kontrolním postupům, protože i v jejich případě je třeba zaručit, že jsou vyrobeny a odeslány v souladu s ekologickými zásadami.
Logo ekologických produktů
Logo ekologických produktů poskytuje ucelenou vizuální identitu ekologickým produktům, které se v EU produkují a také prodávají. Spotřebitelům v EU usnadňuje identifikaci ekologických produktů a zemědělcům pomáhá při uvádění jejich produktů na trh ve všech zemích EU.
Logo pro ekologickou produkci lze používat pouze u produktů, které schválila kontrolní agentura nebo subjekt jako ekologické. To znamená, že splnily přísné podmínky ohledně toho, jak se produkují, přepravují a skladují.
Ekologické zemědělství po roce 2022
Ekologické zemědělství patří v rámci zemědělského odvětví EU mezi oblasti s rychlým růstem. Je to přímý důsledek zvýšeného zájmu spotřebitelů o ekologické produkty. EU zareagovala na výzvy, které tato rychlá expanze představuje, a vytvořila účinný právní rámec pro toto odvětví EU: Byly přijaty nové právní předpisy týkající se odvětví ekologické produkce, které jsou použitelné od 1. ledna 2022.
Mezi změny, které nové předpisy týkající se ekologické produkce přinášejí, patří:
- posílení kontrolního systému, což přispěje k větší důvěře spotřebitelů v systém EU pro ekologické zemědělství
- nová pravidla pro producenty, která menším zemědělcům usnadní přechod na ekologickou produkci
- nová pravidla pro dováženou ekologickou produkci, aby všechny ekologické produkty prodávané v EU odpovídaly téže normám
- větší sortiment produktů, které mohou být uváděny na trh jako ekologické
Nové právní předpisy týkající se ekologické produkce jsou podpořeny akčním plánem pro ekologické zemědělství, který Evropská komise zahájila v březnu 2021.
Související informace
Budoucnost ekologického zemědělství
Právní předpisy
EU stanoví řadu pravidel a předpisů upravujících produkci, distribuci a uvádění ekologických produktů na trh v EU. Na některé konkrétní produkty se vztahují zvláštní předpisy.
EU pořádá konzultace se zúčastněnými stranami a širokou veřejností s cílem zkvalitnit své právní předpisy a tato spolupráce se vztahuje i na odvětví ekologické produkce.
Související informace
Documents
- 25. ČERVENCE 2024
- Nederlands(3.35 MB - PDF)
- 9. ČERVENCE 2024
- Nederlands(530.89 KB - PDF)
- 10. PROSINCE 2018
- български(290.66 KB - PDF)
- español(63.47 KB - PDF)
- dansk(58.43 KB - PDF)
- Deutsch(59.96 KB - PDF)
- eesti(57.94 KB - PDF)
- ελληνικά(288.21 KB - PDF)
- English(59.08 KB - PDF)
- français(60.12 KB - PDF)
- italiano(60.33 KB - PDF)
- latviešu(269.71 KB - PDF)
- lietuvių(248.7 KB - PDF)
- magyar(214.19 KB - PDF)
- Malti(213.27 KB - PDF)
- Nederlands(49.55 KB - PDF)
- polski(258.9 KB - PDF)
- português(51.6 KB - PDF)
- română(241.77 KB - PDF)
- slovenčina(245.31 KB - PDF)
- slovenščina(210.17 KB - PDF)
- suomi(57.36 KB - PDF)
- svenska(68.06 KB - PDF)
- 12. ČERVENCE 2024