Spolupráce v oblasti politiky ekologického zemědělství
Při provádění nebo přípravě nových právních předpisů pracuje Evropská komise transparentně, opírá se o důkazy a pravidelně zjišťuje stanoviska občanů a odborníků z tohoto odvětví. Evropská komise musí ohledně všech svých rozhodnutí konzultovat všechny země EU, a to prostřednictvím výborů pro regulaci.
Skupina odborníků pro ekologickou produkci
Odborná skupina pro technické poradenství v oblasti ekologické produkce (EGTOP) poskytuje poradenství evropským institucím. Vychází z externích zkušeností, aby bylo zajištěno, že pravidla EU pro ekologické zemědělství jsou účinná a přiměřená. Navíc vzhledem k tomu, že ekologické zemědělství představuje rychle se rozvíjející a vysoce inovativní odvětví, zajišťuje, aby EU průběžně aktualizovala veškerý technický pokrok v této oblasti.
Skupina EGTOP je stálou skupinou a poskytuje poradenství v mnoha oblastech ekologické produkce.
Skupina vypracovává pravidelné zprávy o ekologické produkci a rovněž posuzuje žádosti zemí EU o změnu technických příloh nařízení.
Do roku 2008 bylo EU před zřízením stálé skupiny odborníků nápomocno několik skupin odborníků ad hoc, které plnily stejnou úlohu, avšak s omezenou časovou platností. Skupiny odborníků ad hoc vypracovaly několik zpráv o ekologické produkci.
Výbor pro ekologickou produkci
Výbor pro ekologickou produkci vyjadřuje názory zemí EU na stávající a budoucí právní předpisy v oblasti ekologické produkce. Slouží proto v tomto směru jako klíčové spojení mezi EU a jejími členskými státy. Na pravidelných schůzích projednává všechny navrhované změny stávajícího souboru pravidel. Skládá se ze zástupců všech zemí EU a zástupce Komise, který jí předsedá.
Skupina pro občanský dialog
Skupina pro občanský dialog (CDG) zahrnuje zástupce skupin, jako jsou organizace producentů a spotřebitelské organizace a charitativní organizace zaměřující se na životní prostředí. Jejím cílem je usnadnit poradenství a monitorování politiky Komise v oblasti ekologické produkce a poskytovat příspěvky na základě svých zkušeností z praxe.
Mandát skupiny
- vést pravidelný dialog o všech otázkách týkajících se společné zemědělské politiky, včetně jejího provádění a nových opatření, k jejichž přijetí by bylo možné Komisi vyzvat
- vyměňovat si zkušenosti a osvědčené postupy
- poskytovat Komisi poradenství ohledně příslušné politiky
- vydávat příslušná stanoviska na žádost generálního ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova nebo z vlastního podnětu
- sledovat vývoj příslušných politik (úlohou této skupiny pro občanský dialog bude pomáhat Komisi vést pravidelný dialog o všech otázkách týkajících se ekologického zemědělství)
Její členové se rekrutují z těchto organizací:
- nevládní organizace a charitativní organizace zaměřující se na životní prostředí
- organizace producentů a družstva
- hospodářská sdružení
- odborové svazy